خطر سقوط اصفهان به جمع استان‌های پیر کشور
0 -

اصفهان در آستانه سالمندی

خطر سقوط اصفهان به جمع استان‌های پیر کشور

خطر سقوط اصفهان به جمع استان‌های پیر کشور
27 تیر 1396, 12:55 / کد خبر:11620
بیشتر جمعیت استان اصفهان را سالمندان تشکیل داده‌اند این در حالی است که اجرای موثر سیاست‌های تشویقی فرزندآوری می‌تواند این استان را از خطر سقوط به جمع استان‌های پیر نجات دهد.
بیشتر جمعیت استان اصفهان را سالمندان تشکیل داده‌اند این در حالی است که اجرای موثر سیاست‌های تشویقی فرزندآوری می‌تواند این استان را از خطر سقوط به جمع استان‌های پیر نجات دهد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، براساس سرشماری آبان ماه سال 1395 ایران 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفر جمعیت دارد، جمعیت ایران هرچند همچنان جوان است اما به کاهش نرخ فرزندآوری سبب رفتن به سمت پیری شده، این در حالی است که مقام معظم رهبری به‌شدت به فرزندآوری خانوارهای ایرانی تاکید دارند چراکه تک فرزندی و بی‌فرزندی سبب تبدیل ایران به کشوری پیر می‌شود.
به گفته کارشناسان بیشتر جمعیت استان اصفهان را سالمندان تشکیل داده‌اند این در حالی است که مسئولان به‌شدت به فرزندآوری و حداقل دو فرزندی تاکید بسیاری دارند تا این استان از سقوط به سمت استانی پیر رهایی یابد.
برگزاری همایش جمعیت استان اصفهان با حضور محمد باقر عباسی مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال، حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مجلس، غفرانی مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان و نیز اعضای شورای شهر اصفهان در دوره‌های چهارم و پنجم و نیز چهره‌های شناخته شده دیگر فرصتی بود تا پیرامون وضعیت جمعیتی ایران و اصفهان بحث و بررسی شود.
حسین غفرانی مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان پیرامون جمعیت استان اصفهان اظهار داشت: از مجموع 5 میلیون و 120 هزار و 850 نفر جمعیت پویای استان، حدود 3 میلیون و 656 هزار نفر در فرصت طلایی و مطلوب جمعیت یعنی در سن 15 الی 64 سال هستند که فرصت اشتغال و برنامه‌ریزی برای نظام برنامه‌ریزی کشور و جامعه را دارند.
وی افزود: هرچه از تعداد گروه‌هایی همچون نوجوانان، کودکان و میانسالان کاسته شده و به گروه سالمندان افزوده شود، خطر سقوط جمعیت به سمت سالمندی را در پی خواهد داشت.
بنا بر گفته کارشناسان علمی، نرخ جانشینی 2.1 است، به این معنا که هر خانواده باید 2 فرزند داشته باشد بنابراین شرایط باید برای فرزندآوری خانواده‌های ایرانی و رفتن به سمت 2 فرزندی فراهم شود.
سیدمهدی احمدی مسئول مرکز باروری و ناباروری استان اصفهان اظهار داشت: نخستین مشکلی که سبب ناباروری میان زوجین می‌شود افزایش سن است که زوجین باید به آن توجه کنند.
وی به دومین مسئله‌ای که سبب ناباروری زوجین می‌شود، اشاره کرد و افزود: آلاینده‌های هوا، امواج، سرب و گادریوم به عنوان عامل ناباروری شناخته می‌شوند که بیشتر در کلانشهرها این آلاینده‌ها وجود دارند که سبب افزایش نرخ ناباروری در کشور می‌شوند. 
عباسی مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال اظهار داشت: یکی از مباحثی که باید بیشتر به آن پرداخته شود موضوع سالمندی است چرا که جمعیت سالمندان در استان اصفهان به نسبت استان‌های دیگر بیشتر است. یکی از بندهای سیاست‌های کلی جمعیت، تکریم و احترام سالمندان و کمک به زندگی هرچه بهترو سالم‌تر سالمندان است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 21 آذر ۱۳۹۸، شماره 3678 ؛ 21 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 21 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین