امسر حسین احتشامی - اصفهان امروز : یک پیام کوتاه اینستاگرامی مرتضی تبریزی کافی بود تا دامنه شایعات پیرامون جدایی قطعی این بازیکن از ذوب‌آهن به‌شدت قوت بگیرد. تبریزی در این پیام کوتاه نوشته بود «من از کوچ پرندگان فهمیدم هر جا هوا سرد باشد باید رفت» البته در فصل جاری نشانه‌های دیگری از بی‌توجهی امیر قلعه‌نویی به تبریزی دیده‌شده و ظاهر امر حکایت از آن دارد که سرمربی ذوب‌آهن شیوه بازی تبریزی را نمی‌پسندد. برای مثال در همین بازی هفته گذشته مقابل پرسپولیس وقتی تبریزی ضربه پنالتی تیمش را هدر داد در پایان نیمه تعویض شد تا اختلاف‌ها میان قلعه‌نویی و تبریزی بیشتر آشکار شود. در ابتدای فصل هم بااینکه تبریزی مهاجم نخست تیم اصفهانی به شمار می‌رفت اما قلعه‌نویی تأکید داشت که باید یک فوروارد گلزن استخدام شود و سرانجام هم استنلی کی روش را به خدمت گرفت. بازیکنی که تاکنون هیچ‌چیز خاصی از خود نشان نداده و توقعات را به‌هیچ‌وجه برآورده نکرده است. سرمربی ذوب‌آهن همچنین ایمان موسوی را به امید اینکه مشکل گلزنی تیمش برطرف شود. بازیکنی که سال‌هاست از سطح اول فوتبال باشگاهی ایران دور بود و هرگز هم مشخص نشد با چه متر و معیاری به جمع سبزپوشان اصفهانی پیوست. با این شرایط جدایی تبریزی از ذوب‌آهن چندان دور از انتظار و عجیب نخواهد بود.

تبریزی در عدد 5 ماند

مرتضی تبریزی در فصل جاری پنج بار برای ذوب‌آهن گلزنی کرده که چهار گل آن در بازی با استقلال خوزستان زده شد. در آن دیدار تاریخی که ذوبی ها با شش گل موفق به شکست حریف جنوبی شدند، تبریزی ستاره بی‌چون‌وچرای تیمش بود. از آن بازی به بعد تبریزی تنها یک‌بار دیگر توانست توپ را به تور دروازه حریفان ذوب‌آهن بچسباند و آن‌هم در بازی هفته دهم تیمش برابر سایپا بود. همین موضوع تا حدودی باعث تضعیف جایگاه تبریزی شده است؛ هرچند دیگر مهاجمان ذوب‌آهن هم در گلزنی توفیقی به دست نیاورده‌اند و هنوز هم او بهترین گلزن تیمش در نیم‌فصل محسوب می‌شود.

تبریزی گاهی خوب؛ گاهی بد

مهاجم همدانی ذوب‌آهن در چند فصلی که با پیراهن تیم اصفهانی به میدان رفته، فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است. تبریزی از آن دست بازیکنانی است که اگر روزش باشد از اندک فرصت‌های به‌دست‌آمده نهایت استفاده را می‌برد و برعکس ممکن است در یک بازی ساده‌ترین موقعیت‌های گل را هم از دست بدهد. به‌طور مثال در همین بازی هفته پیش مقابل پرسپولیس در یک‌نیمه حضورش دو موقعیت گل را از دست داد و پنالتی به‌دست‌آمده را به تیر دروازه کوبید تا خیلی زود تعویض شود. این مدل بازی برای یک مهاجم تبعات سنگینی را به دنبال خواهد داشت و بعضی از مربیان چنین مهاجمانی را نمی‌پسندند. مثل امیر قلعه‌نویی که دوست دارد فورواردی در اختیار داشته باشد که گلزنی هایش محدود به چند بازی نباشد. البته قلعه‌نویی همیشه اقبال بیشتری به مهاجمان فیزیکی نشان داده و یکی از نقاط ضعف بزرگ تبریزی هم به ضعف بدنی او بازمی‌گردد.

تبریزی آبی‌پوش می‌شود

در چند فصل اخیر همیشه صحبت از جدایی مرتضی تبریزی و پیوستن او به تیم استقلال تهران به میان آمده است. به‌طور مثال همین تابستان امسال استقلالی‌ها تمام تلاش خودشان را به کار گرفتند تا بلکه تبریزی را راهی تهران کنند. علیرضا منصوریان سرمربی وقت تیم آبی‌پوش تهرانی هم سفت‌وسخت به دنبال جذب مهاجم ذوب‌آهن بود. منصوریان در ابتدای فصل گذشته به سراغ کاوه رضایی مهاجم گلزن ذوب‌آهن رفت و این بازیکن را به‌عنوان مهاجم اول خود برگزید. رضایی به بهترین بازیکن استقلال تبدیل شد اما قراردادی یک‌ساله بست و سرانجام راهی فوتبال باشگاهی بلژیک شد. با این شرایط مدیران باشگاه استقلال مذاکراتی با مرتضی تبریزی انجام دادند و شایعات حکایت از آن داشت که توافقاتی در این زمینه نیز حاصل‌شده تا بازهم یک مهاجم از ذوب‌آهن به استقلال ملحق شود. ازآنجاکه آبی‌ها در فاز تهاجمی بازیکنان دیگری در اختیار نداشتند، برخی وی را گزینه ای  برای جانشینی رضایی در استقلال می‌دانستند. حتی آذری مدیرعامل ذوب‌آهن نیز مذاکرات استقلالی‌ها با تبریزی را تأیید و اعلام کرد رقم پیشنهادی آبی‌ها به‌مراتب بالاتر از پیشنهاد ذوبی‌ها به این بازیکن بوده است. اما حضور امیر قلعه‌نویی در ذوب‌آهن تمام معادلات را بر هم زد و تبریزی برای دو فصل دیگر قراردادش را با تیم اصفهانی تمدید کرد. حالا به فاصله زمانی شش‌ماهه‌ای پس‌ازآن فعل‌وانفعال‌ها، معادلات دوباره برهم‌خورده است و از تیم استقلال به‌عنوان مقصد بعدی تبریزی نام‌برده می‌شود. این گمانه‌زنی زمانی قوت بیشتری می‌گیرد که قلعه‌نویی هم به‌صراحت از تمایل خودش برای جذب سجاد شهباززاده سخن به میان آورده است. اگر چنین جابه جایی صورت گیرد باشگاه ذوب‌آهن می‌تواند با صادر کردن رضایت‌نامه تبریزی به‌راحتی مجوز بازی شهباززاده در ذوب‌آهن را به دست آورد.