صنعت نساجی کشور 280 هزار شغل را ایجاد کرده است

گلایه فعالان صنعت نساجی از مسئولان اصفهانی

صنعت نساجی کشور 280 هزار شغل را ایجاد کرده است

صنعت نساجی کشور 280 هزار شغل را ایجاد کرده است
29 بهمن 1396, 09:02 / کد خبر:35404
افسانه محرابی، مدیرکل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: 9800 واحد صنعت نساجی در کشور داریم که 280 هزار شغل را ایجاد کرده است، باتوجه به اینکه 5 درصد از سرمایه‌گذاری به کل صنعت اختصاص دارد از این رو حدود 13 درصد اشتغال را ایجاد می‌کند.
افسانه محرابی، مدیرکل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: 9800 واحد صنعت نساجی در کشور داریم که 280 هزار شغل را ایجاد کرده است، باتوجه به اینکه 5 درصد از سرمایه‌گذاری به  کل صنعت اختصاص دارد از این رو حدود 13 درصد اشتغال را ایجاد می‌کند.
به گزارش  تسنیم، در این روزها که صنایع و صنعت نساجی با مشکلات بسیاری همراه است دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی در اصفهان برپا شده تا شاید با برپایی این نمایشگاه آخرین فناوری‌ها و دستاوردهای صنعت نساجی در بخش‌های خدمات نساجی، ماشین‌آلات و قطعات نساجی، تولیدات اولیه، واردات و صادرات مواد اولیه و ماشین‌آلات و مراکز علمی و تحقیقاتی در برخی از استان‌ها مورد بازدید عموم مردم و علاقه‌مندان قرار گیرد.
برپایی نمایشگاه بین‌المللی صنعت نساجی در اصفهان فرصتی شد تا مسئولان کشوری و استانی نقطه نظرات، پیشنهادها و گلایه‌های خود را به گوش وزرا و دولتمردان و نیز در آخر رئیس جمهور برسانند تا برای صنعت نساجی که از دیرباز در ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده، تدبیری اندیشیده شود.
در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت نساجی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور پوشاک و نساجی، مدیرکل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صنعت معدن و تجارت، دستیار ویژه استاندار اصفهان، رئیس انجمن کارفرمایان صنعت نساجی استان اصفهان به ایراد سخن پرداختند و هریک گلایه‌هایی را از این صنعت و به نوعی مسئولان مطرح کردند.

اما در اصل فقط از وضعیت صنعت نساجی در کشور گلایه‌هایی مطرح شد اما به صورت مستقیم هیچ‌یک از مسئولان حاضر در این مراسم چه کشوری و چه استانی به راه‌کارهای جدی برای برون‌رفت از این معضلات اشاره نکردند.

در میان این گفته‌ها همچنین به قاچاق بسیار زیاد در صنعت نساجی اشاره شد، هرچند پیش‌تر نیز رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفته بود قاچاق و واردات بی‌رویه منسوجات اقتصاد کشور را فلج کرده است.

به راستی اگر منسوجات ایران نابود شود علاوه بر مشکلات بزرگ‌تر باید منسوجات خود را از دیگر کشورها وارد کنیم که این اقدام زیبنده کشوری همچون ایران که در همه حوزه‌ها غنی بوده، نیست.

صنعت نساجی کشور 280 هزار شغل را ایجاد کرده است

افسانه محرابی، مدیرکل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: 9800 واحد صنعت نساجی در کشور داریم که 280 هزار شغل را ایجاد کرده است، باتوجه به اینکه 5 درصد از سرمایه‌گذاری به  کل صنعت اختصاص دارد از این رو حدود 13 درصد اشتغال را ایجاد می‌کند.

اکنون برخی از صنایع در کشور همچون کارخانه کاشی نیلو و شرکت پلی‌اکریل تعطیل یا نیمه تعطیل است دقیقاً مشخص نیست که صنایع همان اشتغال 13 درصدی را ایجاد می‌کند یا کمتر از این میزان شده است، چرا که علاوه بر این کارخانه‌ها دیگر کارخانه‌های کشور هم به دلیل نبود درآمد و یا ارزش افزوده بالا و وضعیت بد صنایع بدنه کارخانه خود را کوچک کرده‌اند.

به گفته برخی از مسئولان متوسط بیکاری در استان اصفهان 2.6 درصد بالاتر از میانگین کشوری است که شاید بیکاری تعداد زیادی از کارگران کارخانه‌ها و نیز بیکاری جوانان تحصیل کرده در استان اصفهان این 2.6 درصد را شامل می‌شود.

پس از شنیدن گلایه‌ها و مشکلات صنایع به ویژه صنعت نساجی از زبان مسئولان کشوری و استانی درددل برخی از شرکت کنندگان حاضر در این نمایشگاه را شنیدیم.

کارخانه ریف یکی از شرکت کنندگان حاضر در این نمایشگاه بود که یکی از غرفه‌داران در این نمایشگاه در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم درباره اینکه وضعیت کارخانه شما به چه صورت است؟ اظهار داشت: باید گفت وصول مطالباتی ما خوب است.

وی با بیان اینکه وارد کننده مواد رنگی و نساجی هستیم، افزود: متأسفانه محصولات ما به دیگر کشورها صادر نمی‌شود اما محصولاتی را وارد می‌کنیم.

صنعت نساجی ایران در حال نابود شدن است

یکی از بازدیدکنندگان که خود را کارشناس صنعت معرفی کرد، اظهار داشت: صنعت نساجی ما در حال نابودی است نمی‌دانم برگزاری این قبیل نمایشگاه‌ها چه کمک اساسی به این صنعت می‌کند؟ چرا به جای برگزاری این اقدامات ساده در قبال یک معضل پیچیده راه حل جدی اندیشیده نمی‌شود؟

حسین محرابی، گفت: صنعت نساجی و پوشاک در ترکیه از 3 منظر نیروی کار، سود سرمایه و فرصت‌های صادراتی نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد.

این کارشناس صنعت بیان کرد: این صنعت حدود 18 درصد از سهم تولیدات صنعتی، حدود 20 درصد از سهم نیروی کار در کارخانه‌های صنعتی و حدود 35 درصد از کل صادرات ترکیه را به خود اختصاص داده است.

وی توسعه صنعت نساجی و پوشاک این کشور را مدیون شاخص‌هایی از جمله کیفیت مواد خام تولید شده، قیمت مناسب، نیروی کار ارزان و هزینه پایین هر واحد دانست.

هریک از شرکت کنندگان حاضر در این نمایشگاه که از استان‌های البرز، قم، اصفهان، تهران و دیگر استان‌ها در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی در اصفهان حضور داشتند به نوعی نارضایتی و گلایه‌های خود را با مسئولان در میان گذاشته و مسئولان وعده حل مشکلات را به صنایع دادند.

شاید با حمایت دولت از تولید داخل و فراهم آوردن بستر و تسهیلات مناسب برای صنایع به ویژه منسوجات و نیز جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق کالا و کیفیت خوب تولیدات داخلی بتوان تا حدودی مشکلات صنعت را کاهش دهد.

به گفته مسئولان، میزان مصرف سالانه و تولید پوشاک نشان دهنده این است که حدود 86 درصد از نیاز پوشاک کشور از تولید داخل تأمین می‌شود اما این 86 درصد در صورتی می‌تواند خود را نشان دهد که مانعی بر سر راه تولیدکننده داخلی نباشد و با فراهم آوردن بستر مناسب برای تولیدکنندگان و بدون هیچ مشکلی بتوانند تولیدات خود را داشته باشند.

به گزارش تسنیم، با جهانی شدن صنعت نساجی، الیاف و تجارت جهانی منسوجات از اهمیت خاص و ویژه‌ای برخوردار بود اما امروزه صنعت نساجی و پوشاک در کشور که صنعتی قدیمی و اشتغال‌زا بوده با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بوده که نیازمند تدبیر از سوی دولتمردان و مسئولان عالی رتبه کشور است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3799 ؛ 07 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین