آموزش نقاشی با مداد سیاه
-1 -

آموزش نقاشی با مداد سیاه

آموزش نقاشی با مداد سیاه
9 تیر 1397, 13:20 / کد خبر:48952
آموزش طراحی چهره با مداد از هنر هایی است که هر کسی آرزوی یادگیری آن را دارد در این مطلب نقاشی از مدل چهره افراد را آموزش میدهیم
آموزش طراحی چهره با مداد از هنر هایی است که هر کسی آرزوی یادگیری آن را دارد در این مطلب نقاشی از مدل چهره افراد را آموزش میدهیم.

 
طراحی چهره موضوعي است كه مورد علاقه همه طراحان بوده و هست، بسياري از افراد حتي پيش از شروع به طراحي، تلاشهاي فراواني در اين زمينه داشته و فعاليتها و تمرينات مربوط به طراحي را منحصر به موفقيت در ترسيم چهره مي دانند. براي طراحي از چهره لازم است كه مدل مناسبي داشته باشيد. شما ، از کتاب های نقاشی چهره کمک بگیرید و یا مجوعه های مدل آماده نقاشی را برای نمونه و الگو نقاشی خود قرار دهید. پس از كسب مهارت كافي، مي توانيد از اشخاص اطراف خودتان درخواست كنيد تا به عنوان سوژه باشما همكاري كنند.قبل از شروع به کار ، توضیح کوتاهی درباره سیاه قلم و نحوه انجام این تمرینات بدیم :
بطور کلی به هر نوع تاثیر گذاری مداد سیاه و یا ذغال (مثل مداد معمولی B2 گرافیتی و پودرذغال) بر روی کاغذ به همراه سایه ها می توان سیاه قلم گفت ، هنرمندان هریک بنا به سلیقه شخصی ، تجربیات و آموخته ها برای به تصویر کشیدن موضوع مورد نظر از ابزار خاصی استفاده می کنند !شما می توانید با
با ابزار گوناگون سیاه قلم در بخش لوازم مورد نیاز سیاه قلم ، آشنایی پیدا کنید !
اما در این مقاله فقط از مداد سیاه HB  –  B2  –  B6 استفاده شده .
ابزار و تکنیک های سیاه قلم در طول تاریخ و به مرور زمان تا حدی پیشرفت کرده است که امروزه نقاشی کردن برای هر هنرجو و یا شخص هنردوستی کار راحتی شده و تنها با چند ماه تمرین می توان به سطح جذابی از هنر نقاشی رسید !
برای کشیدن هر یک از اجزا چهره که در این مقاله آمده است ، اگر در سطح مبتدی و یا متوسط هستید حداقل 1 تا 3 ساعت زمان بگزارید !
این زمان برای افراد مبتدی برای هر یک از اجزا چشم ، بینی ، لب و گوش حداقل 3 ساعت الزامیست ، این زمان به شما کمک میکند تا دید خود را در نقاشی سیاه قلم تقویت کنید ، تا حدی که در آینده به 30 دقیقه هم برسید !
و برای تمام تمرینات این وبسایت حتما حدودا هر 5 دقیقه یکبار از فاصله یک و نیم متری به طرح خود نگاه کنید و اشتباهات آن را با دقت بررسی کنید .
فیلم زیر را ببینید تا نحوه هاشور و سایه زدن را به صورت مبتدی به شما آموزش دهد .

مرحله 1  طراحی چشم :
در این مرحله خطوط بیرونی لثه چشم ، ابرو و خطوط چین خوردگی پلک بالا و پایین را با دقت و به صورت ساده و با خطوط نسبتا صاف و سریع ترسیم می کنیم . برای تشخیص بهتر می تونید بعد از اینکه طراحی رو انجام دادید از یک خطکش برای اتمینان اط صحت فاصله ها و فرم کلی استفاده کنید

مرحله 2 :
جزئیات طراحی را اضافه کرده ، به زخامت لثه چشم دقت کنید (اگر نام اجزاء چشم را نمی دانید به مقاله طراحی چشم استاندارد مراجعه کنید) ، به فاصله بین خطوط ، زاویه و فاصله هر خط نسبت به دیگری و توجه کنید .
مرحله 3  سایه چشم :
محل سایه های اصلی را به صورت ساده مشخص کنید .

 
مرحله 4 :
سایه ها را کمی تکمیل تر کنید ، توجه کنید که لثه بالا تیره تر از لثه پایین و قسمت بالایی عنبیه تیره هاز قسمت پایین و سمت راست آن است .
 مرحله 5 :
سایه ها را با محوکن و قلموی مناسب سیاه قلم که در مقاله ابزار مورد نیاز سیاه قلم مارک مناسب آن توضیح داده شده محو کنید و به تیرگی های طرح اضافه کنید .
مرحله 6 :
اتمام طراحی و نقاشی سیاه قلم چشم در این مرحله سایه های چشم را تکمیل تر کنید ، و تیرگی ها را بیشتر و تلاش کنید تا به طرح سایه چشم خود حجم بیشتری دهید و مجددا با محوکن و قلمو محو کنید .
 مرحله 1  طراحی بینی :
ابتدا خطوط اصلی و فرم کلی بینی که شامل سطح زیری بینی ، کناره ها و سطح رویی تیغه بینی می شود را با خطوطی تقریبا صاف ترسیم می کنیم ، به طول تیغه و پهنای آن دقت کنید !
 
مرحله 2 :
جزئیات طراحی بینی را به آن اضافه می کنیم ، به فرم پره بینی ، میزان قوص خطوط و فاصله سوراخ بینی نسبت به یک دیگر و نسبت به پره بینی دقت کنید .
 
مرحله 3  سایه های طرح سیاه قلم بینی :
سایه های زیر بینی و فاصله بین دو چشم را مشخص کنید ، همانطور که میبینید سایه تیغه بینی بین دوچشم ، کمی روشنتر از فرورفتگی های چشم می باشد .

مرحله 4 :
در این قسمت نقاشی سیاه قلم ما شکل تازه و زیباتری گرفت و حجم ها تا حدود زیادی مشخص شده ، به مقدار دقیق سایه ها دقت کنید و پس از سازه زدن آنها را با محوکن و قلمو محو کنید ! به نحوه سایه زدن تیرگی زیر بینی هم توجه داشته باشید .
برای نورهای روی بینی می توانید از پاکن اتودی استفاده کنید .
مرحله 5 : اتمام نقاشی و سایه بینی
به پایان طراحی سیاه قلم بینی رسیدیم ، در این بخش تیرگی ها را مشخص تر و کنتراست (میزان تضات تیرگی و روشنی) را افزایش می دهیم .


مرحله 1  طراحی و نقاشی لب :
ابتدا خطوط میانی که بیانگر حالت کلی لب (مثل لبخند یا ناراحتی) می باشد و سپس خط هفتی شکل بالای لب و قوس پایینی لب را که بیانگر میزان چاقی و لاغری لب  است ، مشخص می کنیم .
مرحله 2 :
در این مرحله جزئیات بیشتری از لب را طراحی می کنیم ، به میزان قوص و خمیدگی خطوط لب توجه کنید .
مرحله 3  از سایه لب :
سایه های کلی لب را می زنیم ، یکی از مهمترین سایه ها در لب سایه  فرورفتگی خط وسط لب است . به تیرگی و سایه های گوشه های لب هم دقت کنید که بیانگر فرورفتگی بیشتر گوشه های لب است .
مرحله 4 :
در این مرحله از نقاشی سیاه قلم سایه ها را تکمیل تر می کنیم ، از اطراف لب به سمت داخل تیره به روشن ، و لب بالا را هم با دقت و همانند طرح سایه می زنیم .
مرحله 5  از سایه سیاه قلم لب :
در این مرحله بر روی لب پایینی کار می کنیم ، سایه های کلی را زده ، سپس سایه های فضای بیرونی لب را هم با دقت و مشابه نقاشی سیاه قلم مورد نظرمان کار می کنیم .
 مرحله 6  پایان طراحی سیاه قلم لب :
میزان کنتراست را افزایش داده ، به لب پایینی با زدن سایه های بالا و پایین ، حجم بیشتری می دهیم ، به سایه زیر لب که بیانگر فرورفتگی زیر لب است توجه کنید .
سپس با استفاده از پاکن اتودی بافت های راه راهی شکل لب را ایجاد می کنید ، بافت نزدیک به خط وسط لب هم با مداد زده می شود .
سپس بالا و پایین لب را به همان مقدار که در تصویر می بینید با پاکن نور می اندازیم ، که به افزایش زیبایی و حجم لب کمک شایانی می کند .
مرحله 1  طراحی و نقاشی گوش در سیاه قلم :
در این مرحله حالت کلی گوش را با خطوط نسبتا صاف طراحی می کینم (اسکیس فرم اصلی) گوش را می توان به یک علامت سوال نیز تشبیه کرد !
مرحله 2 :
جزئیات طراحی گوش را اضافه می کنیم ، به فاصله بین خطوط ، زاویه خطوط نسبت به کادر کاغذ و میزان قوس خطوط دقت کنید .
مرحله 3  :
محل سایه های اصلی را به صورت یکنواخت و ساده مشخص کنید .

مرحله 4  سایه زدن گوش سیاه قلم :
سایه ها را کمی تکمیل تر کنید و به زاویه خطوط سایه (مشابه هاشور ریز) دقت کنید .
مرحله 5  ایجاد شباهت در سایه های گوش :
سایه ها را با محوکن و قلموی مناسب سیاه قلم که در مقاله ابزار مورد نیاز سیاه قلم مارک مناسب آن توضیح داده شده محو کنید .
 مرحله 6  اتمام طراحی و نقاشی از گوش :
در این مرحله سایه ها را تکمیل تر کنید ، و تیرگی ها را بیشتر کنید و مجددا با محوکن و قلمو محو کنید .
اینبار یک منظره ای را با مداد معمولی میکشیم ، در مورد این نقاشی یک خاطره هم دارم یک روز همین ویدیو که برای این نوشته قرار دادم رو تو تلویزیون خونه برای کسی که علاقه مند به نقاشی بود اما هیچ وقت فرصت نمیشد سمتش بره پخش کردم و هر جا که عقب میموند استوپ رو میزدم کنارش نشستم تا کار رو تموم کرد شاید دقیقا همون نشده بود ولی تا حدود ۸۰ درصد کار رو درست انجام داد و یک انگیزه ای براش ایجاد شد ، پس میشه با دیدن ویدیوها به خوبی طراحی کردن رو یاد گرفت با مشاهده نحوه دست گرفتن مداد و رسم اشکال و تکنیکهایی که نقاش بر اساس تجربه خودش بکار میگیره سرعت یادگیری رو بالا برد .

امیدواریم از اموزش های نقاشی رضایت کامل را داشته باشید.
آشنایی با  اصول و ابزار نقاشی رنگ روغن+ فیلم  
 همچنین بخوانید: آموزش گام به گام نقاشي از صورت با مداد رنگي
همچنین بخوانید: آموزش نقاشی با مداد سیاه
همچنین بخوانید: آموزش نقاشی با پاستل
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
پاسخ
29 مهر 1397 15:17
مهمان:
kissing_heart  heart_eyes  kissing_heart ممنون خیلی عالی بود
+1 -
پاسخ
11 دی 1397 11:37
مهمان:
عالی بود آموزش تصویری و ویدیویی. تشکرات فراوان​https://www.globalkadro.com.tr/services/live-and-study/​​​
0 -
پاسخ
25 بهمن 1397 11:18
مهمان:
جذاببببببببببببببببببببببببببببود ...........مرسی   ........   
0 -
پاسخ
30 فروردین 1398 20:43
مهمان:
مراحل نقاشی اجزا چهره رو خیلی خوب توضیح دادین اگه ممکنه کشیدن موها رو به شکل طبیعی آموزش بدین
0 -
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸، شماره ؛ 26 تیر 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین