هفت گام برای انتخابی بهتر در زندگی
0 -

راه را به اشتباه نروید

هفت گام برای انتخابی بهتر در زندگی

هفت گام برای انتخابی بهتر در زندگی
18 مرداد 1396, 15:43 / کد خبر:13954
حقیقت این است که بیشتر ما به دلخواه خود، مسیر زندگی‌مان را انتخاب نکرده‌ایم. برای ‌مثال، بعضی اشخاص تابع جریان زندگی هستند، مثل این که سوار بر قایقی بدون پارو در حرکتند و به هر جا که قایق آنها را می‌برد، راضی هستند حتی اگر مقصد به میل آنها نباشد، در خصوص شغلشان نیز آن راهی که دردسر کمتری دارد را انتخاب می‌کنند و ترجیح می‌دهند خیلی درگیر کارهای سخت نشوند!

اصفهان زیبا: حقیقت این است که بیشتر ما به دلخواه خود، مسیر زندگی‌مان را انتخاب نکرده‌ایم. برای ‌مثال، بعضی اشخاص تابع جریان زندگی هستند، مثل این که سوار بر قایقی بدون پارو در حرکتند و به هر جا که قایق آنها را می‌برد، راضی هستند حتی اگر مقصد به میل آنها نباشد، در خصوص شغلشان نیز آن راهی که دردسر کمتری دارد را انتخاب می‌کنند و ترجیح می‌دهند خیلی درگیر کارهای سخت نشوند!

مطمئنا این که به امروز فکر کنیم و هیچ تصویری از آینده نداشته باشیم، آسان‌ترین راه است و با این تفکر ضعیف است که خیلی از افراد به اولین کاری که به آنها پیشنهاد می‌شود، تنها به صرف اینکه مشغول باشند، راضی هستند ولی حقیقت این است که ذاتا هیچ لذتی از شغلشان نخواهند برد. اگر دقیق‌تر بنگریم در می‌یابیم که هر کدام از ما می‌توانیم با داشتن پارویی که همان اراده ماست، به قایق زندگیمان مسیری دلخواه ببخشیم.اساسا ما می‌توانیم بهترین انتخاب را در تمامی زمینه‌ها داشته باشیم. شاید در مرحله اول دستیابی به آن غیر قابل باور باشد ولی به مرور زمان با کسب علوم و مهارت‌های مربوطه در هر شغلی که اراده کنیم، موفق خواهیم شد و از آن شغل لذت خواهیم برد. در این جا به هفت گام جهت نزدیکی به یک زندگی ایده ئال اشاره می‌کنیم :

 

 

     دقت کنید
حتی در تصمیم گیری‌های ساده و روزمره خود دقت و توجه لازم را به خرج دهید: به فرض از ساده‌ترین مسئله مثل اینکه برای صبحانه دوست دارید چه میل کنید یا در مسائل کاری روزمره دقیقا فکر کنید که در همان روز چه اقداماتی را می توانید جهت موفقیت بیشتر در آن روز اتخاذ کنید .اگر کاملا توجه کنید می بینید که همین تصمیم گیری های روزمره است که رویاهای ما را به حقیقت تبدیل می کند، پس شروع خوبی است که از همین امروز به تک تک امور ریز دقت کنید.

 

      انتخاب با شماست
به یاد داشته باشید که همواره برای انجام یک کار‌، این شما هستید که راه آن را انتخاب می‌کنید: هر یک از وقایع زندگی ما به تنهایی از خود هویتی ندارند. در واقع طرز برخورد ما با حوادث زندگی است که به آنها شکل می دهد. اگر بر این تصور باشیم که هیچ چیزی تحت اراده ما نیست، خود به خود دید ما نسبت به زندگی بسته‌تر می‌شود. گاهی اوقات در موقعیت هایی قرار می گیریم که پذیرش یک مسئله برایمان آسان نیست و مجبوریم احتمالات دیگری را در نظر بگیریم. از قدرت ذهن خود برای راهکارهای دیگری برای حل این مسائل استفاده کنید. از این به بعد سعی کنید در این مواقع سریعا عکس العمل نشان ندهید، بلکه چند لحظه‌ای تامل کنید، فکر کنید که دوست دارید چطور این قضیه به میل شما تمام شود و بعد پاسخ صحیح را بیابید و به نتیجه دلخواه خود برسید.

 

    شخصیت‌تان را بسازید
بدانید که این انتخاب‌ها و طرز برخورد شماست که شخصیت شما را می‌سازد :همواره به خاطر داشته باشید هر صبح که چشم‌هایتان را باز می کنید می توانید برای خودتان تصمیم‌گیری کنید. این شما هستید که می‌توانید خود را در حالتی دلخواه یا ناخوشایند قرار دهید. در سختی‌های زندگی، این شما هستید که می توانید قربانی باشید یا از این شکست‌ها درس عبرت بگیرید. اگر کسی به شما اعتراضی کرد یا می توانید به راحتی اعتراض او را بپذیرید یا آنها را توجیه کنید.همین تصمیم‌گیری‌های کوچک است که شخصیت و ماهیت شما را رقم می‌زند. همیشه با خود بگویید‌: «آیا واقعا من همان کسی هستم که می‌خواهم‌؟» و اگر نبودید‌، همین حالا تصمیم بگیرید که خودتان جهت تغییر و حمایت از خودتان اقدام کنید تا همانی شود که می‌خواهید.

 

 

    تمرکز کنید
 تشخیص دهید و روی انتخاب خود تمرکز کنید :آیا نیمه پر لیوان را می بینید یا نیمه خالی را‌؟ آیا همیشه در هراسید که شکست بخورید به جای اینکه تمرکز خود را روی هدفتان بدهید؟ شما مختارید که کاملا بروی هدف دلخواهتان در زندگی تمرکز کنید. از همین حالا این تمرکز را به صورت عادت تکرار کنید، آیا الگویی برای اجرای این روند در ذهن دارید؟بدانید که برای گسترش محدوده زندگی، این خود شما هستید که حدود خود را رقم می زنید؛ شما طبق توانایی های جسمی و شرایط خود می توانید حدود خود را انتخاب و به روی آن تمرکز کنید‌. شما می توانید بیشتر از تصوری که در باور خود دارید، موفق باشید‌. نحوه انتخاب و اراده شماست که پایه زندگی شما را بنا کنید‌. محدودیت هایی را که اختیار شما را سلب کرده و مانعی برای نیل شما به نتیجه ای دلخواه به شمار می رسند را تشخیص دهید‌، سپس با تدبیراتی به موقع این محدودیت‌ها را از بین ببرید .

 

 

     تمرین را فراموش نکنید
مهارت های خود را با تمرین های متوالی تقویت کنید‌. با اخذ تصمیم گیری های هر چند کوچک زمینه را برای انتخاب های بزرگ فراهم آورید. فرصت ها را بشناسید تا با اراده خود به نتیجه مطلوب دست یابید.

 

 

    بخواهید و تصمیم بگیرید
این که بخواهید تصمیم بگیرید خود شروعی برای اخذ هر تصمیم دیگر است.شما این توانایی را دارید که مسیر زندگی خود را تغییر دهید. در مرحله اول برای این تغییر تصمیم بگیرید، از همان شروع بدانید که شما می توانید مسئول تمام تصمیم گیری های خود  باشید. اجازه ندهید که زندگی برای شما تصمیم بگیرد. از هم اکنون  اختیار تصمیم گیری های خود را برای رسیدن به اهداف زندگی خود در آینده، در دست بگیرید‌. یکی از روان شناسان مشهور به نام carl Jung می گوید‌: من آن چیزی نیستم که برای من اتفاق می افتد بلکه همان هستم که خود می خواهم باشم.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 23 آبان ۱۳۹۸، شماره 3654 ؛ 23 آبان 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 23 آبان ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین