بلاتکلیفی ۱۶ ماهه کارگران کاشی نیلو

بلاتکلیفی ۱۶ ماهه کارگران کاشی نیلو

بلاتکلیفی ۱۶ ماهه کارگران کاشی نیلو
19 بهمن 1395, 13:09 / کد خبر:1012
۱۶ ماه است که کارگران کاشی نیلو معوقات خود را دریافت نکرده‌اند، حال که وعده‌ها هنوز محقق نشده کارگران کاشی نیلو با حضور در مقابل این کارخانه برای چندمین بار نسبت به عدم امنیت شغلی و تاخیر در پرداخت حقوق ماهانه خود اعتراض کردند.
۱۶ ماه است که کارگران کاشی نیلو معوقات خود را دریافت نکرده‌اند، حال که وعده‌ها هنوز محقق نشده کارگران کاشی نیلو با حضور در مقابل این کارخانه برای چندمین بار نسبت به عدم امنیت شغلی و تاخیر در پرداخت حقوق ماهانه خود اعتراض کردند.

به گزارش تسنیم، کارگران کارخانه کاشی نیلو به نشانه اعتراض به منظور دریافت مطالبات و حقوق خود که اکنون در آستانه 16 ماهگی است، روز 11 بهمن ماه سال‌جاری مسیر اصفهان- نجف‌آباد را مسدود و تردد در این مسیر را با مشکل مواجه کردند تا ازاین طریق مسئولان به فریاد آن‌ها برسند.

روز 13 بهمن‌ماه برای چندمین بار کارگران کاشی نیلو در یکی از میادین شهرستان نجف آباد تجمع کردند، چهره آن‌ها غمناک و خسته بود، کارگرانی که باید در سنگر تولید حضور داشته باشند به دنبال واگذاری شرکتی نمونه با تمام تجهیزات و دستگاه‌های به‌روز دنیا که قابل رقابت با کشورهای صاحب‌نام دنیا بوده این روزها بلاتکلیف هستند.

روز گذشته بود که مسئولان شهرستانی با وعده‌های متعدد، کارگران کاشی نیلو را متفرق و مسیر را بازگشایی کردند اما به گفته کارگران این کارخانه هنوز وعده‌ها محقق نشده است.


مسئولان جواب‌گوی مشکلات کاشی نیلو نیستند

یکی از کارگران کاشی نیلو که نخواست نامش فاش شود در تماس با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار داشت: ما مطالبه 16 ماه حقوق، حدود 2 سال عیدی، سنوات و بیمه خود را از کارخانه کاشی نیلو خواستاریم.

وی افزود: 40 نفر از کارگران کاشی نیلو بازنشسته شدند که باید بیمه 4 درصدی بازنشستگی خود را پرداخت کنند که هیچ‌کس برای رسیدگی به وضعیت بازنشسته‌ها اقدام نکرده است، از این رو حدود 20 نفر از بازنشستگان بیمه 4 درصدی را که از حدود 10 الی 32 میلیون تومان بوده، خود پرداخت کردند.

این کارگر کاشی نیلو تصریح کرد: مسئولان کارخانه کاشی نیلو به افرادی که بیمه 4 درصدی خود را پرداخت کردند وعده داده که این مبلغ را به آن‌ها بازمی‌گرداند، اما علاوه بر اینکه این وعده آن‌ها هم محقق نشده بلکه یک‌سری از سنوات بازنشستگان به حالت تعلیق درآمده است.

وی با بیان اینکه کارخانه کاشی نیلو مدتی است چوب بی‌تدبیری هیئت مدیره این کارخانه را می‌خورد، گفت: هیچ‌کدام از مسئولان شهرستان نجف آباد و استان جوابگوی مشکلات موجود در این کارخانه نبوده و نیستند.

این کارگر کاشی نیلو بیان کرد: حدودا از 25 اسفندماه سال 94 تاکنون هیچ یک از مسئولان کارخانه کاشی نیلو به این کارخانه مراجعه نکرده و جوابگوی مشکلات کارگران نبودند.


آغاز بحران در کارخانه کاشی نیلو

زمان آغاز بحران در کارخانه کاشی نیلو از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی بوده است، براساس اطلاعات، زمانی که تأمین اجتماعی، کارخانه کاشی نیلو را به 4 نفر به صورت اقساطی فروخت، فقط 2 قسط تأمین اجتماعی پرداخت شده و مابقی آن را پرداخت نکرده و در این میان تکلیف هیچ‌کس را هم مشخص نکردند.

برهمین اساس بیمه‌ کارگران از بهمن سال 1394 تا کنون پرداخت نشده است، علاوه بر اینکه بیمه‌های قبل نیز پرداخت نشدند، به همین دلی کارگران اعتراض خود را به اداره کار بردند تا مشکل آن‌ها برطرف شود.

یکی از کارگران با سابقه کاشی نیلو در این زمینه به تسنیم گفت: من 18 سال سابقه کار در بخش فنی کارخانه کاشی نیلو را دارم.

وی ادامه داد: دلیل تعطیلی کارخانه کاشی نیلو مربوط به زمانی است که این کارخانه از اداره کل تأمین اجتماعی به بخش خصوصی واگذار شد.

علیخانی اظهار داشت: روز نخستی که 4 شریک به این کارخانه آمدند همه چیز خوب بود، انبارها پر از کاشی بود که به خوبی فروش می‌رفت و انبار فنی هم پر از جنس و دستگاه‌ها بدون عیب کار می‌کردند اما از روزی که 4 شریک پای خود را به کارخانه گذاشتند هرچه بود و نبود را فروختند و یک ریال هم خرج کارخانه نکردند.

وی افزود: باطنی مدیرعامل کارخانه کاشی نیلو چندی پیش در جمع کارگران گفت که با شریک دیگر به مشکل برخورد کرده‌اند و خبر داد که آنها اموال کارخانه را برده و دزدی کرده‌اند، ماجرا اما امروز به جایی ختم شده که کارخانه کلاً تعطیل است.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر حدود 800 نفر از کارگران کارخانه کاشی نیلو 16 ماه است مطالبات و معوقات خود را دریافت نکردند، این کارخانه که بنا به گفته کارگرانش در دوران دفاع مقدس با تمام ظرفیت کار می‌کرد و جایگاه خوبی در صادرات کشور داشت اکنون با مشکلات بزرگی روبرو است و وعده‌هایی که تاکنون برای برطرف شدن آنها داده شده هیچ‌یک عملی نشده است. کارگران این کارخانه به دنبال بهبود اوضاع شغلی خود هستند. 

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3797 ؛ 03 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین