مصاحبه با آلنوش باغومیان، فعال در حوزه‌ی فناوری اطلاعات

مصاحبه با آلنوش باغومیان، فعال در حوزه‌ی فناوری اطلاعات

مصاحبه با آلنوش باغومیان، فعال در حوزه‌ی فناوری اطلاعات
5 دی 1395, 11:31 / کد خبر:12
در شماره‌ی اول ماهنامه، گفت‌وگویی با آلنوش باغومیان، از بانوان فعال در حوزه فناوری‌اطلاعات ایران انجام داده‌ایم. باغومیان در این گفت ‌وگو از چگونگی ورود خود به دنیای برنامه‌نویسی و زندگی به عنوان یک بانوی برنامه‌نویس سخن می‌گوید.

بانوان در فناوری اطلاعات


در شماره‌ی اول ماهنامه، گفت‌وگویی با آلنوش باغومیان، از بانوان فعال در حوزه فناوری‌اطلاعات ایران انجام داده‌ایم. باغومیان در این گفت ‌وگو از چگونگی ورود خود به دنیای برنامه‌نویسی و زندگی به عنوان یک بانوی برنامه‌نویس سخن می‌گوید.


آلنوش باغومیان متولد ۱۳۶۱ در اصفهان است و در همین شهر زندگی می‌کند. وی در زمینه برنامه‌نویسی وب مشغول به فعالیت است و به مطالعه کتاب، هنر، صنایع دستی، طبیعت و حیوانات علاقه دارد.
  • برنامه‌نویسی را چطور آغاز کردید و اکنون مشغول به چه کاری هستید؟
من تابستان سال ۸۴ در مقطع کارشناسی رشته مهندسی نرم‌افزار فارغ‌التحصیل شدم. شروع کارم از اسفند سال ۸۳ و در واقع هم‌زمان با دوره کارآموزیم بود. از همان ابتدا در زمینه برنامه‌نویسی وب به زبان php کار کردم و هم‌چنان در این زمینه مشغول به فعالیت هستم. مشوق بنده در زمینه برنامه‌نویسی، پسر عمویم آرمن باغومیان بود. کارم و در واقع حل مسایل چالش برانگیز برنامه‌نویسی را دوست دارم و علاقه‌مند به یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی بیشتری نیز هستم.
  • از چه سخت‌افزارهایی در کار و زندگی روزمره استفاده می‌کنید؟
تنها ابزارکی که برای کارهای روزانه دارم تلفن همراهم است که در برنامه‌ریزی و یادآوری کارهای روزمره از آن استفاده می‌کنم. برای کار نیز از لپ‌تاپ خود به همراه رایانه کاریم استفاده می‌کنم.
  • از چه نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنید؟
در حال حاضر از سیستم‌عامل لینوکس و توزیع اوبونتو، شبیه‌ساز پایانه، مرورگر کروم، مجموعه اداری لیبره‌آفیس، ویرایشگر Gvim برای کدنویسی، چارچوب لاراول برای کدنویسی به زبان پی‌اچ‌پی و گیت برای کنترل نگارش استفاده می‌کنم. روی تلفن همراه نیز،  برنامه‌های Keep به عنوان یادآور، گوگل‌پلی، فیدیبو برای خرید برخط کتاب، گوگل درایو، نقشه گوگل، جی‌میل و Goal Tracker جهت ثبت اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت را بیش از بقیه‌ی سرویس‌ها استفاده می‌کنم.
  • فعالیت بانوان در فناوری‌اطلاعات را چطور می‌بیند؟ تفاوتی در استخدام خانم‌ها و آقایان و شرایط کاریشان وجود دارد؟
نمی‌توانم بگویم که اطلاعات کاملی در زمینه سطح فعالیت خانم‌ها دارم، ولی براساس تجربه، فکر می‌کنم تعداد خانم‌های فعال در زمینه فناوری‌اطلاعات، نسبت به تعداد فارغ‌التحصیلان خانم این رشته‌ها، بسیار کم‌تر است.


بله؛ متاسفانه خودم شاهد این تفاوت‌ها بوده‌ام. یعنی هنوز، باور عمومی اشتباهی در جامعه وجود دارد که آقایان، برنامه‌نویس‌های بهتری هستند؛ در حالی که به عقیده‌ی من، چنین نیست و اگر مدیران فناوری ‌اطلاعات به همان ميزان که برای کار آقایان ارزش قائل هستند، به ارزش فعالیت خانم‌ها نیز توجه کنند، به همان نسبت، خودباوری خانم‌ها و در نتیجه کارایی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.
  • چه پیشنهادی برای خانم‌هایی که علاقه‌مند به فعالیت در حوزه برنامه‌نویسی هستند، دارید؟
پیشنهاد من به این خانم‌ها این است که خودشان را باور داشته باشند و مطمئن باشند اگر علاقه و پشتکار وجود داشته باشد، می توانند در کار برنامه‌نویسی موفق باشند. نکته‌ای که نباید فراموش کنند، این است که نباید بگذارند شکست‌های کاری، مانع پیشرفت آنها شود. دلیل این که به این مسئله تاکید دارم، این است که به عنوان برنامه‌نویس خانم و بنا بر تجربه‌ی شخصی خودم، می‌دانم که ممکن است حمایتی که از برنامه‌نویس‌های آقا می‌شود، برای خانم‌ها نباشد.


نویسنده:


الهام حصارکی

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 1 اسفند 1398، شماره 3735 ؛ 01 اسفند 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 1 اسفند 1398
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین