صدیقه طاهره(س)، علت غایی جهان هستی
0 -

پاداش عظیمی در صلوات بر حضرت زهرا(س) نهفته است

صدیقه طاهره(س)، علت غایی جهان هستی

صدیقه طاهره(س)، علت غایی جهان هستی
28 اسفند 1395, 18:11 / کد خبر:2264
مقام و منزلت حضرت فاطمه زهرا(س) در نزد خداوند و در بین مسلمانان به خصوص شیعیان، نه تنها کمتر از سایر ائمه نیست، بلکه آن حضرت همتای امیر المؤمنین و دارای منزلتی عظیم‌تر از سایر ائمه طاهرین (ع) است.
به گزارش ایمنا، امسال بهار رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و در این میان پیش از سال نو بهار فاطمی را استشمام می کنیم.
میلاد مادر مهربانی ها و خوبی ها که از راه می رسد حال همه دگرگون است و این یعنی عشقی که در دل همه شیعیان سکنی گزیده است.
با فرارسیدن ایام میلاد باسعادت حضرت زهرا(س) بر آن شدیم تا به فضائل و برکات این بانوی وفا و مهربانی بپردازیم، به همین منظور به سراغ حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا تراشیون از کارشناسان برجسته مذهبی و چهره ای آشنا در برنامه های مذهبی تلویزیون رفتیم و گپ و گفت صمیمانه ای در مورد این روز با شکوه با او ترتیب دادیم.

زهرا(س) والامقام ترین بانوی جهان
حجت الاسلام تراشیون در ابتدای صحبت های خود به شخصیت والای حضرت زهرا (س) پرداخت و افزود: فاطمه (س) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار است که این عقیده برگرفته از مضامین احادیث نبوی است.
وی اشاره کرد: این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای متفاوت اند، اما دارای مضمونی واحد هستند. در یکی از این گفتارها که البته مورد اتفاق مسلمانان، اعم از شیعه و سنی است، رسول اکرم (ص) می‌فرمایند: "فاطمه سرور زنان جهانیان است"، اگر چه بنابر آیه شریفه قرآن، حضرت مریم برگزیده زنان جهانیان معرفی گردیده و در نزد مسلمانان دارای مقامی بلند و عفت و پاکدامنی مثال‌زدنی است و از زنان برتر جهان معرفی گشته است، اما او برگزیده‌ زنان عصر خویش بوده است، ولی علو مقام حضرت زهرا(س) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نیست و در تمامی اعصار جریان دارد، لذا پیامبر اکرم(ص) در کلامی دیگر صراحتاً فاطمه(س) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می‌نمایند.
وی افزود: اما نکته‌ای دیگر نیز در این دو حدیث نبوی و احادیث مشابه دریافت می‌شود و آن این است که اگر فاطمه(س) برترین بانوی جهانیان است و در بین زنان از هر جهت، کسی دارای مقامی والاتر از او نیست، پس شناخت سراسر زندگانی و تمامی لحظات حیات او، از ارزش فوق العاده ای برخوردار است، چرا که آدمی با دقت و تأمل در آن می‌تواند به عالی ترین رتبه‌های روحانی نائل گردد، و از سوی دیگر با مراجعه به قرآن کریم درمی‌یابیم که آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرتش نازل گردیده است که از آن جمله می‌توان به آیه‌ تطهیر، آیه مباهله، آیات آغازین سوره دهر، سوره کوثر، آیه اعطای حق ذی القربی و... اشاره نمود که خود تأکیدی بر مقام عمیق آن حضرت در نزد خداوند است.
 
زهرا (س) علت غايي جهان هستي است
حجت الاسلام تراشیون در پاسخ به این سوال که چرا حضرت فاطمه(س) را فاطمه نامیده اند بیان داشت: براي القاب حضرت زهرا(س)، تفسيرها، تأويل ها و گفتگوها چندان است كه در اين گفت و گو مجال بازگو كردن همۀ آنها نيست، فقط به طور فشرده به تفسير كنيه و اسم ايشان مي‌پردازيم. حضرت زهرا(س) را «ام‌ابيها» گفته‌اند و اين كنيه را كه افتخاري براي آن حضرت است، پيامبر گرامي به ايشان داده است.
وی افزود: ام‌ابيها به معناي «مادر پدرش»؛ يعني زهرا(س) مادر پدر خويش است، اين كنيه معاني مختلفي دارد، اما بهترين معني همان است كه پيامبر(ص) به اين كنيه داد، يعني: «زهرا علت غايي جهان هستي است.» رواياتي نيز نقل شده است كه زهرا علت غايي جهان هستي است و اگر كسي ادعا كند كه واسطۀ فيض عالم هستي نيز هست، ادعاي او بدون دليل و به گزاف نيست.
تراشیون بیان داشت: اما نام «فاطمه»، فاطمه را فاطمه گفته‌اند و اين تسميه اسراري دارد و همۀ آن اسرار از روايات بهره‌مند است که به شکل نمونه به روایتی اشاره می کنم که در آن آمده است:
سُمِيَّتْ فَاطِمَةُ فَاطِمَهَ لاِنَّهَا فُطِمَتْ مِنَ الشّرِ.
فاطمه، فاطمه ناميده شده است؛ چرا كه از شر بريده و جدا است.
وی بیان داشت: اين جمله اشاره به عصمت حضرت زهرا(س) است؛ زيرا وی معصومه است، و آيۀ «اِنَّمَا يُريدُ اللّهُ لِيَذْهِبَ عَنَكُمُ الرِّجسَ اَهْلَ الْبَيْتِ‌ وَ يُطَهِرَّكُمْ تَطْهِيراً» دربارۀ او است.زندگانی سرشار از مکارم اخلاقی 
حجت الاسلام تراشیون با اشاره به اینکه سراسر زندگانی صدیقه طاهره (س)، مملو از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه و انسانی است افزود: در این مجال جهت رعایت اختصار تنها به چند مورد اشاره می کنم. اما دوباره تأکید می‌کنم که این موارد، تنها بخش کوچکی از مکارم اخلاقی آن حضرت است.
از جابربن عبدالله انصاری، صحابی پیامبر(ص) نقل است که مردی از اعراب مهاجر که فردی فقیر و مستمند بود، پس از نماز عصر از رسول اکرم(ص) طلب کمک و مساعدت نمود، حضرت فرمود که من چیزی ندارم، سپس او را به خانه فاطمه(س) که در کنار مسجد و در نزدیکی خانه رسول خدا قرار داشت، راهنمایی نمودند، آن شخص به همراه بلال(صحابی و مؤذن رسول خدا) به در خانه حضرت فاطمه(س) آمد و بر اهل بیت رسول خدا سلام گفت و سپس عرض حال نمود، حضرت فاطمه (س) با وجود اینکه سه روز بود خود و پدر و همسرش در نهایت گرسنگی به سر می‌بردند، چون از حال فقیر آگاه شد، گردن‌بندی را که فرزند حمزه، دختر عموی حضرت به ایشان هدیه داده بود و در نزد آن بزرگوار یادگاری ارزشمند محسوب می‌شد، از گردن باز نمود و به اعرابی فرمود: این را بگیر و بفروش؛ امید است که خداوند بهتر از آن را نصیب تو نماید، اعرابی گردن‌بند را گرفت و به نزد پیامبر اکرم(ص) بازگشت و شرح حال را گفت، رسول خدا (ص) از شنیدن ماجرا، متأثر گشت و اشک از چشمان مبارکش فرو ریخت و به حال اعرابی دعا فرمود. عمار یاسر(ص) برخاست و اجازه گرفت و در برابر اعطای غذا، لباس، مرکب و هزینه سفر به اعرابی، آن گردن‌بند را از او خریداری نمود، پیامبر اسلام(ص) از اعرابی پرسید: آیا راضی شدی؟ او در مقابل، اظهار شرمندگی و تشکر نمود، عمار گردن‌بند را در پارچه ای یمانی پیچیده و آن را معطر نمود و به همراه غلامش به پیامبر هدیه داد. غلام به نزد پیامبر(ص) آمد و جریان را باز گفت، حضرت رسول (ص) غلام و گردن‌بند را به فاطمه (س) بخشید، غلام به خانه‌ی صدیقه اطهر آمد، زهرا (ع)، گردن‌بند را گرفت و غلام را در راه خدا آزاد نمود.
در روایت آمده که غلام در این هنگام تبسم کرده و هنگامی که علت را جویا شده است، گفته: چه گردن‌بند با برکتی بود، گرسنه‌ای را سیر کرد و برهنه‌ای را پوشانید، پیاده‌ای را صاحب مرکب و فقیری را بی‌نیاز کرد و غلامی را آزاد نمود و سرانجام به نزد صاحب خویش بازگشت.
در روایت دیگری آمده است که رسول خدا(ص) در شب زفاف پیراهن نویی را برای حضرت زهرا(س) تهیه نمود، فاطمه(س) پیراهن وصله‌داری نیز داشت، سائلی بر در خانه حاضر شد و گفت: من از خاندان نبوت پیراهن کهنه می‌خواهم، حضرت زهرا(س) خواست پیراهن وصله‌دار را مطابق خواست سائل به او بدهد که به یاد آیه شریفه "هرگز به نیکی دست نمی‌یابید مگر آنکه از آنچه دوست دارید انفاق نمایید"، افتاد. در این هنگام فاطمه(س) پیراهن نو را در راه خدا انفاق نمود.
جایگاه علمی حضرت زهرا (س)
حجت الاسلام سیدعلیرضا تراشیون به جایگاه علمی آن حضرت نیز اشاره کرد و افزود: فاطمه زهرا(س) در نزد شیعیان اگر چه امام نیست، اما مقام و منزلت او در نزد خداوند و در بین مسلمانان به خصوص شیعیان، نه تنها کمتر از سایر ائمه نیست، بلکه آن حضرت همتای امیرالمؤمنین و دارای منزلتی عظیم‌تر از سایر ائمه طاهرین(علیهم السلام) است.
وی افزود: اگر بخواهیم مقام علمی فاطمه(س) را درک کنیم و به گوشه‌ای از آن پی ببریم، شایسته است به گفتار او در خطبه فدکیه بنگریم؛ چه آنجا که استوارترین جملات را در توحید ذات اقدس ربوبی بر زبان جاری می‌کند، یا آن هنگام که معرفت و بینش خود را نسبت به رسول اکرم آشکار می‌سازد و یا در مجالی که در آن خطبه، امامت را شرح مختصری می‌دهد.
تراشیون خاطرنشان کرد: جای جای این خطبه و احتجاجات این بانوی بزرگوار به قرآن کریم و بیان علت تشریع احکام، خود سندی محکم بر اقیانوس بی‌کران علم اوست که متصل به مجرای وحی است .
وی افزود: از دیگر شواهدی که به آن وسیله می‌توان گوشه‌ای از علو مقام فاطمه (س) را درک نمود، مراجعه زنان و یا حتی مردان مدینه در مسائل دینی و اعتقادی به آن بزرگوار است که در فرازهای گوناگون تاریخ نقل شده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین استدلالهای عمیق فقهی فاطمه(س) در جریان فدک، به روشنی بر احاطه ایشان بر سراسر قرآن کریم و شرایع اسلامی دلالت می‌نماید.

پاداش عظیم  صلوات بر حضرت زهرا (س)
حجت الاسلام تراشیون در پایات صحبت های خود با اشاره به پاداش عظیم صلوات بر حضرت زهرا(س) خاطرنشان کرد: یكى از عبادت‎هاى دينى، درود و صلوات فرستادن بر حضرت ختمى مرتبت و اهل بيت معصوم آن حضرت است، اين عبادت ريشه قرآنى دارد و خداوند متعال در قرآن به آن دستور داده است، «ان الله و ملائكته يصلون على النبى يا ايها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.»
وی افزود: در روايتى از پيامبر(ص) آمده است كه درود فرستادن بر حضرت فاطمه زهرا(س) آثار معنوى بالايى دارد و در قيامت ‏شايستگى الحاق به پيامبر اكرم(ص) را براى انسان فراهم مى‏ كند، پيامبر اكرم(ص) فرمود: «يا فاطمة من صلى عليك غفر الله له، و الحقه بى حيث كنت من الجنة؛ اى فاطمه! هر كس بر تو صلوات بفرستد خداوند او را مى‏ آمرزد و در هر جاى بهشت كه باشم وى را به من ملحق سازد.»
وی با تاکید بر فرستادن صلوات بر حضرت زهرا(س) كيفيت صلوات بر حضرت را چنين بیان کرد:
«اللهم صل على فاطمة و ابيها و بعلها و بنيها والسر المستودع فيها بعدد ما احاط به علمك.»
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸، شماره 3635 ؛ 25 مهر 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین