وزارت کشور تسهيل کننده روابط خواهرشهرها باشد
0 -

شهردار اصفهان تاکید کرد:

وزارت کشور تسهيل کننده روابط خواهرشهرها باشد

وزارت کشور تسهيل کننده روابط خواهرشهرها باشد
26 اردیبهشت 1397, 15:05 / کد خبر:44930
شهردار اصفهان از وزارت کشور خواست، روند اداری شهرداری ها برای همکاری و تلاش در حوزه شهرهای خواهرخوانده و خواهرشهرها را تسهیل کند. به گزارش اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی که در جلسه همفکری دبیرخانه مرکز توسعه همکاری خواهرشهرهای ایران در محل وزارت کشور سخنرانی می کرد، بر لــزوم گســترش روابط شهرهای خواهرخوانده تاکید کرد و گفت: ظرفیت شهرهای خواهرخوانده، راهكار شایسته ای برای همكاری در زمینه های مختلف است اما با کمال تاسف از این مهم به درستی استفاده نشده و تنها به سفرهای دو طرفه محدود شده است.
شهردار اصفهان از وزارت کشور خواست، روند اداری شهرداری ها برای همکاری و تلاش در حوزه شهرهای خواهرخوانده و خواهرشهرها را تسهیل کند. به گزارش اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی که در جلسه همفکری دبیرخانه مرکز توسعه همکاری خواهرشهرهای ایران در محل وزارت کشور سخنرانی می کرد، بر لــزوم گســترش روابط شهرهای خواهرخوانده تاکید کرد و گفت: ظرفیت شهرهای خواهرخوانده، راهكار شایسته ای برای همكاری در زمینه های مختلف است اما با کمال تاسف از این مهم به درستی استفاده نشده و تنها به سفرهای دو طرفه محدود شده است. شهردار اصفهان گفت: در شرایطی که موضوعاتی مانند نسل چهارم حقوق بشر و جهان-وطنی مطرح است، دولت ها و حکومت ها باید از توسعه روابط خواهرخواندگی حمایت کرده و انتظار ما از وزارت کشور این است که در این زمینه، یاری گر و تسهیل کننده باشد. نوروزی با تاکید بر اینکه در حالی که دولت ها در برخی کشورها با یکدیگر دچار مشکل و اختلاف هستند، تفاهم نامه های محلی همانند جا پای خشکی در دریاست، ادامه داد: بنابراین انتظار ما از وزارت کشور این است که زمینه  برگزاری هفته های فرهنگی را فراهم كند. 

 انتقاد از فرایند طولانی سفر به خواهرشهرها
وی با انتقاد از اینكه برای یک ســـفر دو روزه به شهرهای خواهر خوانده، باید از شورای شهر تا وزارت امور خارجه مراحلی برای تصویب طی شود، تصریح كرد:  باید در این زمینه تسهیل‌گری‌های لازم، انجام و شیوه نامه‌ای تنظیم شود.

قدرت دولت های محلی را نادیده نگیرید
شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه وزارت کشور باید برگزاری هفته فرهنگی شهرهای ایران در کشورهای هدف را ترویج و حمایت کند، بیان داشت: نباید قدرت دولت های محلی را نادیده گرفت، دولت های محلی گاهی اموری را حل و فصل می کنند که دولت ها و حکومت ها شرایط انجام آن را ندارند. چراکه دولت‌های محلی در همه جای جهان بسیار مورد اعتماد هستند اما با کمال تاسف در ایران از این قدرت در راستای توسعه روابط خواهرخواندگی و خواهرشهرها به خوبی استفاده نشده است. وی با تاکید بر لزوم حضور دولت های محلی در مجامعی مانند مجمع بین المللی سازمان ملل، گفت: این پیشنهاد را با دکتر ظریف، وزیر امور خارجه نیز مطرح کردم و انتظار ما از وزارت کشور نیز این است که این همکاری ها صورت گرفته و شرایط لازم، فراهم شود اما با کمال تاسف ، اکنون،‌ دستور العمل ها به جای آنکه کمک کننده باشد، کارها را با مشکل مواجه کرده است. وی با اشاره به برگزاری مجمع کلان شهرهای جهان در کشور سنگاپور در آینده نزدیــــک، اعلام کرد: شهرداری ها باید مکلف به حضور در برخی از این مجامع بین المللی باشند. چراکه این رویدادها فرصتی برای تعامل، گفت و گو و انجام ماموریت هایی است که دولت ها و حکومت ها نیازمند آن ه

 الگوگیری از اصفهان برای توسعه دیپلماسی محله ها در جهان
شهردار اصفهان با اشاره به اینكه امسال برای اولین بار در ایران هفته فرهنگی یک شهر (شهر اصفهان) در پاریس برگزار شد، تصریح کرد: برگزاری این هفته فرهنگی با ۳۸ عنوان برنامه در زمینه‌های فرهنگی و هنری مختلف، تاثیر بسیار زیادی در معرفی شهر اصفهان در پاریس داشت. این در حالی است که پاریس در کل جهان فقط با شهر رم خواهرخوانده است، از این رو به نظر می رسد برگزاری رویدادهای مشابه برای دیگر شهرها، ابزار مناسبی برای نزدیک کردن ملت ها و معرفی شهرهای ایران، تعمیق روابط دوستانه بین كشورها و ترویج گفت و گوهای دو طرفه باشد. وی اظهار داشت: در رویداد هفتــــه فرهنگی اصفهان در پاریس برای اولین بار یــک محله از اصفهان با شهر ایسی در قلب پاریس، پیمان دوستی امضا کرد که با توجه به رویکردهای دیپلماسی شهرها در جهان که محله محوری را مدنظر دارد، این اتفاق، فصل نوینی در دیپلماسی شهری در شهرهای ایران بود که باید در دیگر شهرهای ایران نیز ترویج شود. وی شهرداری ها را تسهیل گر و متولی امور خواهرخوانده هـــا دانست و تصریح كرد: لازم است در روابط کنونی با شهرهای خواهرخوانده تجدیدنظر شود و سطح روابط ارتقا یابد تا بتوان نهایت استفاده را از فرصت و ظرفیت شهرهای خواهرخوانده در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی کسب کرد. وی با بیان اینکه اصفهان، دارای 14 خواهرخوانده است اذعان داشت: شهر اصفهان در این زمینه دارای تجارب فراوانی است و البته به تجربه های زیاد دیگری نیز نیاز دارد.

 منبع: روزنامه اصفهان زیبا

 

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3437 ؛ 04 بهمن 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین