کامل‌ترین کلکسیون گل‌ها و گیاهان زینتی کشور در باغ گلها

احداث باغ گلها نهضت بزرگ ملی در ایجاد یک محیط سالم شهری

کامل‌ترین کلکسیون گل‌ها و گیاهان زینتی کشور در باغ گلها

کامل‌ترین کلکسیون گل‌ها و گیاهان زینتی کشور در باغ گلها
23 اردیبهشت 1396, 14:20 / کد خبر:4638
اصفهان فقط به آثار باستانی خود نمی‌نازد بلکه نصف جهان لاجوردی در دل خود مکانی زیبا و بی بدیلی همچون باغ گلها دارد که آوازه آن در دیگر استان‌ها شهره است و یکی از جاذبه‌های تفریحی شهر اصفهان به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، باغ گل‌های اصفهان یکی از پروژه‌های بزرگی است که در دهه هفتاد در محل ‌میدان بزرگمهر ابتدای خیابان سلمان فارسی اصفهان راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

از ویژگی‌های برجسته این باغ، کارکرد چندگانه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی آن و همچنین به کار بردن عناصر معماری سنتی در بناهای باغ است.

در عصری که «ماشینیسم» و رشد قارچ ‌گونه صنایع آلاینده، محیط زیست انسان و موجودات زنده را به مخاطره افکنده و آلودگی هوا سر منشأ بسیاری از بیماری های تنفسی و مرگ و میرهای ناگهانی شده است و در فصلی از تاریخ که خطرات ناشی از آلودگی هوا و کاهش موحش نازک شدن لایه اوزن نگرانی عموم ملل جهان را برانگیخته است و آینده‌ای تاریک را برای ابناء بشر به تصویر می کشاند، نمی‌توان در چاره‌اندیشی و یافتن راه برون رفت از مشکلات تعلل ورزید.

باید باور کنیم که یک نهضت بزرگ ملی در ایجاد یک محیط سالم شهری می‌تواند التیام بخش و ضامن سلامتی روح و جسم شهروندان باشد. پس باید دریچه‌ای به باغ امید گشود و رویش و سخاوت را به نظاره نشست.

اصفهان، این شهرلاجوردی که چونان نگارستانی دلپذیر و مرواریدی گرانبها در مرکز فلات ایران زمین می‌درخشد، باغ گلهای آن باعث زیبایی، شادابی و پالایش نسبی هوای شهر شده است.

در معرفی قسمتهای مختلف مجموعه باغ گلها می توان گفت که پاویون ورودی آن ساختمانی به ابعاد ۶×۹ و ارتفاع ۶ متر در دو اشکوب است که طبقه همکف آن مشتمل بر دو قسمت شمالی و جنوبی (در سمت شمالی پلکان ساختمان و سمت جنوبی دفتری جهت ارائه بروشور و اطلاعات باغ و نمایش بذر گلها) می‌باشد.

باغ صخره‌ای باغ گلها نیز در فضایی به وسعت ۲۵۰۰ متر و ارتفاع ۳ متر است و ۲۵۰ گونه گیاهان صخره‌ای که نمایی از طبیعت را ارائه می‌نمایند.


در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل برکه ریزش می‌کند و جریان می‌یابد. در ساختمان آبشار از انواع سنگهای رودخانه‌ای استفاده گردیده است تا آبشار کاملاً طبیعی جلوه نماید.

ضمن اینکه به منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ برکه‌ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ پیش‌بینی گردیده است.

محوطه مخصوص کودکان از دیگر سمت های باغ گلها است که در این محوطه با استفاده از انواع پرچینها طرحی پیش‌بینی گردیده است که بچه‌ها بتوانند با گریز و اختفاء ساعاتی از وقت خود را در باغ بگذرانند.

سطح کلی قطعات باغ چمن کاری و با پیش‌بینی انواع باغچه‌ها در طرحهای متنوع استفاده از گلهای فصلی یکساله، دو ساله، دائمی و درختچه‌های زینتی ممکن می‌گردد. در مرکز باغ طرح فرش که یکی از نقشهای اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع انشاء گلها استفاده می‌گردد، معابر باغ که حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعی کفپوش (سنگهای گرانیت) با طرحهای خاص مفروش شده است.

 در قسمتی از باغ، باغچه‌هایی به منظور کشت انواع گل رز در ایران در نظر گرفته شده است.

ایجاد تپه گل های جدید در باغ گلها

با توجه به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گلها سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان، مجموعاً درقسمتهای مختلف باغ تعداد ۳۹۵ گونه گیاهی کاشته شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در این باره می گوید: باغ گل‌ها کامل‌ترین کلکسیون گل‌ها و گیاهان زینتی کشور و یک مکان تفریحی- آموزشی است که از سال ۷۵ در عرصه ۷۵ هزار متر مربعی احداث شده و حدود ۸۵۰ گونه گیاهی از کلکسیون های مختلفی مثل سوزنی برگ ها که نادر هستند، در آن وجود دارد.

احمد سلیمانی پور در گفتگو با "ایمنا" تصریح می کند: با هزینه حدود یک میلیارد تومانی که در باغ گلها انجام شد، گونه های جدید گل و گیاه به این باغ اضافه و تغییراتی در قسمت های باغ صخره ای و فرش گل ایجاد شد.

وی ادامه می دهد: تاکنون در مجموعه باغ گلها بیش از ۷هزار نفر- ساعت آموزش  برای شهروندان برگزار شده که با استقبال خوبی همراه بوده است .

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به ایجاد تپه گل های جدید در باغ گلها، اظهار می کند: در باغ گلها تعداد ۲ طاووس بزرگ به گل اجرا شد و در قسمت گلخانه کاکتوس ها و گیاهان گوشتی نیز بعضی از گیاهانی که تکثیر می یابند، اضافه شده است.


آمفی تئاتر روباز را تجربه کنید

در ضلع شرقی باغ گلها، در انتهای محور اصلی به منظور برگزاری نمایشگاههای مختلف و مراسم جشن و سخنرانی، با استفاده از تنه درختان فضایی به شکل آمفی تئاتر پیش بینی شده است که ظرفیت آن حدود ۲۵۰ نفر می‌باشد.

به منظور پویا بودن باغ گلها، با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت ۷۰۰ متر مربع در ضلع شمال شرق باغ پیش‌بینی شده است که با فراهم کردن انواع اقلیم در طول فصل زمستان بازدید کنندگان می‌توانند نظاره‌گر انواع گلها باشند.

با توجه به تنوع گلها و گیاهانی که نیاز به مراقبت ویژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور، به گونه‌ای که ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

 باغ گیاهان دارویی و خوراکی نیز با مساحتی در حدود ۱۱۷۰ متر مربع دارای ۱۳۲ گونه از انواع گیاهان دارویی و خوراکی موجود در مناطق مختلف ایران می‌باشد که بر اساس یک سری مطالعات، انتخاب و نسبت به کشت آن اقدام شده است. موقعیت این مجموعه در شمال باغ است.

باغ سوزنی برگان هم دارای انواع درختان سوزنی برگ است که مساحتی بیش از ۲۱۶۶ متر مربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی‌الیه دریاچه واقع شده است. تنوع گونه ها در این مجموعه بالغ بر ۸۶ گونه است.

باغ گیاهان پیازی این مجموعه نیز با انواع گیاهان پیازی شکل گرفته، همچنین سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه‌هایی که با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگاری دارند، منظره زیبایی به نمایش گذاشته شود. تعداد گونه‌های این مجموعه ۳۸ گونه و مساحت آن بالغ بر ۷۴۰ متر مربع است.

مجموعه گونه‌های زنبق با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع درضلع شرقی باغ و در کنار آمفی تئاتر با تعداد ۴۶ گونه گیاهی پیش‌بینی شده است که دارای گونه‌های متعدد زنبق است.

 به منظور جداسازی و تفکیک قطعات مختلف از پرچینهای متفاوت با گونه مورت، انواع شمشاد، و زرشک استفاده شده که طول عملیات اجرایی در این بخش به ۱۵۴۰ متر بالغ می‌رسد.


معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع ۸۰×۴۰ سانتیمتر همراه با فواره‌های متعددا جرا شده که طراوت و زیبایی‌ خاصی به مجموعه بخشیده است. آب مورد استفاده از مرکز باغ به منتهی الیه آب نماها متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می‌یابد.

به منظور کاهش هزینه‌ کارگری و حداکثر استفاده از آب و همچنین ایجاد محیطی مرطوب، از آبیاری تحت فشار استفاده شده و کلیه سطوحی که امکان آبیاری بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.

جهت تأمین نور مناسب و روشنایی باغ در شب از پایه‌های بلند به همراه پروژکتور جهت نورپردازی به روش متمرکز استفاده شده است. همچنین پایه‌های کوتاه با نور ملایم در مسیرهای حرکت پیش‌بینی شده است که فضای زیبایی را در شب ایجاد می کند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره 3717 ؛ 03 بهمن 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین