تخم مرغ سفید یا قهوه ای، کدام بهتر است؟
0 -

حقایقی علمی درباره تخم مرغ

تخم مرغ سفید یا قهوه ای، کدام بهتر است؟

تخم مرغ سفید یا قهوه ای، کدام بهتر است؟
25 مهر 1396, 20:21 / کد خبر:22256
تخم مرغ یکی از مواد غذائی پر مصرف در جوامع امروزی است و بحث های فراوانی درباره خوب یا بد بودن آن در بین مردم وجود دارد. در این یادداشت به بررسی حقایقی علمی درباره این ماده غذائی می پردازیم.
تخم مرغ یکی از مواد غذائی پر مصرف در جوامع امروزی است و بحث های فراوانی درباره خوب یا بد بودن آن در بین مردم وجود دارد. در این یادداشت به بررسی حقایقی علمی درباره این ماده غذائی می پردازیم.  

فصل زمستان در پیش است و به طور معمول در بسیاری از کشورهای جهان، با سرد شدن هوا مصرف تخم مرغ افزایش پیدا کرده و این ماده غذائی در سفره خانوارها بیش از پیش  حاضر می شود. آنجلی میسرا (Angeli Misra) مدیر آزمایشگاه  Lifeline Laboratory و از محققان این حوزه در رابطه با مصرف تخم مرغ گفت: «پژوهش های جدید نشان می دهد تخم مرغ و مصرف منظم آن برای سلامتی بسیار مفید است و بر خلاف تصورات اشتباه پیشین، خوردن روزانه تخم مرغ هیچ تاثیر نامطلوبی بر افزایش کلسترول و یا بروز بیماری های قلبی و عروقی نخواهد داشت.»

از سوی دیگر سوامی ساتاکشی (Saumya Satakshi) متخصص تغذیه نیز در این باره اعلام کرد: «میزان چربی های اشباع شده در تخم مرغ بسیار اندک بوده و چربی های ترانس نیز در این ماده غذائی وجود ندارد. از سوی دیگر تنها میزان اندکی کلسترول در این ماده غذائی وجود دارد. بیشتر چربی های داخل تخم مرغ از نوع چربی های خوب طبقه بندی شده و از نوع غیر اشباع شده و مورد نیاز بدن هستند.»

در اینجا به بررسی برخی حقایق درباره تخم مرغ و اشتباهات رایج درباره آن می پردازیم:

اشتباه رایج: مصرف تخم مرغ سبب افزایش کلسترول می شود و باید از مصرف آن اجتناب کرد.

حقیقت علمی: مصرف تخم مرغ نباید از سفره غذائی حذف شود، این ماده یک منبع عالی غذائی از پروتئین بوده و تاثر منفی بر میزان چربی های اشباع شده و کلسترول بدن ندارد.

****

اشتباه رایج: شستشوی تخم مرغ قبل از مصرف، میتواند از باکتری سالمونلا (salmonella) موجود در آن جلوگیری کند.

حقیقت علمی: باکتری سالمونلا در داخل تخم مرغ قرار داشته و ارتباطی به پوسته آن ندارد بنابراین شستن تخم مرغ تاثیری بر از بین رفتن این باکتری در داخل تخم مرغ نخواهد داشت.

****

اشتباه رایج: مصرف بیش از یک تخم مرغ در روز برای سلامتی مضر است.

حقیقت علمی: از منظر علمی مصرف روزانه تا سه عدد تخم مرغ هیچ تاثیر منفی بر سلامت افراد سالم نخواهد داشت.

****

اشتباه رایج: تخم مرغ قهوه ای رنگ از نوع سفید آن بهتر است.

حقیقت علمی: تخم مرغ در رنگ های مختلفی وجود داشته و تغییر رنگ در پوسته تخم مرغ تنها به رنگدانه هایی که بدن مرغ تولید می کند مرتبط است. بنابراین تخم مرغ سفید و قهوه ای هر دو دارای محتوایی مشابه بوده و ارزش غذائی یکسانی دارند.

****

اشتباه رایج: مصرف تخم مرغ منجر به بیماری های قلبی می شود.

حقیقت علمی: مصرف تخم مرغ ارتباطی با بیماری های قلبی ندارد.

****

اشتباه رایج: مصرف تخم مرغ از کوری جلوگیری می کند.

حقیقت علمی: مصرف تخم مرغ از ضعف چشم و نابینائی بر اثر پیری جلوگیری می کند زیرا مواد مغذی بسیاری در آن وجود دارد.

****

اشتباه رایج: باکتری سالمونلا تنها در زرده خام تخم مرغ وجود دارد و مصرف سفیده خام هیچ ضرری ندارد.

حقیقت علمی: این باکتری بیشتر در زرده دیده می شود اما در سفیده تخم مرغ هم می تواند وجود داشته باشد. بنابراین مصرف تخم مرغ خام به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

****

اشتباه رایج: خرید تخم مرغ محلی از مصرف تخم مرغ های ارائه شده در فروشگاه ها بهتر و امن تر است.

حقیقت علمی: تخم مرغ توسط مرغ تولید می شود و این جانور می تواند باکتری های مختلفی در بدن خود داشته باشد. بنابراین در تخم مرغ های محلی امکان وجود باکتری بیشتر است و خرید تخم مرغ از مراکز معتبر به دلیل وجود مراکز نظارتی در آن ها مطمئن تر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 01 آبان 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین