بهای بلیت سینما عادلانه است؟
0 -

بهای بلیت سینما عادلانه است؟

بهای بلیت سینما عادلانه است؟
23 خرداد 1397, 12:42 / کد خبر:47551
خانواده‌ای چهار نفره برای اینکه در یک فصل سینمایی تمامی آثار را به نظاره بنشیند باید مبلغی معادل ۱.۹۶۰.۰۰۰ تومان پرداخت کند.
 خانواده‌ای چهار نفره برای اینکه در یک فصل سینمایی تمامی آثار را به نظاره بنشیند باید مبلغی معادل ۱.۹۶۰.۰۰۰ تومان پرداخت کند.
به گزارش  میزان، این روزها سینما به عنوان یک از تفریحات و سرگرمی های خوب و پر مخاطب کشور تبدیل شده و با توجه به استقبال مخاطبان طی سالهای گذشته می توان این هنر را هنری مردمی اعلام کرد.
در این میان موضوعات و محتوای آثار سینمایی همواره مورد بحث منتقدین، اهالی رسانه و سینماگران بوده است. با توجه به استقبال مردمی از سینماها مساله اینکه چه آثاری می تواند به ارتقا سطح فرهنگی کشور کمک کرده و چه آثاری سطح سلیقه مخاطب را پایین می آورند چالشی است که همواره سینما با آن روبرو بوده است.
خانواده‌هایی که سینما را به عنوان یکی از کالاهای مهم در سبد فرهنگی خود قرار داده اند بدون شک از جهات مختلف به امر سینما رفتن و فیلم دیدن نگاه می کنند که مساله بهای بلیت سینما می تواند یکی از مهم‌ترین این مسائل باشد.
با توجه به تعدد ساخت و افزایش قابل توجه پردیس های سینمایی در شهر تهران، این روزها اکثر نقاط تهران از جمله شمال مرکزیت، جنوب، غرب و شرق در نزدیکی خود حداق یک یا دو پردیس سینمایی می بینند که می تواند مکانی برای گذران یک آخر هفته سینمایی باشد.
البته افزایش سطح کیفی سینماها و احداث پردیس های سینمایی در کنار بالا بردن رضایت مخاطبین متعاقباً افزایش قیمت بلیت سینماها را نیز به همراه داشته است. افزایشی که باید دید با توجه به اکران آثار در یک فصل چه تاثیری در سبد فرهنگی خانوار خواهد داشت.
به عنوان مثال در فصل بهار سینمای ایران چهارده اثر سینمایی اکران شده که همه آنها به طور مشترک در برخی از پردیس های سینمایی اکران شده اند. با توجه به بلیت 15 هزار تومانی سینما باید دید اگر خانواده ای چهار نفره بخواهد تمامی این آثار را به تماشا بنشیند باید چه مبلغی را پرداخت کند؟.
با احتساب قیمت بلیت در پردیس های سینمایی اگر خانواده ای چهار نفره بخواهند به عنوان مثال در فصل بهار به تماشای چهارده فیلم اکران شده بپردازند باید مبلغی معادل 840 هزار تومان را کنار بگذارند. این مبلغ تنها در مورد خرید بلیت بوده و هزینه ایاب و ذهاب و خوراک را شامل نمی شود.
به فرض اگر این خانواده چهار نفره بخواهند در ایام نیم بهای سینما (سه شنبه‌ها) به تماشای این آثار بنشینند هم باید 420 هزار تومان هزینه کنند.
حال اگر بخواهیم هزینه های معمول ایاب و ذهاب را برای هر خانوار چهار نفره و به ازای تماشای هر فیلم در نظر بگیریم به مبلغی معادل 40 هزار تومان به صورت حداقلی خواهیم رسیم. این مبلغ برای چهارده فیلم به 560 هزار تومان خواهد رسید.
حال اگر بخواهیم در نظر داشته باشیم که خانواده چهار نفره برای تماشای یک اثر سینمایی باید هزینه ای را برای خوراک هم در نظر بگیرد این مبلغ باز هم افزایش پیدا می کند. اگر هزینه خوراک هر نفر را به صورت حداقلی 10 هزار تومان در نظر بگیریم باز هم به مبلغی معادل 560 هزار تومان خواهیم رسید.
حال اگر مبالغ مذکور را با یکدیگر جمع کنیم خواهیم دانست که خانواده ای چهار نفره برای اینکه در یک فصل سینمایی تمامی آثار را به نظاره بنشیند باید مبلغی معادل 1.960.000 تومان پرداخت کند.
این مبلغ در تمای بخش ها به صورت حداقلی در نظر گرفته شده است و می توان مبلغ تقریبی را تا 2.5 میلیون تومان نیز افزایش داد. حال باید دید با توجه به این مبالغ این خانواده می تواند چند فیلم را بریا یک فصل خود انتخاب نماید و اینکه سینما چه مقدار در سبد فرهنگی خانواده های ایرانی جای دارد.
گفتنی است که خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پیش از این هزینه تماشای تنها دو تئاتر در ماه را برای یک خانواده چهار نفره تخمین زده بود. اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به پرداخت هزینه های بلیت یک تئاتر برای خانواده ای چهار نفره داشته باشیم.
اگر این خانواده بخواهد در ماه دو بار به تماشای تئاتر برود باید حداقل مبلغی نزدیک به 350 هزار تومان را تنها به بلیت تخصیص دهد و حال اگر مخارج ایاب و ذهاب و همچنین خوراک را به این مبلغ اضافه کنیم این خانواده چهار نفره باید در کمترین حالت ممکن مبلغ 500 هزار تومان را تنها برای دیدن دو تئاتر در ماه اختصاص دهد.
برای اطلاع از برنامه سینماهای اصفهان روی لینک کنید
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3459 ؛ 04 اسفند 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین