مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: کشنده‌ترین بیماری‌های انسانی مربوط به دام می‌شود و کارکنان دامپزشکی خط مقدم مبارزه با چنین ویروس‌های مرگ باری هستند که در صورت عدم پیشگیری می‌تواند خسارت‌های جانی و مالی بسیاری را به همراه داشته باشد.

به گزارش  فارس ، شهرام موحدی  در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت 14 مهر روز دامپزشکی اظهار داشت: اداره کل دامپزشکی در چند بخش فعالیت دارد که نخستین مورد آن مبارزه با بیماری‌های دامی است که در این جا واژه «دام» از گاو تا اسب و از ماهی تا زنبور را شامل می‌شود.

وی افزود: بخش دیگر، مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام است؛ کشنده‌ترین بیماری‌های انسانی مربوط به دام می‌شود و کارکنان دامپزشکی خط مقدم مبارزه با چنین ویروس‌های مرگ باری هستند که در صورت عدم پیشگیری می‌تواند خسارت‌های جانی و مالی بسیاری را به همراه داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان ادامه داد: نظارت بر فرآورده‌های خام دامی، وظیفه دیگری است که از سوی اداره دامپزشکی در سطح استان صورت می‌گیرد، در این بخش سلامت گوشت، مرغ، ماهی و میگو نیز تعریف شده است.

موحدی اضافه کرد: صادرات نیز در دامپزشکی مدنظر است چرا که بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی هر محصول برای صادر شدن باید گواهی لازم از سوی دامپزشکی را داشته باشد؛این یعنی نه مهر استاندارد و نه شماره سلامتی که از غذا و دارو محصولات می‌گیرند مورد تأیید کشور مقصد نیست.

وی با اشاره به تاریخچه دامپزشکی در ایران گفت: بیش از 90 سال از شروع به کار نهادهایی که وظایف نظارتی در حوزه دام دارند می‌گذرد، اما نخستین قوانین در سال 1350 در ایران به تصویب رسید که برخی از آن‌ها هنوز در حال اجراست.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به تنوع ویروس‌های دام عنوان کرد: بر اساس سازمان بهداشت جهانی، از 1700 مورد بیماری، حدود نیمی از بیماری‌ها بین انسان و حیوان مشترک هستند که به دو دسته تقسیم می‌شوند بیماری‌هایی طاعون، تب مالت و بروسلوز و بیماری‌های جدید همچون تب کریمه کنگو.