تعداد کشته‌های تصادفات امسال کم نشد/ وقوع بیشترین سرقت‌ها در ساعت ۱۸ تا ۲۱
0 -

منتظرالمهدی:

تعداد کشته‌های تصادفات امسال کم نشد/ وقوع بیشترین سرقت‌ها در ساعت ۱۸ تا ۲۱

تعداد کشته‌های تصادفات امسال کم نشد/ وقوع بیشترین سرقت‌ها در ساعت ۱۸ تا ۲۱
16 اسفند 1396, 10:52 / کد خبر:37791
کاهش نیافتن تلفات رانندگی، افزایش دو درصدی سرقت خرد، صدور نزدیک به ۵ میلیون گذرنامه، برخورد روزانه با ۲۰۰ کانال تلگرامی و اعلام جزئیات طرح نوروزی مهمترین بخش‌های نشست خبری سخنگوی نیروی انتظامی است.
کاهش نیافتن تلفات رانندگی، افزایش دو درصدی سرقت خرد، صدور نزدیک به ۵ میلیون گذرنامه، برخورد روزانه با ۲۰۰ کانال تلگرامی و اعلام جزئیات طرح نوروزی مهمترین بخش‌های نشست خبری سخنگوی نیروی انتظامی است.

به گزارش میزان،سردار سعید منتظر المهدی در بیستمین نشست خبری با اعلام این که ۲۷ هزار گشت همزمان پلیس‌های تخصصی در ایام نوروز را خواهیم داشت، گفت: ۳ هزار و ۷۷۰ گشت خودرویی،۲ هزار و 10 گشت موتوری و ۲ هزار ۹۰۰ پاس پیاده، در راستای ایجاد آرامش مردم  انجام می‌شود.

وی با اشاره به پیش بینی پلیس برای طرح نوروزی، گفت: ۱ هزار و ۳۳۰ کانکس و ۴۵۰ چادر نوروزی بر پا می‌شود. همچنین ۷۰۰ ایستگاه بازرسی موقت، ۱۰۴ ایستگاه بازرسی ثابت از سوی پلیس پیشگیری، آماده خدمات رسانی هستند.

معاون اجتماعی ناجا افزود: ۳۰ فروند بالگرد هوا ناجا نیز از ۲۵ اسفند تا ۱۴ فروردین ۹۷ همگام با سایر نیرو‌ها برای خدمات رسانی، ایجاد آرامش، افزایش نشاط و تسهیل در آمد و شد شهروندان در طرح نوروزی پلیس در خدمت مردمان خوب ایران سرفرازمان هستند.

وی با رو نمایی از شعار نوروزی پلیس با عنوان " آرامش بهاری با نظم و امنیت"، گفت: در واقع آرامش و امنیت خواستگاه همگان است و با رعایت نظم و قانونمندی و مشارکت و همکاری با پلیس و دستگاه‌های امنیت آفرین، ان شالله بهاری پر نشاط توام با آرامش در سایه امنیت خواهیم داشت.

تلفات رانندگی کاهش نیافته است

منتظر المهدی در ادامه نشست با اشاره به آمار و عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی در سال جاری، گفت: همکاران پر تلاش و زحمتکش راهور ۱ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۵۵ خودروی جدید را شماره گذاری کرده و برای ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۷۲۷ نفر گواهینامه اولی صادر کردند که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۲ درصدی همراه بوده است.

وی افزود: ۱۰ هزار و ۳۵۲ دستگاه موتور سیکلت جدید شماره گذاری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۷۹ درصدی همراه بوده است.

این مقام ارشد انتظامی با بیان این که در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۵۶۹ خودرو و ۱۱ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۲۴۶ موتور سیکلت در سراسر کشور در حال تردد هستند، گفت: علی رغم افزایش وسایل نقلیه و افراد نو گواهینامه و افزایش تصادفات، تعداد جان باختگان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

به گفته وی روند رو به کاهش جان باختگان حوادث رانندگی ازسال ۸۵ که ۲۷ هزار تن بوده و امروز روز به ۱۶ هزار تن رسیده است، حاصل همکاری تمامی دستگاه‌های مربوطه و ارتقاء فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی بوده است و امیدواریم روزگارانی برسد که حتی یک تن کشته در تصادفات نداشته باشیم.

منتظر المهدی با ابراز تاسف از این که رتبه اول جان باختگان سوانح رانندگی به راکبین موتور سیکلت‌ها با سهم ۲۵ درصد از کل جان باختگان و سپس عابران پیاده با حدود ۲۱ درصد تعلق می‌گیرد،گفت: بیشترین علت تصادفات در سال ۹۶ با ضریب 35.8 درصد به علت عدم توجه به جلو و رعایت فاصله طولی است و عدم رعایت حق تقدم 21.6درصد، عدم رعایت سرعت مطمئنه 13.1 درصد و انحراف به چپ 8.2 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گفته وی بیشترین زمان تصادفات بین ساعات ۱۶ تا ۲۰ رخ می‌دهد.

افزایش سرقت خرد

سخنگوی ناجا با اشاره به راه اندازی و افتتاح بانک اطلاعاتی چهره با ثبت میلیون‌ها نمونه و ایجاد آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی در جهت کشف علمی جرم، گفت: توسعه بانک‌های اطلاعاتی بیومتریک و غیر بیومتریک و مکانیزه کردن روند صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه در کشور و تجهیز خودرو‌های پلیس آگاهی به دوربین‌های پلاک خوان از جمله اقداماتی است که در پلیس آگاهی به منظور مقابله با مجرمین و کمک به تامین امنیت هر چه بیشتر انجام شده است.

وی افزود: انهدام ۳ هزار و ۴۰۰ باند فعال در کار سرقت و دستگیری ۴۹۹ مالخر، کشف بالغ بر ۹۰ درصد خودرو‌های مسروقه و کاهش ۳۴ درصدی سرقت از بانک‌ها، کاهش ۱۰ درصدی سرقت از طلا فروشی ها، کاهش ۸ درصدی سرقت از اتومبیل ها، کاهش ۷ درصدی سرقت به عنف و کاهش ۳ درصدی سرقت مسلحانه از جمله فعالیت‌های ستودنی ماموران پلیس آگاهی است که شبانه روز در حال مقابله با مجرمان در حوزه مختلف هستند.

معاون اجتماعی ناجا با بیان این که بیشترین سرقت‌ها بین ساعات ۱۸ تا ۲۱ رخ داده است، گفت: متاسفانه در سال ۹۶ با افزایش ۲ درصدی سرقت‌های خرد و افزایش ۳ درصدی سرقت از منزل مواجه بوده؛ که هر چند در این زمینه شاهد افزایش ۲ درصدی کشف به کشف بوده ایم.

وی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از افزایش ۶۳ درصدی کشفیات پرونده‌های بالای ۵۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: ارزش ریالی کشفیات بالغ بر ۳۸ تریلیون و ۱۴۷ میلیارد و ۲۰۹ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۷۰۷ ریال بوده است.

کشف 668 تن مواد مخدر در کشور 

سخنگوی ناجا اجرای طرح‌های ویژه، پاکسازی پیرامون محیط‌های آموزشی به ویژه مدارس از عناصر توزیع کننده مواد مخدر و راه اندازی یگان‌های ضربت مبارزه با مواد مخدر در مناطق ۲۲ گانه پایتخت و تشدید نظارت بر پایانه ها، گاراژها، اماکن عمومی را از جمله اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا دانست و گفت: در راستای مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر ماموران ما در این حوزه و با استفاده از سگ‌های کارآمد پلیس، تمرکز بر مرز ها، تقویت یگان‌های انتظامی در کویر، مبارزه در استان‌های شرقی کشور و با محوریت سیستان و بلوچستان در اولویت برنامه‌ها قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: پیاده سازی برنامه‌های ذکر شده، باعث کشف ۷۷ درصد از موادمخدر در همان بدو ورودی برخی از استان‌های شرقی شده و از ورود مواد مخدر به شهر‌ها ومحله‌ها جلوگیری کرده است و همچنین شاهد افزایش ۱۴ درصدی کشفیات مواد مخدر بوده ایم به گونه‌ای که بالغ بر ۶۸۴ تن از انواع مواد مخدر به ویژه تریاک، کشف و ضبط شده است.

منتظر المهدی در راستای مبارزه بی وقفه پلیس با سوداگران مواد مخدر از افزایش ۷ درصدی درگیری‌ها و افزایش ۱۲ درصدی دستگیر شدگان مواد فروش (حدود ۹۸ هزار و ۸۹ نفر) خبر داد و گفت: بالغ بر ۱۵۵ هزار و ۲۴۰ نفر از معتادان متجاهر که نشان از افزایش ۱۹ درصدی دارد و همچنین افزایش ۱۰۴ درصدی کشفیات قرص‌های روان گردان و پیش ساز‌های شیشه از جمله ترامادول، ریتالین، زولپیدم، متافتامین به میزان ۳۴ میلیون بوده است.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: در حوزه ایجابی بالغ بر ۲۰ مرکز مشاوره پیشگیری از اعتیاد ایجاد شده، ۳ هزار و ۳۰ ساعت برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، ۴ هزار و ۵۰ جلسه آموزشی از جمله مدارس، مساجد و ۱ میلیون و ۵۷۰ هزار آموزش چهره به چهره انجام شده است تا بتوانیم هر چه بیشتر رنگ نازیبای اعتیاد را چهره کشور عزیزمان پاک کنیم.

برخورد با 3 هزار و 320 کانال مرتبط با مواد مخدر در فضای مجازی 

منتظر المهدی در ادامه افزود: پلیس فتا که این روز‌ها تبدیل به چشم و گوش همیشه بیدار جامعه شده با رصد‌های آنی و گشت زنی در فضای مجازی علی رغم افزایش ۴۴ درصدی جرایم در این فضا، خوشبختانه توانسته اند ۸۴ درصد جرایم را کشف کنند که در مقایسه با پلیس سایر کشور‌های پیشرفته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

وی با بیان این که ۴۶ درصد از جرایم در فضای تلگرامی و ۲۵ درصد در اینستا گرام رخ می‌دهد، گفت: بیشترین جرایم در حوزه کلاه برداری‌های مالی وبرداشت‌های غیرمجاز با ۳۵ درصد است. شناسایی وبرخورد با ۳ هزار و ۳۲۰ کانال، گروه و سایت در حوزه خرید، فروش و آموزش وتولید مواد مخدر از جمله فعالیت‌های مردان تیز بین پلیس فتاست که مجرمان حقیقی در پس فضای مجازی را در کمترین زمان شکار می‌کنند.

این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: مسدود شدن روزانه حدود ۲۰۰ کانال که در حوزه انواع جرایم فعالیت می‌کنند نشان از چیره دستی پلیسی دارد که پشت پرده دستان ناپاک را آشکار کرده و نقاب از رخ شیادان بر می‌دارد؛ هر چند که ضرورت ارتقاء دانش رسانه‌ای و سواد فضای مجازی کاربران برای ناکام ماندن مجرمان کاملا احساس می‌شود.

کشف 26 میلیون مواد محترقه

منتظر المهدی با اعلام این که بالغ بر ۲۶ میلیون مواد محترقه طی ماه‌های اخیر کشف و ضبط شده است، گفت: ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد آن در محدوده زمانی یک ماه گذشته ضبط شده که ۸ میلیون آن مواد محترقه پر خطر بوده است. در این رابطه ۱۵۰ نفر دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح شده اند.

وی با ابراز خرسندی از این که خوشبختانه با کاهش چشمگیر خرید انواع مواد محترقه از سوی مردم مواجه بوده ایم، گفت: این امر حکایت از هوشیاری، دقت و توجه خانواده‌ها و جوانان و نوجوانان دارد.

سخنگوی ناجا با تاکید بر این که به سبب همکاری مردم در ایجاد نظم و امنیت با پلیس، به طور حتم امسال با مشکلات کمتری در چهارشنبه پایان سال مواجهیم گفت: طبیعی است با بر هم زنندگان و اخلالگران نظم و امنیت و کسانی که موجب سلب آرامش مردم شوند برخورد جدی و قانونی صورت می‌گیرد.

صدور نزدیک به 4 میلیون گذرنامه در سال 96

منتظر المهدی با اعلام این که در سال جاری بالغ بر ۳ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۶۷۷ جلد گذرنامه صادر شده که افزایش ۷ درصدی نسبت به سال ۹۵ را نشان می‌دهد، گفت: صدور پروانه اقامت ۷۴ هزار و ۳۰۰ تبعه خارجی و همچنین طرد ۴۳۰ هزار و ۲۰۰ نفر اتباع بیگانه غیر مجاز، افزایش ۵ درصدی تردد مسافرین خارجی و ایرانی به خارج و داخل کشور که شامل ۲۸ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۶۰۹ نفر می‌شود، از جمله دیگر اقدامات در پلیس گذرنامه است.


وی از افزایش ۲۷ درصدی انهدام باند جعل مدارک مسافرتی و دستگیری ۲۳ نفر در این خصوص و همچنین افزایش ۱۵ درصدی کشف مدارک مسافرتی و هویتی جعلی به میزان ۵ هزار و ۴۱۱ فقره خبر داد و گفت: انهدام ۱۰۴ باند قاچاق انسان و افزایش ۸۲ درصدی جلوگیری از ورود و خروج افراد غیر مجاز، افزایش ۷ درصدی کشفیات سلاح و ۷ درصد کشفیات سوخت، افزایش ۱۳ درصدی کشفیات مشروبات الکلی و همچنین ایجاد سامانه کنترلی در مرز اروند رود و کمک شایان به توسعه اقتصادی در وضعیت معیشتی استان‌های همجوار از دیگر اقدامات پلیس گذرنامه است که در سال جاری محقق شده است.

تماس 25 میلیون ایرانی با پلیس 110

معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که طی ۳۵۲ روز گذشته بالغ بر ۲۴ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۹۹۸ تماس با سامانه پلیس ۱۱۰ برقرار شده که از این میان ۱۶ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۴۴۳ تماس و مراجعه آن عملیاتی شده است، گفت: این رقم نسبت به سال گذشته نشان از افزایش 2.9 درصدی عملیاتی شدن تماس‌ها و مراجعات دارد؛ میزان رضایتمندی از پلیس ۱۱۰ نیز حدود 82.5 درصد بوده است.

وی افزود: در اجرای طرح دریا در این تابستان خوشبختانه شاهد کاهش ۲۵ درصدی غرق شدگان بودیم و در این رابطه ۶۸۷ نفر توسط پلیس نجات یافتند.

انجام عملیات رهایی گروگان در 4 استان

سخنگوی ناجا در ادامه با اشاره به فعالیت‌های پلیس یگان ویژه گفت: ماموریت‌های مهم گروگانگیری و رهایی سال ۹۶ در استان‌های تهران، اصفهان، کرمانشاه، مشهد و همچنین مجلس شورای اسلامی، و ... صورت گرفته است در حالی که در سال ۹۵ در حوزه ماموریت‌های مهم رهایی گروگان در سطح کشور ۷ مورد داشتیم.

استرداد 24 مجرم فراری

بازداشت و استرداد ۲۴ نفر از مجرم فراری به خارج از کشور و رهایی ۲ گروگان و بازگشت آن‌ها به کشور از جمله اقدامات پلیس اینترپل بود که سخنگوی ناجا به آن اشاره کرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ایجاد زیر ساخت‌های نوین و ایجاد سامانه‌های اینترنتی، پیامکی و تلفنی در سازمان وظیفه عمومی ناجا، گفت: این سازمان با برخورداری از ۴۲۸ رده وظیفه عمومی و ۹۳۹ هیئت رسیدگی توانسته خدمات قابل قبولی را ارائه کند.

ثبت نام 53 هزار نفر برای خرید خدمت سربازی

منتظر المهدی خبر از صدور حدود ۵۲۵ هزار کارت پایان خدمت و معافیت در ۱۱ ماهه سال ۹۶ داد و گفت: صدور ۴۱۲ هزار و ۲۰۰ فقره معافیت تحصیلی و همچنین ثبت نام ۵۳ هزار و ۱۶۹ نفر که مشمول پرداخت جریمه سربازی بوده اند که در این سازمان انجام شده است؛ لازم به ذکر است طی دوسال گذشته حدود ۵۳۳ هزار نفر از مشمولان غایبی که ۸ سال از غیبت آنان می‌گذرد ثبت نام کرده که برای ۳۴۶ هزار نفر آنان کارت معافیت صادر شده است.

وی همچنین در حوزه اقدامات پلیس پیشگیری با بیان این که ۱۵ هزار نفر از کارکنان ناجا در کلاس‌های استاندارد سازی، تعالی رفتار و افزایش آستانه تحمل در مواجهه با شرایط پیش بینی نشده حضور یافته اند، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۱ میلیون نفر تحت آموزش‌های مختلف قرار گرفته اند و ۵۰ درصد آموزش‌های حین خدمت و تکمیلی از طریق سامانه‌های مجازی انجام می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر این که معاونت اجتماعی با فعالیت ۶۵ مرکز مشاوره و ۶۵۴ دایره مشاوره و مددکاری در کلانتری‌ها گام‌های بلندی در راستای نهادینه کردن فرهنگ دوری از جرم برداشته است، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۴۰۶ هزار و ۹۳۹ نفر به این دفاتر مراجعه کرده و خوشبختانه با حضور به موقع مشاوران ناجا ۷۶ درصد پرونده‌ها منجر به صلح و سزش شده و از چرخه قضایی و انتظامی خارج شده است.

 

افزایش ۳۵ درصدی حمایت و پشتیبانی از فیلم‌ها و سریال‌ها توسط موسسه ناجی هنر، برگزاری بیش از ۳۶ هزار و ۵۶۰ جلسه آموزش همگانی در مدارس، تولیدات انبوه رسانه‌ای وبرنامه‌های رادیو و تلوزیونی و .. از دیگر اقدامات شاخص معاونت اجتماعی ناجا در سال ۹۶ بود که سخنگوی ناجا در مورد آن‌ها سخن گفت.

انجام  177 درگیری مرزی در سال 96

منتظر المهدی با بیان این که مرزبانان غیور و غیرتمند نیروی انتظامی از ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز از مجموع ۸۷۲۵ کیلومتر مرز، با جان و دل حراست و نگهبانی می‌کنند، گفت: مرزبانی ناجا با ایجاد پروژه فیبر نوری در جوار مرز‌ها و استقرار سامانه عنبیه کنترل الکترونیکی و راه اندازی ۱۶ سایت ارتباطی در ارتفاعات و توسعه سامانه سیستم نظارت تصویری در برخی از مرز‌های کشور تلاش می‌کنند امنیت و آرامش کشورمان را  مهیا مردند. 

به گفته وی طی ۱۱ ماهه گذشته ۱۷۷ درگیری مرزبانان از جان گذشته با اشرار و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر رخ داده که در این اثنا ۶۲۲ نفر دستگیر شده اند.

انجام 7 هزار سورتی پرواز

سخنگوی ناجا با اعلام این که در سالی که گذشت تیز پروازان هواپیمایی نیروی انتظامی با ۷ هزار سورتی پرواز به ارائه خدمات مشغول بوده اند؛ گفت: از آن جایی که پرواز در کریدور‌های هواییِ مناطق انبوه و منطقه هشدار و احتیاط، فقط کارخلبانان ورزیده (به اصطلاح) استاد خلبان، خلبان فرمانده و خلبان آزمایشگر است؛ خلبانان ما در حادثه‌های مختلف به سرعت، برای کمک رسانی حاضر می‌شوند که از جمله آن می‌توان به زلزله کرمانشاه اشاره کرد.

به گفته وی درحوزه اورژانس هوایی و تصادفات جاده‌ای هوا ناجا بسیار مثمر ثمر بوده؛ ۶۲۹ ماموریت انجام و ۱۲۵۰ مصدوم جا به جا شده که بیش از ۹۵ درصد آن‌ها نجات یافته و وضعیت جسمانیشان رو به بهبود رفته است که جای  خوشحالی دارد.

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: پهباد‌های هوا ناجا برای ماموریت‌های مختلف از جمله پایش مرزها، شناسایی، تصویر برداری و ۱۵۹ هزار  ساعت سورتی پرواز داشته اندکه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: با عنایت به تجربه بالای خلبانان هوا ناجا در قیاس با سایر خلبانان، روزانه عازم ماموریت‌های متنوع، سخت و منحصر به فردی از جمله چتر ریزی، راپل، پرواز در کوهستان، گشت مرزی، فیلمبرداری، ناوبری، عملیاتی و ... می‌شوند و اغلب در مقام مقایسه با سایر خلبانان هم رده خود در سایر نیرو‌های مسلح ۳ تا ۴ برابر ساعت پروازی دارند.

به گفته وی در طرح نوروزی نیز با ۳۰ بالگرد و در ۱۳ نقطه پایگاه هوایی مستقر و در صورت لزوم امداد رسانی و خدمات دهی خواهند داشت.

منتظر المهدی در ادامه نشست با اعلام این که تعداد ۱ میلیون و ۳۶۵ هزار ۵۶۳ نفر در ۱۱ ماهه سال جاری با مرکز نظارت همگانی تماس گرفته اند که با افزایش ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه مواجه بوده ایم.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸، شماره ؛ 02 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین