استان اصفهان از اعتبارات بیابان زدایی بی بهره ماند
0 -

استان اصفهان از اعتبارات بیابان زدایی بی بهره ماند

استان اصفهان از اعتبارات بیابان زدایی بی بهره ماند
14 تیر 1397, 12:23 / کد خبر:49511
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: تخصیص نیافتن اعتبارات امکان آغاز طرح های جدید بیابان زدایی در مناطق شرقی این خطه را فراهم نکرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: تخصیص نیافتن اعتبارات امکان آغاز طرح های جدید بیابان زدایی در مناطق شرقی این خطه را فراهم نکرد.
محمدحسین شاملی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طرح بیابان زدایی با محوریت کاشت نهال در مساحتی بالغ بر 8 هزار هکتار از اراضی بیابانی شرق اصفهان پیش بینی شده بود اما اعتبارات اینگونه طرحها در سال جاری فقط برای استان خوزستان تصویب شد و استان اصفهان از آن بی بهره ماند.
وی اضافه کرد: طرح بیابان زدایی 10 هزار هکتاری شرق اصفهان شامل فعالیتهایی نظیر نهال کاری، آبیاری و حفاظت است که از آبان سال 94 درمنطقه سگزی اصفهان در دست اجراست.
به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، از آن زمان تاکنون حدود پنج هزار هکتار از بیابانهای یاد شده با گیاه نوع تاغ و قره داغ و با نوع کشت قطعه ای زیر کشت رفته است و با اعتبار استانی سال جاری فقط می توان این اراضی را حفظ و آبیاری کرد.
شاملی تصریح کرد: در استان اصفهان یک میلیون و 700 هزار هکتار مرتع قابل چرای دام وجود دارد که نسبت به وسعت این مراتع حدود 25 درصد دام مازاد گزارش شده است.
وی خاطرنشان کرد: بر مبنای هر پروانه ای صادره برای دامداری ها، شمارش دام یا به اصطلاح شاخ شماری انجام می شود و دارندگان دام های مازاد باید از علوفه بجای چرای دام در مرتع استفاده کند تا تخریب مرتع رخ ندهد.
او همچنین در باره طرح های حوزه آبخیزداری گفت: بر اساس این طرح با اعتباری بالغ بر 23 میلیارد تومان در 14 حوزه آبخیزداری در استان اصفهان، سیلاب و فرسایش زمین کنترل می شود.
به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان تا پایان امسال ادامه خواهد یافت.
میزان کانون های بحرانی فرسایش خاک در شرق اصفهان بالغ بر 34 هزار هکتار است و برداشت خاک از بویژه توسط معدنکاران و تولیدکنندگان غیر قانونی گچ و آجر بخش وسیعی از این اراضی با تشدید فرسایش روبرو شده است.
بیابان زایی درشرق اصفهان سالانه بیش از 36 میلیارد تومان به امکانات زیربنایی و منابع طبیعی این خطه خسارت وارد می کند.
عمده خسارات به پایگاه های نظامی اطراف همچون پایگاه هوایی هشتم شکاری، فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، اراضی کشاورزی، محورهای مواصلاتی و شهرک های صنعتی، راه آهن و شهرهای پیرامون وارد می شود.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 28 آبان 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین