شش نکته مهم درباره مناظره اول

جمع‌بندی واکنش‌ها به مناظره

شش نکته مهم درباره مناظره اول

شش نکته مهم درباره مناظره اول
9 اردیبهشت 1396, 15:01 / کد خبر:3235
جدال نفس‌گیر مناظره اول انتخابات ریاست جمهوری که در لحظاتی همراه با تنش بود، واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی و میان فعالان سیاسی داشته است.

جدال نفس‌گیر مناظره اول انتخابات ریاست جمهوری که در لحظاتی همراه با تنش بود، واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی و میان فعالان سیاسی داشته است.

به گزارش فرارو، رصد شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، بسیار از مردم زمان استراحت عصر روز جمعه خود را به این جدال نفس‌گیر اختصاص داده‌اند. فعالان سیاسی نیز واکنش‌های مختلفی به مناظره‌ها داشتند. اصولگرا و اصلاح‌طلب هر یک به‌گونه‌ای به آن نگاه کرده‌اند؛ اما مناظره روز جمعه چند نکته داشت که بیش از هر چیز دیگری موردتوجه قرار گرفت. نکته اول؛ رویکرد تهاجمی قالیباف علیه دولت. او در تمام پاسخ‌های خود سعی کرد عملکرد دولت حسن روحانی را زیر سؤال ببرد. قالیباف گویی فقط برای حمله به دولت وارد این انتخابات شده است. روش او انتحاری توصیف‌شده است. نکته دوم؛ نحوه ورود اسحاق جهانگیری، نامزدهای منتقد دولت را به‌شدت غافلگیر کرد. شاید کسی تصورش را هم نمی‌کرد که جهانگیری مسلط‌تر از روحانی در پاسخ به انتقادات ظاهر شود. واکنش‌های مردمی در فضای مجازی و افکار عمومی نشان می‌دهد اسحاق جهانگیری پدیده مناظره اول بوده است. نکته سوم؛ تأکید محمدباقر قالیباف بر دو عدد ۹۶ و ۴ درصد. او در تمام مناظره سعی کرد این مسئله را جا بیندازد ۴ درصد زالوصفت تلاش می‌کنند حقوق ۹۶ درصد دیگر را پایمال کنند. او دولت روحانی را دولت ۴ درصدی‌ها خواند. پس از مناظره نیز حامیان قالیباف تلاش می‌کنند جنبش  ۹۶ درصدی‌ها را راه بیندازند. تلاشی برای موج سازی در تبلیغات انتخاباتی. نکته چهارم؛ ناکامی و کم‌فروغی ابراهیم رئیسی در مناظره‌ها. او تقریباً در هیچ چالشی حضور پیدا نکرد. شاید پس از جدال قالیباف باروحانی و جهانگیری از حمله به دولت و نامزدهای دولت منصرف شد. بسیاری از ناظران معتقدند با این مناظره احتمالاً رئیسی از فرآیند انتخابات حذف شود. اصولگرایان نیز با این مناظره در یک دوراهی مهمی قرارگرفته‌اند آن‌ها باید بین قالیباف و رئیسی یکی را انتخاب کنند. نکته پنجم؛ از دید بسیاری از ناظران فضای مجازی قالیباف تلاش کرد روش احمدی‌نژاد در مناظره‌های سال ۸۸ را در این مناظره به کار گیرد. او در تمام بحث‌ها گارد حمله خود را رها نکرد و با پیش کشیدن بحث ۹۶ درصدی‌ها و ۴ درصدی‌ها درواقع همان حملات احمدی‌نژاد در مناظره به میرحسین موسوی و حمله به آیت‌الله هاشمی و ناطق نوری را بازآفرینی کرد؛ اما در پایان مناظره قالیباف بابیان جمله با پدیده‌ای مواجه هستیم که به دوربین نگاه می‌کند و حرف دیگری می‌زند که جمله مشهور میرحسین موسوی درباره سخنان احمدی‌نژاد در مناظره معروف سال 88 بود سعی کرد نشان دهد که نه‌تنها آرای احمدی‌نژاد را می‌خواهد بلکه به دنبال جذب آرای موسوی هم هست. استفاده قالیباف ازجمله موسوی بازخورد منفی زیادی در فضای مجازی داشته است. کاربری درباره قالیباف توئیت کرده است قالیباف کپی کاری کرد. صدای میرحسین و سیمای احمدی‌نژاد. نکته ششم؛ حسن روحانی در این مناظره خیلی پرفروغ نبود به نظر می‌رسد تقسیم‌کاری میان او و جهانگیری صورت گرفته بود. روحانی فقط سعی کرد سه ادعای مستقیم قالیباف درباره سخنان خودش را تکذیب کند. به نظر می‌رسد او تلاش می‌کرد پرستیژ ریاست جمهوری را حفظ کند، اما در دقایقی با حملات بی‌امان قالیباف مجبور شد با او وارد مشاجره لفظی شود.

 

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه 28 فروردین ۱۴۰۰، شماره 4048 ؛ 28 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز شنبه 28 فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین