ذوب‌آهن؛ قلعه بی‌دفاع
0 -

واکاوی دلایل دو شکست پی‌درپی شاگردان قلعه‌نویی در لیگ برتر و آسیا

ذوب‌آهن؛ قلعه بی‌دفاع

ذوب‌آهن؛ قلعه بی‌دفاع
25 بهمن 1396, 09:02 / کد خبر:34939
دو بازی و هفت گل خورده که دو شکست پی‌درپی را برای ذوب‌آهن به همراه داشته است، حاصل بازی‌های هفته گذشته ذوب‌آهن است.
امیر حسین احتشامی - اصفهان امروز: دو بازی و هفت گل خورده که دو شکست پی‌درپی را برای ذوب‌آهن به همراه داشته است، حاصل بازی‌های هفته گذشته ذوب‌آهن است. هفته غم‌انگیز برای سبزپوشان اصفهانی از بعدازظهر پنجشنبه گذشته در ورزشگاه دستگردی تهران آغاز شد. ذوبی‌ها که با یک گل زودهنگام از میزبان یعنی سایپا پیش افتاده بودند تنها چند دقیقه بعد گل تساوی را دریافت کردند و در نیمه دوم هم سه بار دیگر مغلوب هنرنمایی حمله‌وران میزبان شدند تا تک‌گل حدادی‌فر تنها شکست سنگین آنها را مقابل شاگردان علی دایی کمتر کند. ذوب‌آهن آن بازی را با نتیجه چهار بر دو باخت به این امید که شکست مقدمه برای پیروزی باشد؛ اما بازی با الدحیل قطر که عصر دوشنبه در ورزشگاه عبدا... بن خلیفه دوحه انجام شد، نشان داد شاگردان امیر قلعه‌نویی از بازی با سایپا درس‌های لازم را نگرفته‌اند. آنها در دقیقه 13 از حریف صاحب‌نام قطری پیش ‌افتادند اما در 10 دقیقه قافیه را باختند و سه بار دروازه‌شان فروریخت. ذوبی‌ها حتی در بازی با حریف هندی یعنی آیزاول نیز نشانه‌هایی از تیمی که قرار است در لیگ قهرمانان آسیا به میدان بیاید بروز ندادند تا ضعف‌های آشکار آنها در بازی با الدحیل خودش را به‌وضوح نشان دهد. البته شکست دوشنبه‌شب ذوب‌آهن مقابل حریف قطری می‌توانست سنگین‌تر هم شود، اگر رشید مظاهری در نیمه نخست تنها مقابل ضربات وحشتناک بازیکنان تمام حرفه‌ای میزبان ایستادگی نمی‌کرد.
خط دفاعی مستحکمی که از هم پاشید
تیم فوتبال ذوب‌آهن تا پیش از رویارویی با سایپا خط دفاعی قدرتمندی را در اختیار داشت و خیال امیر قلعه‌نویی تا حدودی از امن بودن این منطقه از زمین راحت بود. زوج وحید محمدزاده و محمد نژادمهدی در مرکز خط دفاعی به همراه حمید بوحمدان و یا محمد ستاری که علی حمام را نیز در سمت راست خودشان می‌دیدند، با همراهی جرج ولسیانی گرجستانی، آرامشی نسبی به زنجیره دفاعی ذوبی‌ها بخشیده بودند. در نیم‌فصل دوم با جدایی حمام که راهی کشور شد، قلعه‌نویی میلاد فخرالدینی را جذب کرد تا این بازیکن ریزنقش جای خالی حمام را پر کند. این تغییر و تحولات در نیم‌فصل دوم از ذوب‌آهن تیمی رویایی ساخت. تیمی که در هفت هفته شش بار موفق به شکست حریفان شد و تنها یک تساوی به دست آورد. ذوبی‌ها با این آمار حیرت‌انگیز عنوان صدرنشین مطلق نیم‌فصل دوم را به خودشان اختصاص دادند، اما بازی با سایپا و الدحیل واقعیت‌های دیگری را آشکار کرد. اینکه همین خط دفاعی قابل‌اعتماد با تلنگری ممکن است از هم بپاشد.
خالد شفیعی؛ بدترین انتخاب
تیم فوتبال ذوب‌آهن در بازی با سایپا، وحید محمدزاده را به دلیل محرومیت در اختیار نداشت. بر این اساس قلعه‌نویی مجبور شد تا از خالد شفیعی بازیکنی که در نیم‌فصل استخدام کرد به‌عنوان زوج محمد نژادمهدی استفاده کند. همین موضوع به پاشنه آشیل تیم قلعه‌نویی تبدیل شد چراکه شفیعی تازه‌وارد با نژادمهدی هماهنگ نبود و این ناهماهنگی بهترین فرصت را برای شاگردان علی دایی پدید آورد تا به‌راحتی در منطقه امن ذوبی‌ها جولان دهند. در بازی با الدحیل هم‌ نژادمهدی به دلیل نامعلومی نیمکت نشین شد تا دوباره خالد شفیعی و محمدزاده زوج خط میانی ذوبی‌ها را تشکیل دهند، اما همان مشکل بازی با سایپا دوباره بروز کرد. با حضور دائمی بازیکنان خطرناک میزبان در زمین ذوب‌آهن هرلحظه احتمال فروریختن دروازه تیم اصفهانی بیشتر و بیشتر می‌شد درحالی‌که مدافعان میانی میزبان از مهار مهره‌های کلیدی الدوحیل عاجز مانده بودند. یکی از بدترین بازیکنان میدان هم خالد شفیعی بود که کاملاً سردرگم بازی می‌کرد و به‌گونه‌ای هم‌بازی محمدزاده را تحت تأثیر خود قرار داده بود. نگاهی به گل‌های دریافتی ذوبی‌ها در 10 دقیقه طوفانی حریف کاملاً ردپای بازی منفعلانه مدافعان میانی ذوب‌آهن دیده می‌شود.
قلعه‌نویی متهم ردیف اول
جدا از مشکلات غیرقابل‌چشم‌پوشی خط دفاعی ذوب‌آهن در دو بازی اخیر باید امیر قلعه‌نویی که مربی باتجربه‌ای هم محسوب می‌شود، به این پرسش‌ها پاسخ دهد که چرا نیمه مربیان را به علی دایی و جمال بلماضی واگذار کرده است؟! قلعه‌نویی در بازی با سایپا، رجب‌زاده، ستاری وایمانی را در نیمه دوم از بازی بیرون کشید تا رحمانی، فخرالدینی و حدادی‌فر جایگزین آنها شوند. این تغییران نه‌تنها نتیجه‌بخش نشد بلکه ذوبی‌ها را دچار مشکلاتی جدی‌تر کرد و کاملاً ابتکار عمل را به تیم میزبان سپرد تا با تسلط بیشتری به دروازه ذوب‌آهن بتازند. در دیدار مقابل الدوحیل قطر هم قلعه‌نویی تا پیش از به ثمر رسیدن گل‌های میزبان سه تعویض انجام داد که با شکست کامل همراه بود. ربیع عطایا، اکبر ایمانی و مهدی رجب‌زاده به بازی آمدند تا تبریزی، رحمانی و حدادی‌فر نیمکت نشین شود. قلعه‌نویی با این جابجایی‌ها سعی داشت تا ازگلی که تیمش به ثمر رسانده محافظت کند اما همه رشته‌های او در 10 دقیقه پنبه شد. حالا ذوبی‌ها به تیمی بی‌دفاع تبدیل‌شده‌اند که باید در مسابقات آسیایی و لیگ برتر با دیگر حریفان مقابله کنند و تداوم این مشکلات پیچیده می‌تواند تیم اصفهانی را در سراشیبی سقوط قرار دهد.
 
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 01 آبان 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین