نگهداری ۳۰۰ سالمند مجهول‌الهویه در بهزیستی اصفهان
0 -

نگهداری ۳۰۰ سالمند مجهول‌الهویه در بهزیستی اصفهان

نگهداری ۳۰۰ سالمند مجهول‌الهویه در بهزیستی اصفهان
18 بهمن 1396, 09:28 / کد خبر:34222
معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان گفت: ۳۰۰ سالمند مجهول الهویه در مراکز بهزیستی استان اصفهان نگهداری می شود.

معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان گفت: ۳۰۰ سالمند مجهول الهویه در مراکز بهزیستی استان اصفهان نگهداری می شود.

سید اصغر فیاض در گفت‌وگو با ایمنا با بیان اینکه استان اصفهان دارای پنج میلیون و دویست هزار نفر جمعیت است، اظهار کرد: این استان حدود ۵۰۰ هزار  سالمند بالای ۶۰ سال دارد.

وی افزایش جمعیت سالمندی در کشور و به ویژه در استان اصفهان را نگران‌کننده دانست و افزود: حدود ۲۵ هزار سالمندان در استان اصفهان وجود دارد که تحت پوشش هیچ دستگاهی نبوده و بهزیستی در حد توان خود خدماتی را به آنها ارایه می دهد.

معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان در خصوص سرانه مستمری سالمندان گفت: سرانه این مستمری برای معلولین و سالمندان امسال ۱۴۸ هزار تومان بوده که این مبلغ در بهزیستی و کمیته امداد یکسان است.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان دارای ۳۳ مجموعه اقامتی سالمندان به صورت خصوصی، خیریه‌ای و هیات امنایی است،تصریح کرد: در این مراکز یک هزار و ۵۰۰ سالمند نگهداری می‌شود و جمعیت موجود در این مراکز نیز بین ۳۰ تا ۴۰۰ نفر در نوسان است.

فیاض در خصوص خدماتی که به سالمندان در مراکز بهزیستی ارایه می‌شود، گفت: خدمات بهزیستی به این سالمندان در قالب مستمری، خدمات بیمه‌ای، خدمات مددکاری، کمک‌های بلاعوض، خدمات ویزیت در منزل و خدمات توانبخشی (واکر، عصا، ویلچر و ...) و یارانه مراکز اقامتی است.

وی با تاکید بر اینکه در استان اصفهان یک هزار و ۳۰۰ سالمند از یارانه مراکز اقامتی برخوردار هستند، افزود: یارانه مراکز اقامتی سالمندان، امسال پانصد و شصت هزار تومان بوده است.

این مقام مسئول در بهزیستی استان اصفهان در خصوص سالمندان بی‌هویت این استان نیز گفت: این سالمندان هویت دارند اما به دلیل بیماری‌هایی نظیر آلزایمر، توسط شهرداری، مراجع قضایی و نیروی انتظامی به بهزیستی معرفی شده و تا زمانی که خانواده آنها شناسایی شود  در مراکز اقامتی بهزیستی نگهداری خواهند شد.

فیاض با بیان اینکه در کل مراکز شبانه‌روزی استان ۸۰۰ نفر معلول و سالمند مجهول‌الهویه اقامت دارند، خاطرنشان کرد: ۳۰۰ نفر از این سالمندان  مجهول‌الهویه هستند.

وی در خصوص خدمات ویزیت در منزل بهزیستی به سالمندان گفت: در استان اصفهان جمعیتی نزدیک به یک هزار سالمند تحت پوشش این طرح هستند که اگر سالمندی، توان مراجعه به پزشک را نداشته باشد، به صورت ماهانه توسط تیم پزشکی بهزیستی ویزیت می‌شود.

معاون توانبخشی بهزیستی اصفهان در مورد لزوم ورود دیگر دستگاه‌ها به مسئله سالمندی گفت: با پیگیری شورای سالمندان به دبیری بهزیستی، ریاست استاندار و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری، رویکردهای خوبی در حال شکل‌گیری است که صدور کارت‌ منزلت برای معلولان و سالمندان از جمله اقدامات مثبت است.

فیاض در خصوص تصویب سند راهبردی سالمندان افزود: این سند در فراز و نشیب‌های فراوانی بوده که در برنامه توسعه ششم دولت پیش‌بینی شد اما هنوز به طور قطعی تصویب نشده است.


ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 26 مهر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین
Real Time Web Analytics