بانوی پشت خط زن اصفهانی تابوی لژیونری را می شکند؟!
0 -

خبر آمد خبری در راه است

بانوی پشت خط زن اصفهانی تابوی لژیونری را می شکند؟!

بانوی پشت خط زن اصفهانی تابوی لژیونری را می شکند؟!
8 دی 1395, 12:10 / کد خبر:115
در هفته جاری خبر از لژیونر شدن دو بانوی والیبالیست کشور به گوش رسیده است که برای اولین بار در تاریخ والیبال بانوان رخ می‌دهد. زینب گیوه پاسور و کاپیتان و مائده برهانی پشت خط زن تیم ملی کشور دو بازیکنی هستند که مورد وثوق تیم شومن بلغارستان قرارگرفته و می‌توانند اولین لژیونرهای والیبال بانوان باشند؛ اما اکنون برای تحقق این آرزوی بزرگ در برابر سدی به نام رضایت‌نامه از سوی باشگاه‌های خود قرار دارند.

برهانی و گیوه هردو از بازیکنان باتجربه تیم ملی هستند و سابقه فعالیت و بازی کنار یکدیگر را داشته‌اند. در لیگ سال جاری با تیم داری بانک سرمایه در والیبال بانوان، گیوه اولین بازیکنی بود که قرارداد داخلی خود با این تیم را منعقد کرد اما در ادامه با اضافه شدن شبنم علیخانی در ترکیب این تیم، گیوه که برای پست پاسوری دنبال رقیب نبود و البته نیک می‌دانست علیخانی بازیکنی نیست که مربی او را نیمکت نشین کند، به تیم دانشگاه آزاد پیوست و ترجیح داد پاسور اول و بی‌چون‌وچرای این تیم باشد؛ اما در ادامه مائده برهانی از دیگر بازیکنانی بود که با جدایی از دانشگاه آزاد قدم در تیم نوپا اما متمول بانک سرمایه گذاشت و شروع خوبی را با تیم خود در لیگ داشت. دانشگاه آزاد و بانک سرمایه به همراه ذوب‌آهن سه مدعی قهرمانی لیگ جاری هستند و با توجه به تغییرات اعمال‌شده در تیم‌ها، هر بازیکن مهره کلیدی در پست تخصصی خود است که در برنامه‌ریزی مربیان جایگاه ویژه‌ای برایش در نظر گرفته‌شده است. البته در این میان ذوب‌آهن بدون هیچ‌گونه تغییر و با حفظ ترکیب بازیکنان بومی سال‌های قبل خود به پیکار با این دو مدعی بر خواسته و تاکنون با یک بازی کمتر در صدر جدول رده‌بندی قرارگرفته است؛ اما پیشنهاد لژیونری گیوه و برهانی اگرچه در وهله اول خوشحال‌کننده بود اما دیری نپایید که با مخالفت باشگاه‌های این دو بازیکن سدی برای این پیشرفت ایجاد شد. اکنون در شرایطی که تیمی از اروپا پیداشده است که دو بازیکن ایرانی بتوانند با حفظ حجاب اسلامی در آن فعالیت کنند، باید منتظر بود و دید آیا باشگاه‌های دانشگاه و سرمایه مجوز حضور بازیکنان خود در قاره سبز را در پایان نیم فصل  خواهند داد یا خیر؟

مائده برهانی بازیکن اصفهانی والیبال بانوان کشور والیبال حرفه‌ای را دیر شروع کرد اما به‌سرعت موردتوجه مربیان قرارگرفته و به ترکیب تیم ملی راه یافت تا جایی که یک مجله تایلندی با چاپ عکس بزرگ برهانی به تعریف و تمجید از عملکرد این بازیکن ایرانی در رقابت‌های قهرمانی آسیا پرداخت.

این پشت خط زن اصفهانی متولد سال ۱۳۶۷ است و از سال ۸۴ والیبال را آغاز کرد. دو سال بعد یعنی در سال ۸۶ به عضویت تیم ملی والیبال بانوان درآمد. تابه‌حال در باشگاه‌های سپاهان، دانشگاه آزاد، پرسپولیس و گیتی پسند بازی کرده و اکنون برای بانک سرمایه بازی می‌کند. پیش از ورود بانک سرمایه در ورزش، در کارنامه‌اش شش دوره حضور در جام باشگاه‌های آسیا داشت که دو بار با گیتی پسند، یک‌بار با پرسپولیس، یک‌بار با ذوب‌آهن، یک‌بار با سایپا و یک‌بار هم با تیم متین ورامین بوده است؛ اما سال گذشته با بانک سرمایه هم در جام باشگاه‌ها و هم به همراه تیم ملی به مسابقات فراخوانده شد.

 برهانی از آن دسته بازیکنانی است که حرفه‌ای گری را به ورزش بانوان آورد و با انتخاب تیم‌های محل فعالیت خود این مهم را به‌خوبی نشان داد. او بازیکن ریسک‌پذیری است که تاکنون چندین بار در تیم‌های نوپا و تازه تأسیس حضور پیداکرده و طعم چندین قهرمانی را چشیده است. اولین بار در ترکیب گیتی پسند اصفهان تابوی والیبال اصفهان و تک‌قطبی بودن ذوب‌آهن را شکست و اکنون با بانک سرمایه این کار را تکرار کرده است. او ممکن است مورد تایید خیلی از مربیانی که عقیده بر بومی‌گرایی بازیکنان دارند نباشد و از این جهت به‌عنوان یک بازیکن بی‌ثبات خوانده شود که هرسال در تیم جدید و با پول بیشتر بازی خواهد کرد؛ اما او از ابتدای فعالیت اش شاید چشم و گوش خود را بر تمام این حرف‌ها بسته نگه داشت و هر بار به دنبال کسب جایگاه بالاتر تلاش کرد. برهانی سال‌های پیش هم به همراه تیم ملی والیبال به یک اردوی تدارکاتی در کشور آذربایجان رفته بود که پس از انجام یک بازی دوستانه با تیمی به نام آذربیل پیشنهادی به وی داده شد و حتی مبلغ قرارداد را هم اعلام کرد. ولی با توجه به شرایط ورزش زنان کشورهای خارجی و البته شرایطی که بازیکنان زن مسلمان دارند حضور برهانی در این تیم منتفی شد. برهانی آن زمان گفته بود: من به‌عنوان یک بازیکن مسلمان باید با پوشش کامل اسلامی بازی کنم و برای همین حضور من و یا هر بازیکن دیگری در لیگ‌های خارجی منتفی است مگر اینکه فدراسیون بین‌المللی والیبال فکری به حال بازیکنانی مثل ما بکند و اجازه دهد با همین پوشش به فعالیت خود در لیگ‌های خارجی ادامه بدهیم. امیدوارم این اتفاق بیفتد چراکه بازیکنان والیبال بانوان ایران توانایی‌های زیادی دارند.

اکنون در شرایطی که تیم اروپایی حاضر به فعالیت دو بانوی مسلمان با پوشش اسلامی‌شده است باید دید مسئولان تیم‌های بانک سرمایه و دانشگاه آزاد در تصمیم‌گیری منفعت ملی را به منفعت تیم خود ترجیح خواهند داد یا خیر. باید گفت حضور گیوه و برهانی در این تیم می‌تواند راهگشای لژیونری بازیکنان بانوی لیگ والیبال کشور باشد آن‌هم در شرایطی که بازیکنان بانوی ورزش کشور همچنان بر سر انتخاب تیم‌های غیر از شهرستان خود دچار تردید و محدودیت هستند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه 20 آذر ۱۳۹۸، شماره 3677 ؛ 20 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه 20 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین