آمار جان‌باختگان زلزله به ۴۳۰ و شمار مصدومان حادثه به ۷۱۵۶ نفر رسیده و ۱۲ هزار واحد مسکونی صد درصد تخریب شده است.

به گزارش   ایلنا، از ساعت ۲۱:۱۶ دقیقه یک‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه زمین‌لرزه استان‌های‌ کرمانشاه، ایلام، تهران، چهارمحال‌وبختیاری، خراسان‌رضوی، فارس، لرستان، همدان، زنجان، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، قزوین، خوزستان، اصفهان، بوشهر و اردبیل را لرزاند که شدیدترین کانون زلزله‌ها در استان‌های کرمانشاه و ایلام بوده است.

۷:۵۶ / آخرین آمار تلفات زلزله استان کرمانشاه ۴۲۳ نفر اعلام شد

پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار جان‌باختگان زلزله این استان را ۴۲۳ نفر اعلام کرد.

تعداد افراد متوفی در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

سرپل ذهاب: ۳۱۶

اسلام آباد غرب: ۲۲

کرند: ۱۴

قصر شیرین: ۲۸

جوانرود: ۳

ثلاث: ۱۵

معاینه شده توسط پزشکی قانونی کرمانشاه: ۲۵

همچنین تعداد جان باختگان شهر کرمانشاه، تنها یک نفر بوده است و سایر جان باختگانی که به عنوان معاینه شده در کرمانشاه اعلام می‌شوند از شهر ازگله و سرپل ذهاب به کرمانشاه منتقل شده‌اند.

۰۵:۵۲ /پخش چادرهای امداد در میان مردم سرپل ذهاب

ساعتی پیش تعدادی از چادرهای امداد سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در میان مردم این سرپل ذهاب پخش شد.

با وجود پخش این چادرها، هنوز تعداد زیادی از مردم نتوانسته‌اند از چادرهای امداد بهره‌مند باشند و بسیاری از آنها به‌دلیل نرسیدن امکانات شب را در خیابان به سر بردند.

حضور مردم در سطح خیابان‌ها در حالی است که وضعیت هوا در این شهر سرد گزارش شده است و مردم خواستار دریافت پتو و چادر هستند.

همچنین طی دو ساعت گذشته، سرپل ذهاب سه مرتبه لرزیده است و همین مسئله موجب افزایش وحشت شده است.

۰۴:۵۷ / سرپل ذهاب دو بار دیگر لرزید

دو زمین‌لرزه‌ به بزرگی۳.۹ و ۴ ریشتر دقایقی پیش حوالی سرپل ذهاب را بار دیگر لرزاند. با اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش مقدماتی این دو زمین‌لرزه به شرح زیر است:

 بزرگی: ۳.۹ و  ۴

 محل وقوع: استان کرمانشاه - حوالی سرپل ذهاب

 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۰۴:۳۸:۴۵

طول جغرافیایی: ۴۵.۹۱

عرض جغرافیایی: ۳۴.۴۶

عمق زمین‌لرزه: ۸ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:

۴ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)

۳۱ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)

۳۵ کیلومتری گیلانغرب (کرمانشاه)

 نزدیکترین مراکز استان:

۱۰۲ کیلومتری ایلام

۱۰۸ کیلومتری کرمانشاه

/۰۴:۲۱ چادرهای امدادی به سرپل ذهاب رسید

تعدادی چادرهای امداد به دست مردم زلزله‌زده‌ی سرپل ذهاب رسید. با وجود سرمای هوای در سرپل ذهاب مردم همچنان منتشر رسیدن چادر و دیگر امکانات هستند. بسیاری از مردم شب را کنار آتش سپری می‌کنند و دقایقی پیش تعدادی چادر امدادی به دست مردم این منطقه رسیده است.

/۰۴:۰۹ آخرین وضعیت مردم سرپل‌ذهاب در سرمای پاییزی

بسیاری از مردم در سرپل ذهاب به‌دلیل نرسیدن امکانات شب را در خیابان به سر می‌برند. وضعیت مردم زلزله‌زده در سرپل ذهاب خوب نیست و بسیاری از مردم به دلیل نداشتن امکاناتی مانند چادرهای امداد شب را کنار آتش و در خیابان‌ها سپری می‌کنند. این در حالی است که سرمای پاییزی بر این مناطق حاکم شده و همین مساله زندگی را به کام مردم داغدار و زلزله‌زده تلخ‌تر کرده است. مردم همچنان منتظر رسیدن امکانات هستند.

/۰۳:۵۶ پس‌لرزه‌ ۳.۹ ریشتری حوالی سرپل ذهاب را لرزاند

پس‌لرزه‌ای به بزرگی ۳.۹ در مقیاس ریشتر حوالی سرپل ذهاب در استان کرمانشاه را بار دیگر لرزاند. بنابر اعلام مرکز زلزله‌نگاری کشوری گزارش مقدماتی این زمین‌لرزه به شرح زیر است:

 بزرگی: ۳.۹

 محل وقوع: استان کرمانشاه - حوالی سرپل ذهاب

 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۰۳:۳۶:۳۷

طول جغرافیایی: ۴۵.۷۹

عرض جغرافیایی: ۳۴.۵۶

عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:

۱۳ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)

۱۹ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)

۳۰ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)

 نزدیکترین مراکز استان:

۱۱۸ کیلومتری ایلام

۱۲۱ کیلومتری کرمانشاه

/۰۳:۴۳ همدردی خاویر سولانا با زلزله زدگان ایران و عراق

نماینده سابق سیاست امنیتی و خارجی مشترک اتحادیه اروپا در پیامی توئیتری با حادثه‌دیدگان زلزله در ایران و عراق ابراز همبستگی کرد. خاویر سولانا در پیام توئیتری خود نوشت: «با هر دو کشور [ایران و عراق] ابراز همبستگی می‌کنم. زلزله ایران- عراق بیش از ۴۰۰ کشته برجای گذاشت».

/۰۳:۱۹ ابراز همدردی وزارت‌خارجه آمریکا با قربانیان زلزله ایران و عراق

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به زلزله‌زدگان ایران و عراق تسلیت گفت. در این بیانیه آمده است: ایالات متحده صمیمانه به کسانی که از زمین‌لرزه در ایران و عراق آسیب دیده‌اند، تسلیت می‌گوید. با خانواده‌های کسانی که جان خود را از دست داده یا زخمی شده‌اند و همچنین با کسانی که به خانه‌ها و دارایی‌هایشان خسارت وارد شده همدردی می‌کنیم.

/۰۲:۲۳مردم زلزله‌زده منتظر چادرهای امداد

مردم زلزله‌زده سر پل ذهاب همچنان منتظر رسیدن امکانات بخصوص چادرهای امداد هستند. در دومین شب از وقوع زلزله در کرمانشاه مردم سرپل ذهاب همچنان منتظر رسیدن امکانات اولیه و بخصوص چادرهای امداد هستند تا شب سرد خود را در سرپناه سر کنند. مردم زلزله‌زده از پس هر کامیونی که عبور می‌کند به گمان رسیدن امکانات جدید می‌دوند بلکه به خدماتی جدید برای خانواده‌های خود دست پیدا کنند.

۰۱:۴۲ آمار جان‌باختگان زلزله به ۴۳۰ نفر رسید

سرپرست اورژانس کشور اعلام کرد آمار جان‌باختگان زلزله به ۴۳۰ و شمار مصدومان حادثه به ۷۱۵۶ نفر رسیده است.

۰۱:۳۵ اورژانس اعلام کرد: هموطنان برای پیگیری بیمارستان محل اعزام مصدومان زمین‌لرزه کرمانشاه به سایت سازمان اورژانس کشور به نشانی زیر مراجعه کنند.

۰۱:۱۸ بستری شدن حدود ۱۰۰۰ /مصدوم در مراکز درمانی/ کمبود چادر در مناطق زلزله‌دیده

سخنگوی سازمان مدیریت بحران تاکید کرد: کمک‌ها و چگونه جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای مناطق زلزله‌زده، از طریق مراجع رسمی اعلام می‌شود. بهنام سعیدی با حضور در برنامه نبض خبر به آخرین آمار مصدومان و کشته‌شدگان حادثه زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: تاکنون ۴۱۳ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده‌اند و ۷۳۷۰ نفر نیز مصدوم شده‌اند. در حال حاضر تنها کمتر از ۱۰۰۰ نفر در مراکز درمانی بستری هستند.

او با بیان اینکه ۹ استان آمادگی صددرصد خود را برای اعزام دستگاه‌های سنگین آواربرداری و نیروی انسانی اعلام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: تا این لحظه چیزی مبنی بر نیاز به نیروی بیشتر در این مناطق اعلام نشده است.

به گفته سخنگوی سازمان مدیریت بحران موضوع نجات جان کسانی که زیر آوار مانده‌اند باید با دقت دنبال شوند و امدادگران کیفیت و زمان را مدنظر قرار دهند. او ابراز امیدواری کرد آمار تا همین اندازه باقی بماند، مگر اینکه نیروهای امداد و نجات آمار جدیدی را اعلام کنند.

سعیدی با بیان اینکه زیرساخت‌های شهرهای سرپل ذهاب و قصرشیرین به شدت آسیب دیده، تصریح کرد: هنوز بخشی از مناطق مسکونی روشنایی ندارند. یکی از مشکلات مهم در منطقه سرپل ذهاب بحث کدورت آب است به همین دلیل امکان وارد کردن آب آشامیدنی به شبکه وجود ندارد ولی آب از طریق آبرسانی سیار به مردم می‌رسد. گزارشی مبنی بر اینکه مردم با کمبود آب روبرو باشند، نداشته‌ایم.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران با اشاره به ادامه روند اسکان موقت مردم مناطق زلزله‌زده تصریح کرد: در بعضی مناطق با کمبود چادر روبرو هستیم که در جلسه امشب مدیریت بحران در کرمانشاه، وزیر کشور دستورات لازم را برای تامین چادر صادر کرده و چادر به اندازه کافی به استان کرمانشاه ارسال شده است. مردم برای دریافت اطلاعات فقط به منابع رسمی مراجعه کنند، اگر قرار باشد شماره حسابی از طرف مسوولین برای دریافت کمک‌های نقدی اعلام شود از طریق مراجع رسمی به اطلاع مردم می‌رسد. مردم در حوادث مختلف می‌توانند کمک‌های خود را از طریق سازمان‌های ذی‌ربط به دست حادثه‌دیدگان برسانند.

/۰۰:۴۱ امکان بروز عفونت‌های گوارشی، ریوی و آلودگی آب در مناطق آسیب‌دیده

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با توجه به تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های کرمانشاه ترجیح می‌دهیم بیماران را به مناطق دیگر اعزام کنیم. قاسم جان‌بابایی با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی با اشاره به مصدومان اعزامی به تهران گفت: این مصدومان صدمات جدی شامل شکستگی ستون فقرات، لگن و جمجمه داشتند، در روزهای اول حادثه معمولا شکستگی‌ها بیشتر است اما عوارضی مانند بیماری‌های عفونی در روزهای بعد خودشان را نشان می‌دهد.

وی به اعزام ۳۰۰ تکنسین، جراح و پرستار به مناطق حادثه‌دیده اشاره کرد و اظهار داشت: تا ساعاتی دیگر ۱۲۰ بیمار به تهران منتقل می‌شوند. فردا صبح نیز تیم پزشکی دیگری به این مناطق اعزام خواهد شد. بیمارستان‌های کردستان و همدان نیز آماده پذیرش این مصدومان هستند. تاکنون شش هزار نفر خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده‌اند و هزار و ۲۷۰ نفر نیز نیاز به بستری داشته‌اند. همچنین ۱۳۵ بیمار که نیاز به خدمات کامل‌تری داشه‌اند نیز به تهران اعزام شده‌اند. ۱۲۰ بیمار دیگر نیز تا آخر امشب به تهران منتقل می‌شوند.

جان‌بابایی با بیان اینکه امکان بروز عفونت‌ها در مناطق حادثه‌دیده به ویژه عفونت‌های گوارشی، ریوی و آلودگی آب و مواد غذایی وجود دارد، تصریح کرد: ما در کرمانشاه مازاد بیمار داریم. در حالت معمولی نیز ظرفیت اشغال تخت در این استان صد در صد است؛ به همین دلیل ترجیح می‌دهیم بیماران را از کرمانشاه به استان‌های دیگر منتقل کنیم. وی با بیان اینکه ۴۰ اکیپ بهداشت محیطی به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند، خاطرنشان کرد: بیمارستان‌های صحرایی نیز شاید تا دو ماه آینده و تا زمان تثبیت شرایط در منطقه باقی بمانند. سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند با همکاری قانون‌مند خود به تحمل عوارض روانی پس از بحران کمک کنند. معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز قرار است خیرین را برای اسکان همراهان، مصدومان اعزام شده به تهران و همچنین بازگشت و تامین مالی آنها بسیج کنند.

۰۰:۳۸/بعید است کسی زیر آوار باقی مانده باشد

رئیس امداد و نجات هلال احمر گفت: ۱۰ هزار و ۳۹ چادر میان زلزله‌زدگان توزیع شده و بعید است کسی زیر آوار باقی مانده باشد. مرتضی سلیمی رئیس امداد و نجات هلال‌احمر در گفت‌وگو با شبکه خبر درباره اسکان زلزله‌زدگان کرمانشاه گفت: اسکان زلزله‌زدگان باتوجه به اینکه اولویت نجات و امدادرسانی بود در مرحله بعدی انجام شد.

وی افزود: تاکنون ۱۰هزار و ۳۹ تخته چادر میان زلزله‌زدگان توزیع شده؛ هم‌چنین اقلامی مانند پتو و چراغ والور نیز به آنها داده شده است. البته پوشش کامل نشده است که نیروی امدادی در تلاش هستند آن را کامل کنند و پیش‌بینی می‌شود تا فردا بعد از ظهر همه مناطق زلزله‌زده کاملا پوشش داده شوند.

سلیمی درباره افزایش تعداد جان‌باختگان گفت: امکان افزایش تعداد جان‌باختگان زلزله به تعداد انگشتان دست است. بعید است کسی زیر آوار باقی مانده باشد.