آلودگی هوای اصفهان ناشی از توسعه نامتوازن است
0 -

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان:

آلودگی هوای اصفهان ناشی از توسعه نامتوازن است

آلودگی هوای اصفهان ناشی از توسعه نامتوازن است
27 دی 1395, 14:40 / کد خبر:355
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: آلودگی هوا یکی دیگر از نشانه‌هایی است که این توسعه نامتوازن را نشان می‌دهد.
حمید ظهرابی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: استان اصفهان در بحث توسعه به خوبی مدیریت نشده البته بخش‌های مختلفی رشد کرده است اما هیچ‌یک با اصول توسعه پایدار همراه نبوده است.

وی با بیان این که نمی‌توان اقدامات صورت گرفته را توسعه نامگذاری کرد، افزود: توسعه باید به صورت همه‌جانبه باشد و تاکنون تنها به صورت بخشی توسعه انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: آلودگی هوا یکی دیگر از نشانه‌هایی است که این توسعه نامتوازن را نشان می‌دهد؛ این محیط ظرفیت این حجم از آلودگی را ندارد.

وی تصریح کرد: اشتباه استراتژیک در برنامه‌ریزی محیط زیست این بوده که به دلیل تنوع در ظرفیت توسعه گردشگری و محیط زیست به سمت صنعتی شدن جلو رفته، به طوری که نیاز به آب زیاد نداشته باشد اما صنعت و کشاورزی محور توسعه استان قرار گرفته و حالا به این نتیجه رسیده‌ایم که باید به محور توسعه گردشگری بازگردیم.

ظهرابی با اشاره به وظایف اداره حفاظت از محیط زیست عنوان کرد: در گذشته اتفاقات زیادی در مسائل زیست محیطی وجود داشته که اداره محیط زیست با آن‌ها مخالفتی علنی داشته اما به آن توجه نشده و حالا این چنین به مشکل برخورده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان‌هایی که به هشدارهای گذشته ما توجه نمی‌کردند امروز از ما مطالبه‌گری می‌کنند؛ بر اساس قوانین، وظایف محیط زیست، آنالیز مسائل زیست‌محیطی و گوشزد آن به دستگاه‌های اجرایی است تا بررسی‌های صورت گرفته در اختیار تصمیم‌گیرندگان قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه باید جایگاه محیط زیست در تصمیم‌گیری‌ها بیشتر لحاظ شود، گفت: برنامه 5 سال آینده محیط زیست نقش به سزایی در کاهش آلودگی هوا دارد و اگر از همین امروز برای رفع مشکلات همدل شویم قطعاً می‌توانیم بسیاری از مسائل را حل کنیم.

وی تأکید کرد: آموزش مسائل زیست محیطی به کودکان را در سطح استان به صورت جدی دنبال می‌کنیم و نزدیک به 850 مدرسه استان تحت آموزش قرار گرفته که از میزان 300 مدرسه مصرف انرژی و آب را مورد آموزش قرار دادیم و در این مدارس بر الگوسازی تأکید می‌شود.

ظهرابی ابرازداشت: حدود یک هزار معلم تحت امر آموزش قرار گرفته‌اند تا در حوزه مسائل زیست‌محیطی فعالیت کرده و اطلاعات آموزشی را به دانش‌آموزان منتقل کنند؛ همچنین آموزش روستاییان مناطق حفاظت شده صورت می‌گیرد تا با همراهی بیشتری در حفظ گونه‌های مختلف روبرو شویم.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3458 ؛ 02 اسفند 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین