مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از برنامه‌ریزی برای تشکیل پایگاه پژوهشی محوطه باستانی "ویگل" در شمال استان اصفهان، در محدوده شهرستان آران و بیدگل خبر داد.
به گزارش  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ فریدون الهیاری در نشست شورای فنی میراث فرهنگی استان با اشاره به کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه تاریخی "ویگل"   اظهار داشت: محوطه باستانی "ویگل" در دشت "مختارآباد" از توابع شهرستان آران و بیدگل در شمال استان اصفهان واقع شده و متعلق به اواسط دوران ساسانی و اوایل دوران اسلامی است.
وی با بیان اینکه این محوطه دارای یکی از منحصربه‌فردترین آثار تاریخی از دوران باستان و سپس انتقال فرهنگ و تمدن ایران به دوران اسلامی در کشور به شمار می‌رود، تصریح کرد: بر اساس کاوش‌های به عمل آمده، مجموعه دارای دو قلعه تاریخی و بافت شهری متعلق به دوران باستان و اسلامی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان اضافه کرد: در کاوش‌های به عمل آمده، آتشکده‌ای متعلق به اواسط دوران ساسانی در این مجموعه کشف شده که دارای تزئینات منحصربه‌فرد به‌صورت نقاشی دیواری و تزئینات گچ‌بری است، به گونه‌ای که بررسی‌ها نشان می‌دهد تاکنون ازنظر معماری 2 آتشکده دیگر در کشور شبیه این مجموعه تاکنون کشف شده است.
وی با تاکید بر منحصربه‌فرد بودن این محوطه تاریخی در سطح استان بیان کرد: برای حفاظت از این مجموعه تاریخی، در نشست شورای فنی استان مصوب شد تا اعتبار لازم برای ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی؛ حفاظت و تعیین عرصه و حریم این محوطه تاریخی به مساحت 150 هکتار تخصیص داده شده و سپس تأسیس یک پایگاه پژوهشی، برای پژوهش در این محوطه منحصربه‌فرد و تاریخی و حفاظت از آن و در نهایت تأسیس یک سایت موزه تاریخی در آن مجموعه در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفت.