مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: امسال بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه مرمتی و احیا  برای مسجد جامع اصفهان در نظر گرفته شده است.
فریدون الهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به مرمت مسجد جامع اصفهان اظهار داشت: امسال بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه مرمتی و احیا  برای مسجد جامع اصفهان در نظر گرفته شده است.
وی افزود: در مسجد جامع اصفهان کارگاه‌های مرمتی زیادی مشغول به کار هستند عمده این پروژه‌ها تا پایان شهریور به پایان می‌رسد.
 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: در حال حاضر در این بنای تاریخی،  نزدیک به 6 کارگاه مرمتی به احیا و مرمت این بنای تاریخی می‌پردازند.
به گزارش تسنیم، مسجد جمعه یا مسجد جامع اصفهان از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین ابنیه مذهبی ایران است. این مسجد مجموعه تاریخی وسیعی در شمال شرقی اصفهان و کنار میدان کهنه نشان می‌دهد و امروز شامل قسمت‌های مختلفی است از قبیل گنبد نظام‌الملک، گنبد تاج‌الملک، حیاط چهار ایوانی و شبستان‌های گرد آن، مدرسه مظفری، محراب الجایتو که هر یک نمایانگر سیر هنر معماری اسلامی در دوره‌ای خاص هستند.
 بنا بر شواهد تاریخی، مسجد جامع اصفهان بر روی ویرانه‌های مسجد قدیمی تری ساخته شده که اعراب ساکن قریه تهران در اصفهان در قرن دوم هجری در یهودیه بنا کرده بودند. مسجد اولی بر خرابه‌های ابنیه‌ای مربوط به اواخر دوره ساسانی برپا شده بود.
هم‌چنین کاوش‌های باستان‌شناسی نشان از آن دارد که احتمالاً این مسجد پیش از تسلط اعراب بر این شهر، مرکز مذهبی مهم شهر بوده و بصورت یکی از آتشکده‌های شهر اصفهان کاربری داشته‌است.