بیماران دیابتی باید توانمند باشند
0 -

راهکارهای کنترل دیابت را بشناسید

بیماران دیابتی باید توانمند باشند

بیماران دیابتی باید توانمند باشند
23 آبان 1396, 16:43 / کد خبر:24928
رئیس انجمن دیابت ایران با اشاره به راهکارهای کنترل دیابت گفت: بیمارانی که دیابت را جدی می‌گیرند نه فقط می‌توانند بیماری‌شان را کنترل کنند، بلکه طول عمر و کیفیت زندگی خویش را نیز بهبود خواهند بخشید

رئیس انجمن دیابت ایران با اشاره به راهکارهای کنترل دیابت گفت: بیمارانی که دیابت را جدی می‌گیرند نه فقط می‌توانند بیماری‌شان را کنترل کنند، بلکه طول عمر و کیفیت زندگی خویش را نیز بهبود خواهند بخشید

فارس: اسدالله رجب در کنگره، دیابت درباره روزهای آغازین انجمن دیابت در کشور گفت: زمانی که کارمان را شروع کردیم کمتر از 50 نفر در گردهمایی‌ها شرکت می‌کردند، اما کم‌کم تا 4 هزار نفر هم رسیدیم و این حضور خود دیابتی‌ها بود که باعث شد وزارت بهداشت هفته‌ای را به نام دیابت در نظر بگیرد و نگاه‌ها به این سمت جدی‌تر شد.

رئیس انجمن دیابت ایران عنوان کرد: امیدوارم که تعداد دیابتی‌های‌ آگاه در کشور بیشتر شود و همه ما آن را جدی بگیریم؛ چراکه متاسفانه در کشور ما این بیماری توسط مردم ، بیماران دیابتی، متخصصان و مسئولان به اندازه کافی جدی گرفته نمی‌شود.

وی افزود:  بیمارانی که دیابت را جدی می‌گیرند نه فقط می‌توانند بیماریشان را کنترل کنند، بلکه طول عمر و کیفیت زندگی خویش را نیز بهبود خواهند بخشید به همین دلیل است که بیمار دیابتی باید حمایت شود تا به این کیفیت مطلوب برسد. این حمایت باید از درون خانواده شروع شود. باید ابزارهای مورد نیاز بیمار در اختیارش قرار گیرد چراکه یک فرد دیابتی دائما در حال برنامه‌ریزی برای کنترل بیماری خود است و از این رو باید توانمند باشد تا بتواند مشکلات دیابت را پشت سر بگذارد.

رئیس انجمن دیابت ایران ادامه داد: راهکار کنترل دیابت تنها دارو نیست، بلکه ورزش، تغذیه مناسب، آموزش و کنترل روزانه متابولیسم در کنار حمایت‌های روان‌شناختی در این مسیر کمک‌کننده هستند. به‌ویژه ضرورت‌ آموزش را در توانمندسازی فرد بیمار نمی‌توان نادیده‌گرفت. امیدواریم این شرایط فراهم شود که بتوانیم با حمایت کافی از بیماران دیابتی شرایط این قشر را در جامعه که تعدادشان هم کم نیست بهبود بخشیم.

*آموزش اساس درمان بیماری دیابت است

کامران نیکوسخن، مدیرعامل انجمن دیابت ایران، نیز در این کنگره بر نقش تاثیرگذار بیماران دیابتی در بهبود شرایط خودشان تاکید کرد و گفت: من هم مانند همکارانم می‌گویم که یک بیمار دیابتی باید توانمند باشد چون در تمام ساعات خواب و بیداری زندگی خود با این بیماری همراه است.

وی افزود: پزشکان فرصت کافی برای بودن در کنار آنها در تک‌تک موقعیت‌ها و لحظات زندگی را ندارند و از این رو نقش انجمن‌هایی مانند انجمن دیابت در افزایش‌آگاهی و آموزش این افراد بسیار مهم است و نقش شگرفی در توانمندسازی‌ آنها برای گرفتن تصمیم‌های درست در راستای کنترل بیماریشان در موقعیت‌های مختلف ایفا می‌کنند.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران ادامه داد: در دنیا برای آموزش یک‌سری استانداردهایی وجود دارد که باید رعایت شود، اما متاسفانه سودجویانی به این وادی راه یافته‌اند که با تاسیس مدارس آموزش خودمراقبتی دیابت بدون رعایت حداقلی از این استانداردها فعالیت می‌کنند. 

نیکوسخن خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا آموزش به عنوان رکن اصلی کنترل دیابت شناخته شده‌است و بیمه‌ها نیز آن را مورد حمایت قرار می‌دهند. در حقیقت‌ آموزش اساس درمان بیماری دیابت است و انجمن‌ها در این زمینه بسیار کمک‌کننده هستند و در کنار جامعه پزشکی و بیماران قرار دارند.

*کنترل دیابت در گروی افزایش‌ آگاهی جامعه است

در ادامه قباد شهبازی در کنگره دیابت درباره چگونگی شکل‌گیری شرکت نوو نوردیسک اظهار کرد: نوو نوردیسک بزرگ‌ترین تولیدکننده انسولین در جهان است که دو سال پس از تولد این داروی حیاتی برای بیماران دیابت در سال 1923 تاسیس شد. 25 درصد سهام این شرکت مربوط به بنیاد خیریه است که در دنیا کارهای بشردوستانه و علمی از جمله کمک به کشف داروهای جدید و آموزش در راستای افزایش سطح آگاهی جوامع را با کمک انجمن‌های دیابت انجام می‌دهد.

وی افزود: مدیرعامل نوو نوردیسک تاکنون دوبار از طرف دانشگاه هاروارد به‌عنوان مدیر‌عامل نمونه انتخاب شده که دلیل آن نه رشد اقتصادی که، انجام فعالیت‌های حوزه سلامت و محیط‌زیست و نظایر آن بوده است.

مدیرعامل نوو نوردیسک درباره حضور این مجموعه عظیم داروسازی در ایران گفت: بیش از 50 سال است که نوو نوردیسک در ایران حضور دارد و در سال 2005 دفتر مستقیم خود را در ایران گشود. نوو نوردیسک دو سال قبل، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری مستقیم را برای تولید داروی انسولین در ایران طی امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت بهداشت با سرمایه‌ای حدود 72 میلیون یورو و 160 کارمند مستقیم و ایجاد 200 شغل غیرمستقیم رسمیت بخشید.

وی تصریح کرد: سایت‌های نوو نوردیسک در دنیا اندک شمارند. کشورهای دانمارک، آمریکا، برزیل و روسیه در این لیست قرار دارند و این باعث افتخار ماست که نام ایران را با تأسیس کارخانه بار دیگر در دنیا به این شکل پررنگ و پررنگ‌تر می‌کنیم. محل این کارخانه در شهرک دارویی برکت در کردان است.

شهبازی اضافه کرد: ما 6 هکتار فضا در اختیار داریم که سه هکتار آن در حال ساخت است و تا دو سال‌ آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و سه هکتار دیگر نیز در راستای توسعه کارخانه در آینده در اختیار گرفته‌ایم. ما پیشرفته‌ترین نوع قلم انسولین را در این کارخانه تولید خواهیم‌کرد.

مدیرعامل نوو نوردیسک در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاسیس شهرک دارویی برکت گفت: قصد داریم این شهرک را قطب دارویی ایران کنیم و این کارخانه‌ که با توجه به استانداردهای جهانی ایجاد می‌‌شود، سبب خواهد شد که بازار دارویی کشور به جایگاهی درخور شأن کشورمان برسد و بازارهای داخل و حتی خاورمیانه را از آن خود سازد.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 22 آذر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین