راه‌اندازی موزه ملی چوگان در اصفهان
0 -

چوگان به رشته‌های دانشگاهی اضافه می‌شود

راه‌اندازی موزه ملی چوگان در اصفهان

راه‌اندازی موزه ملی چوگان در اصفهان
16 بهمن 1396, 11:38 / کد خبر:33972
رییس هیأت چوگان استان اصفهان گفت: اصفهان و میدان نقش‌جهان زادگاه چوگان است و برای توسعه این میراث ملی و فرهنگی تلاش می‌کنیم.

رییس هیأت چوگان استان اصفهان گفت: اصفهان و میدان نقش‌جهان زادگاه چوگان است و برای توسعه این میراث ملی و فرهنگی تلاش می‌کنیم.

به گزارش ایمنا، حسین جعفری در حاشیه افتتاح نمایشگاه عکس چوگان در شبستان مسجد شیخ‌ لطف‌الله اصفهان، در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: امسال اتفاقات بسیار بزرگی در حوزه چوگان افتاد و پس از پیگیری‌های زیاد دولت به‌خصوص سازمان میراث فرهنگی، فدراسیون چوگان و انجمن چوگان کشور، ۱۶ آذر ماه چوگان به‌نام ایران به ثبت جهانی رسید و اینکه این رشته به ‌نام کشورمان به ثبت برسد از آرزوهای دیرینه ما بود. البته در گذشته چوگان به ثبت ملی رسیده بود.  

وی با بیان اینکه زادگاه چوگان، اصفهان و به خصوص میدان نقش جهان است، ادامه داد: فعال کردن هیأت‌های شهرستانی را در دستور کار قرار داده‌ایم که تاکنون این رشته در شهرستان‌هایی که ظرفیت ایجاد چوگان را داشته‌اند از جمله مبارکه،  زرین شهر، برخوار و شاهین‌شهر فعال شده است و در نظر داریم هیأت شهرستان‌های کاشان، فریدن و سمیرم را نیز راه‌اندازی کنیم.

جعفری اضافه کرد: در تلاش برای راه‌اندازی رشته چوگان در دانشگاه‌های اصفهان هستیم و در این خصوص نیز مذاکراتی را با دانشگاه‌هایی که رشته تربیت‌بدنی دارند انجام داده‌ایم تا چوگان را در رشته‌های درسی دانشگاه قرار دهند و به ورزش چوگان که میراث فرهنگی کشورمان است، توجه بیشتری شود.

رییس هیأت چوگان استان اصفهان گفت: در راستای تشکیل انجمن ملی چوگان اقدامات خوبی صورت گرفته و قرار است با همکاری این انجمن موزه ملی چوگان در اصفهان راه‌اندازی شود.

جعفری افزود: اجرای بازی نمادین چوگان در میدان نقش‌جهان که هر سال در جشنواره نوروزی برگزار می‌شود از کارهای ارزشمندی است که مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است و درنظر داریم تا این برنامه را هر سال در در ایام نوروز اجرا کنیم. در نوروز ۹۶ نیز چندین‌بار بازی نمادین چوگان را در میدان نقش جهان اجرا کردیم و قرار است روز پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه نیز باز این بازی در میدان نقش‌جهان انجام شود.

وی در مورد برپایی نمایشگاه عکس چوگان در شبستان مسجد شیخ لطف‌الله خاطرنشان کرد: نمایشگاه موزه و اسناد چوگان تا عید نوروز برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی برای آشنایی با ورزش چوگان دایر است.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 02 آبان 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین