صادرات سال گذشته فرش به آمریکا 96.7 درصد رشد کرد

راهکار نعمت زاده برای بیمه 700 هزار قالیباف با بودجه 706 میلیارد ریالی؛

صادرات سال گذشته فرش به آمریکا 96.7 درصد رشد کرد

صادرات سال گذشته فرش به آمریکا 96.7 درصد رشد کرد
25 فروردین 1396, 13:56 / کد خبر:2816
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا پارسال بیش از 84 میلیون دلار بود که در مقایسه با 2 میلیون و 700 هزار دلار سال 1394 از نظر وزنی و ارزشی افزایش چشمگیری داشت.
به گزارش خبرگزاری ایمنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا نعمت زاده در بازدید از مرکز ملی فرش ایران افزود: ظرفیت صادرات فرش به آمریکا بسیار بالاست و باید از این بازار خوب استفاده کرد.نعمت زاده یادآوری کرد وضعیت صادرات فرش ایران در زمان تحریم ها خوب نبود که خوشبختانه وضعیت آن پس از برجام رو به بهبود است و باید با همه توان موانع بازدارنده توسعه این صنعت از پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان برداشته شود.
این مسوول افزود: ایران در حال اتصال به زنجیره صنعت جهانی است که ثمره آن افزایش تولید و اشتغال در کشور به شمار می رود.
به گفته وی، در یک سال گذشته تلاش های خوبی برای اتصال صنعت ایران به صنعت جهانی در صنایع مختلف صورت گرفته که از مهمترین آن قراردادهای بین المللی در صنعت خودرو است و این قبیل قراردادها باید در همه صنایع از جمله صنعت فرش منعقد شود.
وی تاکید کرد برای افزایش تولید و اشتغال در صنعت فرش باید بازار داخلی در کنار صادرات تقویت شود و مرکز ملی فرش ایران را مکلف کرد تا پانزدهم اردیبهشت ماه با هدف افزایش اشتغال و تولید برنامه عملیاتی برای تحریک بازار داخلی را تدوین و ارایه کند.
 امکان بیمه 700 هزار قالیباف فعال با بودجه هفت هزار و 60 میلیارد ریالی
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد برای بیمه قالیبافان در سال 1396 هفت هزار و 60 میلیارد ریال بودجه تعیین شده است که این میزان اکنون برای 330 هزار قالیباف هزینه می شود؛ در حالی که با اصلاح آیین نامه های بیمه قالیبافان و تغییر شیوه کنونی امکان بیمه شدن همه 700 هزار قالیباف فعال در کشور با همین اعتبار وجود دارد.
نعمت زاده منحصر به فرد بودن فرش دستباف ایرانی را فرصتی برای تولید و اشتغال پایدار در این صنعت دانست و بر انتقال دانش تولید فرش دستباف ایرانی به نسل های جدید از راه آموزش های تخصصی، برگزاری دوره های کاربردی برای دانش آموختگان دانشگاهی این رشته، ایجاد کارگاه های قالیبافی در نقاط مختلف کشور با بهره گیری از تجربه های تولیدکنندگان برای اشتغال جوانان تاکید کرد.
وی اضافه کرد: ثبت ملی و جهانی فرش های ایرانی زمانی ارزش دارد که بتوانیم از آن برای جلوگیری از تقلب و افزایش صادرات فرش اصیل ایرانی بهره بگیریم و باید از فرصت های به وجود آمده در این مسیر برای تجارت بیشتر فرش ایران استفاده کنیم.
به گفته وی، افزایش ارزش افزوده در تولید فرش باید اولویت اصلی کارشناسان این صنعت باشد تا ایران افزون بر ارتقای اقتصاد و افزایش تولید و ایجاد اشتغال، در زمینه حضور در بازارهای بین المللی نیز موفق و پویا ظاهر شود.
صادرات 350 میلیون دلار فرش دستباف ایرانی در سال 1395
رییس مرکز ملی فرش ایران در این دیدار گفت: پارسال حدود 350 میلیون دلار فرش دستباف ایرانی به کشورهای مختلف صادر شد که از نظر ارزشی 27 درصد و از نظر وزنی 16.5درصد رشد به ثبت رساند.
حمید کارگر افزود: آمریکا، آلمان، لبنان، امارات، پاکستان، ژاپن، انگلیس، قطر، آفریقای جنوبی و استرالیا 10 مشتری اصلی فرش دستباف ایران در سال 1395 بودند و آمریکا مقام نخست واردات فرش از ایران را دارد.
وی گفت: با هدف افزایش کیفیت فرش ایرانی برنامه های آموزشی زیادی برای قالیبافان برگزار شد که اهدافی چون استفاده از مواد اولیه خوب،بافت فرش مطلوب، استفاده از نقشه های جذاب، بهداشت محیط کار و افزایش منزلت قالیبافان را دنبال کرده است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹، شماره 3997 ؛ 08 بهمن 1399
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین