کمانچه ایرانی در مسیر یونسکو

کمانچه ایرانی در مسیر یونسکو

کمانچه ایرانی در مسیر یونسکو
20 شهریور 1396, 15:08 / کد خبر:17752
پرونده‌ کمانچه و چوگان ایرانی در دوازدهمین اجلاس ناملموس یونسکو در کره‌ی جنوبی بررسی می‌شود.ثبت جهانی کمانچه و چوگان ایرانی قرار است در دوازدهمین اجلاس میراث ناملموس یونسکو بررسی شود؛ این در حالی است که دوباره نامی از کشور جمهوری آذربایجان نیز دیده می‌شود.

ثبت جهانی کمانچه و چوگان ایرانی قرار است در دوازدهمین اجلاس میراث ناملموس یونسکو بررسی شود؛ این در حالی است که دوباره نامی از کشور جمهوری آذربایجان نیز دیده می‌شود.

در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم که کشور آذربایجان مواردی را به نام خود در یونسکو به ثبت رسانده است که ریشه در فرهنگ ایران دارد که از آن جمله می‌توان به «تار»، «چوگان» و «دُلمه» اشاره کرد. بعد از ثبت جهانی تار ترکی توسط آذربایجان در سال ۱۳۹۱، جلساتی با دفتر موسیقی در دفتر ثبت آثار تاریخی برگزار شد و در این راستا تهیه پرونده‌های ثبت جهانی به کارشناسان این دفتر تخصصی آموزش داده و در نخستین قدم پرونده «کمانچه» تهیه شد.

بعدازاین اتفاق، در آذر سال ۱۳۹۲، آذربایجان بازی چوگان را به نام خود در یونسکو به ثبت رساند و دوباره موجی از اعتراضات روانه‌ی سازمان میراث فرهنگی شد. این بار اعلام شد که ایران می‌تواند تار و چوگان را به نام خود در یونسکو ثبت کند.

بر این اساس، در جلسه‌ی آتی یونسکو در کره‌ جنوبی، قرار است پرونده‌ی «هنر نواختن و ساختن کمانچه» و «چوگان بازی سوار بر اسب همراه روایتگری و موسیقی» بررسی شود.

البته فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی اوایل امسال اعلام کرده بود که قرار است پرونده‌ی «کمانچه» به‌صورت مشترک با کشور آذربایجان به یونسکو معرفی شود، اما در جدیدترین اخباری که از ثبت جهانی آن منتشرشده، خبری از آذربایجان به میان نیامده است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3801 ؛ 10 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین