شناسایی ۳ کانون بیماری فوق حاد تنفسی پرندگان در اصفهان
0 -

مدیر کل دامپزشکی اصفهان:

شناسایی ۳ کانون بیماری فوق حاد تنفسی پرندگان در اصفهان

شناسایی ۳ کانون بیماری فوق حاد تنفسی پرندگان در اصفهان
4 دی 1396, 10:47 / کد خبر:28954
مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: ۳ کانون آلوده به بیماری فوق حاد تنفسی پرندگان در دو شهرستان گلپایگان و خمینی شهر تاکنون شناسایی شده است.
 مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: ۳ کانون آلوده به بیماری فوق حاد تنفسی پرندگان در دو شهرستان گلپایگان و خمینی شهر تاکنون شناسایی شده است.

شهرام موحدی در گفت و گو با  مهر اظهار داشت: در نیمه دوم سال به دلیل تغییرات آب و هوایی شاهد بروز بیماری های تنفسی دستگاه فوقانی در پرندگان هستیم که سبب شده تاکنون نزدیک به یکصد هزار طیور را به دلیل بروز این نوع بیماری ها معدوم کنیم.

وی با بیان اینکه معدوم سازی این تعداد طیور در مقابل با تولید ۲۶ تا ۲۷ میلیون قطعه طیوری که در حال پرورش داریم رقم ناچیزی است و نباید تاثیر در افزایش قیمت تخم مرغ بگذارد، ادامه داد: یعنی در واقع سه دهم درصد که هنوز به نیم درصد هم نرسیده است، معدوم سازی طیور در سطح استان اصفهان داشتیم.

مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان  اعلام کرد: آنچه در حال حاضر مهم هست اینکه پرورش دهندگان طیور باید در رعایت مسائل بهداشتی واحدهای پرورشی دقت لازم را داشته باشند.

وی که وضعیت بیماری های طیور را در اصفهان مناسب ارزیابی کرد، گفت: این به معنای آن نیست که بیماری نداریم بلکه وضعیت به حد هشدار و خطرناک نرسیده است.

موحدی ادامه داد: چند نمونه از طیور که درگیر بیماری تنفسی دستگاه فوقانی طیور بودند را به اقتضای بیماری یا معدوم کردیم یا نمونه گیری ها را برای آزمایش بیشتر به تهران ارسال کردیم.

افزایش قیمت تخم مرغ به علت شیوع آنفلوآنزای پرندگان نیست

مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت بیماری های تنفسی دستگاه فوقانی پرندگان بحرانی نیست، افزود: این بیماری ها شامل ۴ رسته بیماری از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، نیوکاسل و غیره است.

وی بیان داشت: اینکه چه عاملی باعث بروز این بیماری شده است و یا تا چه اندازه با شیوع این بیماری ها مواجه ایم، هدف ما نیست بلکه دغدغه ذهنی ما مسائل بهداشتی و قرنطینه ای در روستاها است که طیور را از دوره گردها و بازارچه های هفتگی در روستا نخرند و به هیچ عنوان لاشه طیور مرده را در محیط زیست رها نکنند که توسط کلاغ و کبوتر و دیگر جوندگان و حتی گربه و سگ خورده شود تا اگر مبتلا به بیماری است به این جانوران سرایت کند.

موحدی ادامه داد: اگر امروز شاهد افزایش قیمت تخم مرغ یا مرغ شدیم به خاطر شیوع این بیماری نیست بلکه قیمت نهاده های پرورش طیور مثل ذرت و برخی از مکمل ها فوق العاده افزایش یافته است.

البته مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان در حالی افزایش قیمت تخم مرغ را ناشی از بروز و شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان نمی داند که مسئولان جهاد کشاورزی و شرکت مرغ تخم گذار اصفهان تنها عامل گرانی تخم مرغ را این بیماری می دانند.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 26 مهر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین
Real Time Web Analytics