۳۵ نهاد مسئولیت احیای بافت های فرسوده را بر عهده دارند
0 -

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان مطرح کرد:

۳۵ نهاد مسئولیت احیای بافت های فرسوده را بر عهده دارند

۳۵ نهاد مسئولیت احیای بافت های فرسوده را بر عهده دارند
7 آبان 1396, 12:04 / کد خبر:23327
مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان اعلام کرد: احیای بافت های فرسوده اقدامی بین بخشی است و ۳۵ نهاد دولتی و خصوصی در این راستا مسؤلیت دارند.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان اعلام کرد: احیای بافت های فرسوده اقدامی بین بخشی است و ۳۵ نهاد دولتی و خصوصی در این راستا مسؤلیت دارند.

حسین جعفری در گفتگو با ایمنا تصریح کرد: در ۱۵ منطقه شهر اصفهان بالغ بر ۲۳۰ لکه بافت فرسوده وجود دارد که به لحاظ گونه های بافت، بیشترین بافت تاریخی در مناطق ۱، ۳، ۴ و ۵ مشاهده می شود.

وی با اشاره به اینکه شهر اصفهان دارای بخش زیادی بافت فرسوده یا بافت ناکارآمد شهری است، گفت: در شهر اصفهان حدود ۲۳۰۰ هکتار بافت ناکارآمد مصوب وجود داردکه با توجه به شاخص های ۳ گانه، به تایید شورای عالی شهرسازی و معماری کشور رسیده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان با اشاره به موانع موجود بر سر بازآفرینی بافت ناکارآمد شهری، اظهارکرد: متأسفانه در شهرهای بزرگ بافت های سنتی به دلیل تمرکز در هسته مرکزی شهر، مانع مهمی بر سر راه توسعه کمی و کیفی شهر ها می شوند و بی شک برای رفع این مشکل باید تدابیر ویژه و راهگشا اندیشیده شود.

وی ادامه داد: بافت های شهری به خصوص بافت های فرسوده به عنوان بخشی از بدنه شهرها دچار عارضه های زیادی شده اند که ناکارآمدی بافت ها بازدهی نامطلوبی دارند و از مشکلات کالبدی، اجتماعی و فرهنگی رنج می برند.

جعفری با بیان اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه قرار است بازآفرینی بافت های ناکارآمد در دستور کار قرار بگیرد، گفت: مقرر شده تسهیلاتی در اختیار مردم قرار گیرد و برای تامین زیرساخت ها در بافت های ناکارآمد نیز اعتباراتی در طول برنامه ششم پیش بینی شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان موانع جدی که امروزه در بافت های فرسوده وجود دارد را شامل مشکلات کالبدی دانست و افزود: طرح های ویژه بهسازی به صورت موردی و موضعی باید برای هر کدام از بافت ها تعریف شود و این طرح ها در میراث فرهنگی و کمیسیون ماده ۵ به تصویب برسد.

وی با اشاره به اینکه احیای بافت های فرسوده اقدامی بین بخشی است و ۳۵ نهاد دولتی و خصوصی در این راستا مسؤلیت دارند، ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد املاک واقع شده در بافت های فرسوده فاقد سند مالکیت هستند و این بدان معناست که نمی توانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند؛ بنابراین اولین دغدغه ما سند دار شدن این خانه ها است که در قانون حمایت از نوسازی و بهسازی مصوب مجلس شورای اسلامی  قرار شده کمیسیون ویژه ای در ثبت اسناد و املاک تشکیل شود.

جعفری خاطر نشان کرد: این کمیسیون در اصفهان تشکیل شده تا به متقاضیان سند مالکیت در بافت های فرسوده خارج از نوبت پاسخگویی شود.


ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3458 ؛ 02 اسفند 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین