واشنگتن پست: ترامپ تندرهای ایران را تقویت کرد

تحلیل روزنامه آمریکایی از تاثیر مواضع ترامپ بر سیاست داخلی ایران

واشنگتن پست: ترامپ تندرهای ایران را تقویت کرد

واشنگتن پست: ترامپ تندرهای ایران را تقویت کرد
15 آبان 1396, 12:01 / کد خبر:24113
تنش با آمریکا باعث طرح پرسش‌هایی در خصوص سیاست‌های داخلی و خارجی ایران شد. یکی از این پرسش‌ها این است که مواضع خصمانه ترامپ در قبال ایران چه تاثیری بر جریانات سیاسی این کشور دارد؟
تنش با آمریکا باعث طرح پرسش‌هایی در خصوص سیاست‌های داخلی و خارجی ایران شد. یکی از این پرسش‌ها این است که مواضع خصمانه ترامپ در قبال ایران چه تاثیری بر جریانات سیاسی این کشور دارد؟
به گزارش فرارو، به نقل از روزنامه واشینگتن‌پست،‌ تحلیل گران و فعالان حقوق بشر می‌گویند که تنش‌های صعودی با آمریکا، احساسات ملی‌گرایانه را در ایران برنگیخته و به تندرو‌ها یک فرصتی داده تا منتقدان را به شکل شدیدتر‌ی مورد هدف قرار دهند و انتقام گیرند.
سخت‌گیری بر فعالان، روزنامه‌نگاران و حتی سیاست‌مداران برای رهبران اصلاح‌طلب به عنوان یک هشدار عمل کرده است.
این رقابت‌ها از آشفتگی کنونی با آمریکا قدیمی‌تر است.
نادر هاشمی، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه دنور، گفت: سیاست ترامپ در قبال ایران، امر را برای تندرو‌ها بسیار آسان کرده تا کشور را در یک موقعیت جنگی قرار دهند، جامعه مدنی را سرکوب کنند و ملی‌گرایی ایرانی را به عنوان یک فریاد بسیج‌کننده مطرح کنند.
تندرو‌ها درباره سخت‌گیری سیاست آمریکا، به مردم می‌گفتند: ما به شما گفتیم که اینگونه خواهد شد.
این امر به آنها یک فضا داده تا بتوانند "اصلاح‌طلبان را خفه کنند."
تفرقه بین تندرو‌ها و اصلاح‌طلبان، برای سال‌ها، سیاست‌های ایران را دچار تلون و شکاف کرده است.
ریاست جمهوری روحانی و پیروزی‌های اخیر اصلاح‌طلبان در انتخابات پارلمان و شورای شهر، مجددا صداهای اصلاح‌طلب را تقویت کرده، امری که باعث آزردگی تندرو‌ها شده است.
سوزان ملونی، کارشناس مسائل ایران در موسسه بروکینگز، گفته اقدامات اخیر، احتمالا به این دلیل "آغاز شده تا هرگونه چشم انداز احیای اصلاح‌طلبی را از بین ببرد.
هنوز توانایی آمریکا برای اعمال تاثیر بزرگ بر سیاست‌های داخلی ایران، محدود است. اصلاح‌طلبان نیز به نوبه خود، برای مخالفت با تهاجم خارجی با محافظه‌کاران متحد خواهند شد. با این حال، تحلیلگران حتی در ورای سخت‌گیری‌های اخیر به تغییرات قابل توجهی اشاره کرده‌اند.
هاشمی اعلام کرده، تندرو‌ها در آمریکا و ایران، به طور دو جانبه تاثیراتی بر یکدیگر اعمال می‌کرده‌اند. زیرا که آنان مایل هستند تا جهان‌بینی طرف مقابل را تقویت کنند.
با وجود اینکه روحانی امید اصلی اصلاح‌طلبان برای پیشرفت بود، او یک عملگرا باقی ماند و برخی از انتقادهای خود نسبت به تندروها را تعدیل کرد.
روحانی ریاست جمهوری خود را بر موفقیت توافق هسته‌ای استوار کرد. از زمان شروع دوره دومش، روحانی تلاش کرد خود را در اردوگاه محافظه‌کاران نگه دارد، مبادا اینکه اتفاق غیر منتظره‌ای بیافتد.
روحانی ممکن است فکر کند که اگر برجام فروبپاشد، او دوام نخواهد آورد.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹، شماره 3999 ؛ 04 بهمن 1399
روزنامه اصفهان امروز  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین