اولین رئیس‌جمهور زن در جهان چه کسی بود؟
0 -

اولین رئیس‌جمهور زن در جهان چه کسی بود؟

اولین رئیس‌جمهور زن در جهان چه کسی بود؟
27 فروردین 1397, 15:58 / کد خبر:41364
ویگدیس فینبوگادوتیر، در تاریخ پانزدهم سال ۱۹۳۰ میلادی در کشور ایسلند به دنیا آمد. او معلم و یک سیاست‌مدار کارکشته بود و از سال ۱۹۸۰ تا سال ۱۹۹۶ میلادی به‌عنوان رئیس‌جمهور این کشور خدمت کرد. او اولین رئیس‌جمهور زن در جهان به شمار می‌رود که در یک انتخابات ملی به قدرت رسید.

وبسایت تابناک باتو: ویگدیس فینبوگادوتیر، در تاریخ پانزدهم سال ۱۹۳۰ میلادی در کشور ایسلند به دنیا آمد. او معلم و یک سیاست‌مدار کارکشته بود و از سال ۱۹۸۰ تا سال ۱۹۹۶ میلادی به‌عنوان رئیس‌جمهور این کشور خدمت کرد. او اولین رئیس‌جمهور زن در جهان به شمار می‌رود که در یک انتخابات ملی به قدرت رسید.

 

او در خانواده‌ای قدرتمند و بانفوذ در کشور ایسلند به دنیا آمد. مادرش رئیس انجمن پرستاران این کشور بود. پدر او نیز یک مهندس سرشناس عمران در کشورش بود. این زن نامدار، در دانشگاه‌های سوئد و سوربن فرانسه تحصیل کرد و سپس به دانمارک رفت و در رشته هنر تحصیل کرد. او سپس به تدریس هنر و تاریخ پرداخت. او سپس مدیر یک تئاتر بزرگ شد و از طریق تلویزیون به اجرای نمایش پرداخت.


این امر باعث شد در بین مردم کشورش شناخته‌تر شود. او در طول تابستان به‌عنوان مترجم نیز برای توریست‌ها کار می‌کرد. او در سال ۱۹۷۶ میلادی به‌عنوان عضوی از انجمن فرهنگ کشور‌های اسکاندیناوی درآمد. او در سال ۱۹۸۰ میلادی خودش را نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور کرد. او با کسب ۳۴ درصد از کل آرا، به‌عنوان چهارمین رئیس‌جمهور کشور ایسلند انتخاب شد. کار‌های او درزمینهٔ فرهنگ، هنر و اقتصاد باعث شد تا او دو بار دیگر نیز توسط مردم ایسلند به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98، شماره 3518 ؛ 02 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین