رصد صنایع فولاد و پتروشیمی
0 -

معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد

رصد صنایع فولاد و پتروشیمی

رصد صنایع فولاد و پتروشیمی
12 دی 1395, 18:26 / کد خبر:157
معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: این سازمان، فعالیت شرکت‌های فولاد و پتروشیمی را رصد می‌کند؛ اما بخشی از افزایش قیمت مواد اولیه صنعت فولاد ناشی از افزایش قیمت جهانی طی چند ماه گذشته است
معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: این سازمان، فعالیت شرکت‌های فولاد و پتروشیمی را رصد می‌کند؛ اما بخشی از افزایش قیمت مواد اولیه صنعت فولاد ناشی از افزایش قیمت جهانی طی چند ماه گذشته است و با توجه به تغییرات افزایشی نرخ برابری دلار و تقویت نسبی تقاضای محصولات فولادی در بازار داخلی باعث افزایش قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و به تبع آن در بازار خرده فروشی شده است. به گزارش ایسنا وحید منایی اظهار کرد: طبق قوانین و مقررات جاری کشور، تمام شرکت‌های پتروشیمی جز در موارد خاص از جمله محصولات بین مجتمعی و سفارش‌های خاص موظف به عرضه محصولات خود در بورس کالا هستند و بر این اساس از شمول ضوابط قیمت‌گذاری تکلیفی و تثبیتی نیز معاف هستند. وی بیان کرد: قیمت پایه کالاهای مورد نظر در بورس بر مبنای ۹۵ درصد قیمت فوب خلیج فارس و نرخ ارز متقاضی به طور هفتگی از طریق شرکت ملی صنایع پتروشیمی محاسبه و اعلام می‌شود. دامنه نوسان قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا نسبت به قیمت پایه به میزان ۱۰ درصد و حسب شرایط بازار مطابق مقررات بورس کالا انجام می‌شود. منایی با اشاره به اقدامات نظارتی کارشناسان سازمان حمایت از شرکت‌های پتروشیمی افزود: این سازمان به عنوان دستگاه نظارتی ضمن پایش مرتب وضعیت محصولات پتروشیمی در بورس و انعکاس نوسانات توزیع و قیمت به مراجع ذیربط، در صورت دریافت شکایت در زمینه عرضه محصولات پتروشیمی و عدم رعایت ضوابط مربوطه مراتب را در اسرع وقت از طریق مجاری قانونی پیگیری می‌کند.
افزایش قیمت محصولات فولادی به دلیل افزایش نرخ دلار
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت مواد اولیه صنعت فولاد (نظیر سنگ‌آهن، کک، انرژی و ...) در ابعاد جهانی افزایش قیمت جهانی طی چند ماه گذشته است، تاکید کرد: با توجه به تغییرات افزایشی نرخ برابری دلار (ایالات متحده) در مقابل ریال و تقویت نسبی تقاضا انواع محصولات فولادی در بازار داخلی، جملگی سبب افزایش قیمت انواع محصولات فولادی طی بازه زمانی اخیر در بورس کالای ایران و به تبع آن در بازار خرده‌فروشی شده است. وی تصریح کرد: کشف قیمت محصولات فولادی مطابق با مجموعه قوانین و مقررات جاری کشور بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا و در بورس کالای ایران انجام می‌شود و از شمول قیمت‌گذاری تکلیفی و تثبیتی خارج است. منایی ضمن اشاره به اینکه رونق تولید و خروج از رکود دشوار است اما می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح از عهده آن بر آمد، اذعان کرد: با توجه به شرایط ویژه کشور و سیاست‌های اصولی دولت در راستای خروج از رکود و تقویت تولید و اشتغال در کشور، وضعیت موجود می‌تواند باعث تحریک تقاضای موثر در بازار شده و نیز سبب تقویت تولید داخل به دلیل استفاده از حداکثر ظرفیت تولیدی توسط واحدی فولادی کشور شود و ظرفیت‌های بلااستفاده در تولید فولاد خام و مقاطع فولادی را فعال سازد. وی همچنان یادآور شد: این سازمان مثل گذشته در راستای رسالت و وظایف ذاتی خود در صورت مواجهه با هرگونه گران‌فروشی و افزایش غیرمتعارف قیمت‌ها در بازار، نسبت به اعمال قانون در موارد تخلف اقدام می‌کند و شهروندان نیز می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را از طریق شماره تلفن ۱۲۴ اطلاع دهند.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98، شماره 3491 ؛ 02 اردیبهشت 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین