نبود امنیت شغلی برای 90 درصد جامعه کارگری اصفهان
0 -

رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار اصفهان:

نبود امنیت شغلی برای 90 درصد جامعه کارگری اصفهان

نبود امنیت شغلی برای 90 درصد جامعه کارگری اصفهان
10 آبان 1396, 11:30 / کد خبر:23669
رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان اصفهان گفت: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد قراردادهای کارگری موقت هستند که از این تعداد کمتر از ۵ درصد قراردادها بالای یکسال است.
رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان اصفهان گفت: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد قراردادهای کارگری موقت هستند که از این تعداد کمتر از ۵ درصد قراردادها بالای یکسال است.
احمدرضا معینی در گفت‌وگو با تسنیم پیرامون اینکه قرارداد موقت در همه کشورهای دنیا وجود دارد، اما نه به این گستردگی که در ایران رایج است، اظهار داشت: قراردادهای یک‌ساله، شش‌ماهه، یک‌ماهه و کمتر از آن جامعه‌کارگری را به لحاظ عدم امنیت شغلی آزار می‌دهد.
وی یکی از معیارهای مهم در تعیین حداقل مزد را تعیین هزینه سبد معیشت کارگران بیان کرد و افزود: با دستمزد‌های فعلی خرید اقلام مصرفی سبد معیشت خانوارهای کارگری امکان‌پذیر نیست.
رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان اصفهان با بیان اینکه حقوق کم کارگران سبب کاهش بهره‌وری نیروی کار شده است، تأکید کرد: در حال حاضر نیروهای کار بهره‌وری لازم را برای کارفرمایان ندارند، چون فقط جسم آنها در محل کارشان بوده و فکر و روحشان در پی شغل دوم برای تأمین معیشت خانواده‌شان است.

وی با تأکید بر اینکه با حداقل مزد‌های کارگری امکان گذران زندگی نیست، گفت: دریافت حقوق کارگران کمتر از 2 میلیون و 300 هزار تومان، زیر خط فقر است.

معینی اظهار داشت: دستمزد و حقوق کارگران همواره یکی از دغدغه‌های جدی قشر کارگری است که هر ساله برای تعیین آن مباحث بسیاری مطرح شده است.

نبود امنیت شغلی برای 90 درصد جامعه کارگری استان اصفهان

وی با بیان اینکه نبود امنیت شغلی و نبود قدرت خرید دو مولفه اصلی در دغدغه‌های جامعه کارگری است، تأکید کرد: 90 درصد جامعه کارگری استان اصفهان امنیت شغلی ندارند.

رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان اصفهان افزود: در حال حاضر 41 درصد از بیکاران ما حاضر هستند بیکار باشند، اما با این حقوق‌های اندک کار نکنند.

خالی ماندن سبد معیشت کارگران با حقوق‌های زیر خط فقر

وی با انتقاد از اینکه قدرت خرید کارگران روز به روز کاهش می‌یابد، بیان کرد: نیروی کار باید حداقل 50 درصد از حقوقش را برای اجاره مسکن، قبوض گاز، آب و برق پس‌انداز کند و با حقوق‌های کم کارگران سبد معیشت آنها خالی می‌ماند.

معینی گفت: هزینه‌های زندگی در کلان‌شهرها بیش از 2 میلیون تومان است و باید با کنار گذاشتن بعضی ملاحظات واقعیت‌های معیشتی زندگی کارگران را پذیرفت و برای جبران آن گام‌های بلندی برداشت.

وی با بیان اینکه اکثر شرکت‌های صنعتی به دلیل رکود اقتصادی در کشور تعطیل شده‌اند، اظهار داشت: نمی‌توانیم آمار دقیقی از تعداد واحدهای تعطیل ارائه کنیم، اما براساس رشد آمارهای دادرسی‌های موجود در هیئت‌های حل اختلاف استان، تعطیلی واحدها در بخش صنعت روزبه‌روز افزایش می‌یابد.

رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان اصفهان افزود: در حال حاضر بسیاری از واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ به دلیل به صرفه‌ نبودن حامل‌های انرژی، نیروهای کاری خود را تعدیل می‌کنند و این بیکاری گسترده‌ای در سطح کشور ایجاد می‌کند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸، شماره 3637 ؛ 29 مهر 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین