موسوی لارگانی:  یزد هیچ حقابه ای از سرشاخه‌های زاینده‌رود ندارد

برنامه قطعی برق

جدول برق شهر اصفهان جدول برق شهرستان های اصفهان جدول برق استان ها

0 -

حقوق‌های نجومی را ماست مالی کردند

موسوی لارگانی: یزد هیچ حقابه ای از سرشاخه‌های زاینده‌رود ندارد

موسوی لارگانی:  یزد هیچ حقابه ای از سرشاخه‌های زاینده‌رود ندارد
12 اسفند 1396, 13:54 / کد خبر:37193
رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: طبق طومار شیخ بهایی، استان یزد هیچ حقابه ای از سرشاخه‌های زاینده‌رود ندارد. در زمان دولت اصلاحات مقرر شد مقداری از آب سرشاخه‌های زاینده‌رود تنها برای آب شرب مردم یزد استفاده شود، اما هم‌اکنون صنایع یزد نیز از این آب استفاده می‌کنند که غیرقانونی است.
رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: طبق طومار شیخ بهایی، استان یزد هیچ حقابه ای از سرشاخه‌های زاینده‌رود ندارد. در زمان دولت اصلاحات مقرر شد مقداری از آب سرشاخه‌های زاینده‌رود تنها برای آب شرب مردم یزد استفاده شود، اما هم‌اکنون صنایع یزد نیز از این آب استفاده می‌کنند که غیرقانونی است. 

به گزارش ایسنسید ناصر موسوی لارگانی امروز (شنبه) در نشستی خبری، اظهار کرد: هم‌اکنون بحث ساماندهی زاینده‌رود در حال انجام است و در شهرستان فلاورجان با توجه اینکه اکثر زمین‌ها به شکل باغ است برای باغداران و کشاورزان این منطقه قابل قبول نیست که درختان آن‌ها بریده شود و به جای آن جاده زده شود. 

وی در همین خصوص افزود: به همین دلیل باغداران فلاورجان در این خصوص اعتراض دارند و صبح امروز بنده در جلسه شورای تأمین در این شهرستان برای بررسی این موضوع حضور پیدا کردم. 

نماینده مردم فلاورجان در مجلس بابیان اینکه هم‌اکنون کل آب ذخیره شده پشت سد زاینده‌رود 130 میلیون متر مکعب است گفت: این در حالی است که برای تأمین آب شرب 5 میلیون نفر از مردم استان اصفهان به 400 میلیون مترمکعب آب نیاز است. 

74 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سد تونل سوم

موسوی لارگانی بابیان اینکه برای تأمین بخشی از آب پشت سد زاینده‌رود باید هر چه زودتر سد تونل سوم تکمیل شود گفت: به همین دلیل نمایندگان پیگیری کردند که در بودجه سال آینده 74 میلیارد تومان برای تکمیل این تونل تصویب شود که این کار انجام شد و در صورت تکمیل تونل سوم 250 میلیون متر مکعب آب به حجم آب پشت سد زاینده‌رود اضافه می‌شود. 

وی بابیان اینکه طبق طومار شیخ بهایی، استان یزد هیچ حقابه ای از سرشاخه‌های زاینده‌رود ندارد گفت: در زمان دولت اصلاحات مقرر شد مقداری از آب سرشاخه‌های زاینده‌رود تنها برای آب شرب مردم یزد استفاده شود، اما هم‌اکنون صنایع یزد نیز از این آب استفاده می‌کنند که غیرقانونی است. 

موسوی لارگانی تصریح کرد: در مجلس دهم با توجه به انسجامی که بین نماینده‌ها بود در مورد حل مشکلات آب جلسات زیادی با وزیر نیرو گذاشته شد. همچنین مجمع نمایندگان استان با مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری جلسات زیادی برگزار کردند. 

با تأمین آب شرب مردم یزد مخالف نیستیم

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، گفت: البته اینکه می‌گوییم طبق طومار شیخ بهایی یزدی‌ها حقابه ای از سرشاخه‌های زاینده‌رود ندارند به این معنا نیست که با تأمین آب شرب مردم یزد مخالف باشیم. تنها می‌گوییم اگر قرار است بخشی از آب استان اصفهان به مصارف صنعتی استان یزد برسد کشاورزان استان اصفهان که برخی سند شیخ بهایی را هم در اختیار دارند در اولویت هستند.

وی گفت: مردم هر مشکلی را تحمل کنند تبعیض و بی‌عدالتی را نمی‌پذیرند. همان‌طور که گفتیم با تکمیل سد تونل سوم 200 میلیون متر مکعب آب به پشت سد زاینده‌رود اضافه می‌شود، اما این مقدار مشکل آب را حل نمی‌کند. امیدواریم با کمک مجتمع فولاد تا دو سال دیگر کار تکمیل سد تونل سوم به پایان برسد. 

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید یک کارگروه ملی برای حل مشکل آب تشکیل شود، گفت: درخواست نمایندگان از دولت این بود که قبل از تصویب بودجه با اجازه مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب‌رسانی پول برداشت شود که هنوز برای استان اصفهان این اتفاق نیفتاده است. 

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: استان اصفهان از نظر دریافت بودجه در میان استان‌ها در رده بیست و هشتم است اما از نظر پرداخت مالیات دومین استانی هستیم که بیش از 6 هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کند. این یک تبعیض است که باید رفع شود. 

موسوی لارگانی با بیان اینکه 15 سال کار کارشناسی روی طرح تونل بهشت‌آباد انجام شد گفت: حتی ناظران اروپایی کار کارشناسی انجام شده را تایید کردند، اما این طرح بعدها به دلایلی متوقف شد. بنابراین باید به فکر تأمین آب شرب برای 5 میلیون نفر اصفهانی باشیم. هم‌اکنون برای کل کشور کارگروهی برای حل مشکلات تشکیل شده است، اما برای استان اصفهان درخواست کردیم که زودتر این کارگروه ویژه آب تشکیل شود. 

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان تأکید کرد: هم‌اکنون آبی که از استان اصفهان برای مردم یزد می‌رود تا 20 سال دیگر می‌تواند آب شرب آن‌ها را تأمین کند. اما مسئولان باید بررسی کنند که چه مقدار برای تأمین آب آشامیدنی یزد نیاز است تا آبی که برای کشاورزی و صنعت اختصاص می‌یابد، اولویتش برای کسانی باشد که حقابه دارند. 

موسوی لارگانی افزود: در طرح 9 ماده‌ای آب مصوب شده است که صنایع تجاری آب باید از پساب استفاده کنند که هم‌اکنون مجتمع فولاد مبارکه اصفهان این کار را شروع کرده است. 

تورمِ قانون در ایران همتایی در جهان ندارد

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس دو وظیفه قانونی دارد، اما مردم کمتر آن دو وظیفه را از نمایندگان می‌خواهند گفت: دو وظیفه اصلی مجلس قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قوانین است که در بحث قانون‌گذاری حتی مجلس بیش از حد وظیفه خودش را انجام می‌دهد و به همین دلیل از نظر تورم قانون در دنیا نظیر نداریم. 

حقوق‌های نجومی را ماست مالی کردند

وی با بیان اینکه بعد نظارتی مجلس بر قوانین خیلی ضعیف است گفت: در بحث حقوق‌های نجومی تا مقام معظم رهبری ورود نکردند همه می‌گفتند که این حقوق‌ها متعارف است، اما وقتی رهبری فرمودند "حقوق‌های ظالمانه"، آن وقت بود که موضوع پیگیری شد، اما در نهایت آن پیگیری لازم انجام نشد و به نوعی بحث حقوق‌های نجومی ماست مالی شد.

موسوی لارگانی در همین خصوص افزود: برای مثال ثابت شد که یکی از وزرا در 19 شرکت و موسسه مسئولیت داشته است به همین دلایل طرحی را در مجلس امضا کردیم که بر اساس این طرح درآمد افراد از دهه 60 به بعد بررسی باید شود که اگر دریافتی‌های آنان طبق عرف بوده است اشکالی ندارد، اما اگر از راه غیرقانونی اموالی به دست آورده‌اند باید به بیت‌المال برگردانده شود. امیدواریم این طرح در مجلس تصویب شود. 

وی با بیان اینکه پول نباید در بانک بلوکه شود گفت: بانک‌ها نباید با این پول‌های بلوکه شده زمین و ساختمان بخرند و در قانون رفع موانع تولید بانک‌ها موظف شده‌اند کلیه شرکت‌های اقماری خود را به فروش برسانند. 

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: وقتی بانک‌ها برای یک سپرده‌گذاری 15 درصد سود می‌دهند باید تسهیلات پرداختی بیشتری هم ارائه دهند. اما اگر این مبالغ در چرخه تولید قرار بگیرد مشکلات زیادی حل می‌شود. وقتی حجم کالای قاچاق وارداتی کشور زیاد است طبیعی است که کمر تولید شکسته شود. 

حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فعلاً به صلاح نیست

موسوی لارگانی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا که از او پرسید به نظر شما چه زمانی مشکل ورود بانوان به ورزشگاه‌ها و به خصوص مسابقات فوتبال حل می‌شود؟ گفت: بنده مخالف حضور بانوان در عرصه‌های مختلف نیستم، اما با وضع موجود که ورزشگاه‌های فوتبال وضع مناسبی از نظر فرهنگی ندارند با حضور بانوان در این ورزشگاه‌ها مخالف هستم. 

وی در همین خصوص افزود: برای مثال دو بار به دیدن مسابقات فوتبال رفتم که متأسفانه آن‌قدر حرف‌های رکیک در آنجا زده شد که هیچ مسلمانی حاضر نیست همسر یا دختر خود را به ورزشگاه ببرد. اگر فرهنگ‌سازی مناسب برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها انجام شود هیچ مشکلی برای حضور آنان وجود ندارد. 

اختصاص 1.5 میلیارد دلار برای اشتغال روستاییان

نماینده مردم فلاورجان به مشکلات حاشیه‌نشینی در شهرها اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ به قوانین و آیین‌نامه‌ها و عدم اشتغال در روستاها بر می‌گردد. برای مثال در برخی شهرستان‌ها 90 درصد جمعیت شهری و تنها 10 درصد روستایی است. وقتی زمینه اشتغال از روستایی‌ها گرفته شود طبیعی است که برای موقعیت بهتر به شهرهای بزرگ مهاجرت کنند. 

وی در همین خصوص افزود: برای حل این مشکل 1.5میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان در نظر گرفته شده است که اگر این تدابیر بیشتر اتخاذ شود و بحث اشتغال و آب روستاییان سر و سامان بگیرد مشکل حاشیه‌نشینی شهرهای بزرگ رفع می‌شود. 

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان بابیان اینکه رهبری  10 سال است که شعار سال را مباحث اقتصادی قرار داده‌اند، گفت: ایشان در سال 95 شعار سال را اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامیدند. ولی متأسفانه شاهد عملیاتی شدن این شعار نبودیم و فقط همایش‌های زیادی در این رابطه برگزار شد که هیچ خروجی هم از این همایش‌ها حاصل نشده است. 

موسوی لارگانی در پاسخ به این سؤال که شما برای سال جدید چه خبر خوشی می‌توانید برای مردم استان اصفهان داشته باشید، گفت: همین‌که در بین مسئولان استان و نمایندگان درخصوص حل مشکل آب وفاق ایجاد شده است می‌تواند خبر خوبی باشد. اگر این وحدت و انسجام قبلاً در بین مسئولان نبود، اما هم‌اکنون ایجاد شده است و این قول را می‌توانیم بدهیم که به عنوان نمایندگان مردم اصفهان پیگیر رفع این مشکل خواهیم بود. 

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام تلاش مجلس در بودجه سال 1397 این بود که باری به دوش مشکلات مردم اضافه نشود، گفت: برای مثال نمایندگان مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حذف یارانه طبقات متوسط و ضعیف موافقت نکردند. همچنین مقرر شد کسانی که زیر دو میلیون حقوق می‌گیرند افزایش حقوق خوبی داشته باشند و افرادی که 5 میلیون به بالاتر حقوق دریافت می‌کنند افزایش حقوق نداشته باشند. 
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3306 ؛ 24 مرداد 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین
Real Time Web Analytics