لغو واردات واکسنhvp صحت ندارد
+1 -

جهان‌پور:

لغو واردات واکسنhvp صحت ندارد

لغو واردات واکسنhvp صحت ندارد
2 تیر 1397, 11:51 / کد خبر:48258
سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه لغو واردات واکسنhvp صحت ندارد، گفت: واردات واکسن hvp در سال‌های اخیر انجام می‌شده که مقوله جدیدی نیست و سالیانه حدود ۱۰ الی ۱۵ هزار عدد واکسن وارد ایران می‌شود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه لغو واردات واکسنhvp صحت ندارد، گفت: واردات واکسن hvp در سال‌های اخیر انجام می‌شده که مقوله جدیدی نیست و سالیانه حدود ۱۰ الی ۱۵ هزار عدد واکسن وارد ایران می‌شود.
کیانوش جهان‌پور در گفت‌وگو با ایمنا با بیان اینکه  تا کنون سازمان بهداشت جهانی در خصوص واکسنhvpمشکلی را اعلام نکرده است، اظهار کرد: این واکسن برای پیشگیری از بیمارهای عفونی است که طی یک دهه اخیر تولید شده است.
وی افزود: کیفیت، ایمنی و سلامت واکسن hvp در دنیا مورد تایید قرار گرفته و مصرف می‌شود.
 سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه  افراد مبتلا به ویروس‌های عفونی  در ایران رو به افزایش است، افزود: اقداماتی برای تولید واکسن در ایران انجام شده؛ اگر در زمان تولید کیفیت، ایمنی و اثر بخشی آن مورد تایید قرار بگیرد مصرف خواهد شد.
وی با بیان اینکه مراحل اولیه تولید واکسن hpv انجام شده و در مدت کوتاه نمی‌توان نتیجه را اعلام کرد، افزود: تایید واکسن hpv برای مصرف باید مراحل متعددی را طی کند که با حمایت دولت و سازمان غذا و دارو وارد زنجیره مصرف شود.
جهانپور با بیان اینکه موضع‌گیری‌های دو سویه درحوزه مصرف این واکسن وجود دارد، افزود:توطئه‌ای برای استفاده از واکسن hpv وجود ندارد و با مسئله‌ای به‌نام سونامی ابتلا به این بیماری مواجه نیستیم و به اشتباه از این واژه استفاده می‌شود.
ویممنوعیت مصرف واکسن hvp در کشورهای اروپایی و آمریکا را تکذیب کرد و ادامه داد: دارو مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی آمریکا است؛ در برخی از کشورها تولید و در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه لغو واردات واکسنhvp  صحت ندارد، اضافه کرد: واردات واکسن hvp در سال‌های اخیر انجام می‌شده  که مقوله جدیدی نیست و سالیانه  حدود ۱۰ الی ۱۵ هزار عدد  واکسن وارد ایران می‌شود.
وی با بیان اینکه شرکت دانش‌بنیان،مجموعه انستیتوپاستور و وزارت بهداشت در مراحل ابتدایی تولید این دارو است، اظهار کرد:تولید واکسن وارد فاز مطالعات بالینی شده که اگر از نظر کیفیت، ایمنی، سلامت و اثر بخشی در سازمان غذا و دارو مورد تایید قرار بگیرد.
جهان پور  افزود: تولید و تایید دارو یک پروسه زمان بر است. مصرف این دارو در ایران ممنوع نبوده است و در مواردی که نیاز است تجویز شده و قابل تهیه است.
وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو در حوزه واکسن hvp بسیار سخت گیرانه عمل می‌کند و نمی‌توان زمان دقیقی را برای ورود  واکسن به بازار پیش بینی کرد، افزود: اگر واکسن مورد تایید قرار گیرد در زمینه صادرات به کشورهای مصرف کننده می‌توان اقدام کرد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه واکسن hvp برای درمان عفونت‌های داخلی و زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد،  گفت: این واکسن نه تنها عامل ناباروری نیست بلکه  برای پیشگیری و کاهش سرطان دهانه رحم نیز مناسب است.
وی ادامه داد: واکسن hvp برای افرادی که ریسک بالایی برای ابتلا به سرطان دهانه رحم را دارند این واکسن تجویزمی‌شود.
جهان‌پوربا بیان اینکه پدیده شبه علم در فضای مجازی گسترش پیدا کرده و افرادی به دنبال چهره سازی از طریق سایت‌های غیرقانونی هستند، افزود:  کسانی که حتی مقدمات علم طب و علوم پزشکی را نمی‌دانند به راحتی طبابت می‌کنند وعده‌ای به دلیل ضعف دانش به این درمان‌ها تن می‌‌دهند که هر روز در مراکز درمانی سراسر کشور با عوارض ناشی از درمان‌ها مواجه هستیم.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 22 آذر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین