زنگنه، اميركبير اقتصاد ايران
0 -

به بهانه پيشنهاد اعضای كابينه دولت دوازدهم

زنگنه، اميركبير اقتصاد ايران

زنگنه، اميركبير اقتصاد ايران
15 مرداد 1396, 18:11 / کد خبر:13630
صنعت نفت كشور فراموش نمي كند كه در روزگار سختي كه هيچ كشوري حاضر به همكاري سياسي، فني و اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران نبود، چگونه مردي با درايت، تلاش شبانه روزي و هوشمندي قابل تحسين و به پشتوانه بدنه صنعت نفت و البته با دست خالي، توسعه ميادين پارس جنوبي را كليد زد و تمدن جديدي را در منطقه عسلويه بنا نهاد
دكتر سيد ابوالفضل حسيني مقدم*| همه آناني كه از نزديك با شخصيت مهندس زنگنه و زندگي شخصي و اجتماعي ايشان آشنا هستند، به تعهد، اراده راسخ، هوش سرشار، شخصيت علمي، دانش عملياتي و مديريت شايسته ايشان بويژه در عرصه هاي حساس كشور اذعان دارند و نيك مي دانند كه بسياري از توفيقات بدست آمده در اقتصاد، صنعت نفت كشور و ايجاد تمدن جديدي در مناطق عسلويه و غرب كارون بويژه پس از دوران افول صنعت نفت در 8 سال دولت نهم و دهم، بدون حضور ايشان امري محال و غير ممكن بنظر مي رسيد. افرادي كه در صنعت كشور دستي بر آتش دارند بخوبي مي دانند كه عقد قراردادي ارزشمند با شركت معظم توتال آن هم در شرايط بر سر كار آمدن دولت ترامپ و وضع تحريم هاي جديد، بسان معجزه اي است كه همه و همه به اعتبار شخصيت شيخ الوزراي جمهوري اسلامي ايران در راس راهبردي صنعت نفت حاصل شده است. متخصصين صنعت نفت مي دانند كه تبيين قرارداهاي جديد IPC كه با حضور متخصصين برجسته كشور و با ملاحظه دقيق همه جنبه هاي حقوقي، فني، سياسي و رعايت مصالح ملي كشور ارائه شده است به چه ميزان به رشد و توسعه صنعت نفت و در عين حال كمك به توسعه توان داخلي كشور كمك خواهد نمود و براي صنعت نفت در شرايط پسابرجام اهميت حياتي دارد.
متخصصين صنعت نفت كشور فراموش نمي كنند كه در شرايطي بسيار سخت، چگونه مردي بزرگ از جنس فولاد آبديده با عزمي پولادين، در مدت زمان كوتاهي و با روش هاي خلاقانه، توليد نفت را به حدود يك ميليون بشكه وسپس در زمان كوتاهي، توليد نفت كشور را عليرغم مخالفت ها و مقاومت هاي جهاني به شكل معجزه آسايي و در اوج ناباوري به ميزان توليد قبل از تحريم هاي ظالمانه و سهم قبلي ايران در اوپك برگرداند.


صنعت نفت كشور فراموش نمي كند كه در روزگار سختي كه هيچ كشوري حاضر به همكاري سياسي، فني و اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران نبود، چگونه مردي با درايت، تلاش شبانه روزي و هوشمندي قابل تحسين و به پشتوانه بدنه صنعت نفت و البته با دست خالي، توسعه ميادين پارس جنوبي را كليد زد و تمدن جديدي را در منطقه عسلويه بنا نهاد.
كارنامه درخشان آقاي مهندس زنگنه در دوران 8 ساله دفاع مقدس و حضور پر رنگ و تعيين كننده ايشان در عرصه جهاد نيز يادآور دوراني با بركت از مديري مصمم و خستگي ناپذير است كه بي ادعا و جان بركف در خدمت به ميهن خويش از هيچ تلاش و مجاهدتي فروگذار ننموده است. بدون ترديد عملكرد درخشان ايشان در دولت هاي پنجم و ششم و همچنين دولت هاي هفتم و هشتم و در شرايط بسيار سخت آن دوران و صيانت از بيت المال و بطور كلي در بيست و هشت سال تصدي پست وزارت، از نگاه هر ناظر منصفي افتخار آميز بوده است. اگر اصرار سردار سازندگي، حضرت آيت اله هاشمي (رحمت ا... عليه) نبود، هرگز شاهد حضور ايشان در دولت يازدهم نبوديم و همچنين قطعاً در چهار سال گذشته، شاهد بروز آن تحولات عظيم سياسي و اقتصادي نمي بوديم. نظام عزيز و مردم شريف ايران از اينكه دولت يازدهم و رياست محترم جمهور اسلامي ايران از خدمات يكي از فرزندان شايسته، مومن و تلاشگر خويش در يكي از برهه هاي حساس صنعت نفت بهره جسته است بسيار خرسندند و صد البته از رياست محترم و محبوب دولت تدبير و اميد و نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي انتظار دارند كه به منظور تداوم آن حركت عظيم و استمرار شتاب آن مسير نوراني در دولت دوازدهم، با معرفي ايشان و ارائه راي اعتماد با اكثريت قاطع، از وجود ايشان در چهار سال دوم دولت تدبير و اميد براي تكرار حماسه اي ديگر بهره گيرند تا مردم شريف ايران و اقتصاد كشور از خدمات شخصيتي متعهد، كاردان و مومن بي نصيب و محروم نگردد.
مردم ايران و بويژه صنعت نفت كشور، آقاي مهندس زنگنه را مردي قانونمدار، نجيب و مظلوم مي داند كه عليرغم هجمه هاي غير منصفانه فراوان درماجراهاي مختلف بويژه قرارداد كرسنت، با حفظ سعه صدر و صبوري فراوان و با احتراز از دفاع بمنظور اثبات حقانيت خويش و به منظور رعايت مصالح نظام، هيچگاه از چارچوب هاي تعيين شده عدول ننموده، بسان سربازي وفادار از دل و جان براي اعتلاي ميهن خويش مايه گذاشته است.
كلام آخر اينكه اگر آقاي مهندس زنگنه نبود، قطعاً درحين برجام و اكنون درشرايط پسابرجام و در راستاي اقدامات ارزشمند بعمل آمده دولت يازدهم در حوزه سياست خارجه و دستاوردهاي مهم برجام، شاهد توسعه تمدن جديدي كه امروز در صنعت نفت ظهور كرده است، نمي بوديم. مهندس زنگنه، امير كبير اقتصاد ايران است.
تاريخ و آيندگان، قضاوت خواهند كرد.

*مدیر مرکز آموزش فنی و تخصصی شرکت ملی نفت ایران ـ اصفهان
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 25 آذر ۱۳۹۸، شماره 3681 ؛ 25 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 25 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین