سنت خونین ماتادورها در اسپانیا آغاز شد
0 -

سنت خونین ماتادورها در اسپانیا آغاز شد

سنت خونین ماتادورها در اسپانیا آغاز شد
17 تیر 1397, 15:31 / کد خبر:49766
فستیوال سن فرمین، بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادور‌ها در پامپلونا آغاز شد.
فرارو- فستیوال سن فرمین، بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادور‌ها در پامپلونا آغاز شد.
  هزاران ماجراجویی که از سراسر دنیا خود را به میدان پلازا کونسیستوریال رسانده‌اند با جشن و پایکوبی خود را آماده می‌کنند تا با فرار کردن از دست گاو‌های وحشی خشمگین لذت ببرند.
در طول فستیوال سن‌فرمین، شهر پامپلونا از شهری آرام به شهری پرازدحام و پر از گردشگران که از نقاط مختلف جهان برای تماشای فستیوال آمده‌اند، تبدیل می‌شود.  
 جشن دویدن گاو‌های خشمگین در کوچه‌های باریک شهر، هر روز ساعت ۸ صبح شروع می‌شود و در حدود ۵ دقیقه ادامه پیدا می‌کند؛ با افزایش جمعیت بر تعداد افرادی که زیر دست و پای گاو‌ها می‌مانند یا با شاخ گاو مجروح می‌شوند، نیز افزوده می‌شود. این افراد با دستمال‌های قرمز رنگ به دست، گاو‌های وحشی را به تعقیب خود دعوت می‌کنند.  
 فستیوال تاریخی سن فرمین از سال ۱۵۹۱ بصورت سالیانه و از ۶ ژوئیه تا ۱۴ ژوئیه در شهر پامپلونا اسپانیا برگزار می‌شود و میلیون‌ها نفر از نقاط مختلف جهان برای دیدن این فستیوال به اسپانیا سفر می‌کنند. این فستیوال نه روز طول می‌کشد و در این مدت بیش از پانصد رویداد مختلف برگزار می‌شود، اما نقطه اوج این فستیوال مراسم گاوبازی است که معمولا چندین مجروح به جا می‌گذارد.  
 حدود ۳۰۰ پلیس وظیفه حفظ امنیت در طول برگزاری فستیوال را بر عهده دارند. فستیوال سن فرمین نهایتاً با مرگ گاو‌ها به پایان می‌رسد؛ همین موضوع است که باعث مخالفت‌های بسیاری به خصوص در میان گروه‌های طرفدار حیوانات شده است.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
پاسخ
20 تیر 1397 19:28
سحر سالاری:
شهر ري وشيراز واصفهان در اسپانيا البته ممكن است بسياري از اين حرف من تعجب كنند ولي من 12 سند تاريخي ارائه می کنم كه نشان مي دهد قبل از فتح اسپانيا به وسيله موسي بن نظير وطارق بن زياد كه از اتفاق باز هر دو ايراني بوده اند پادشاهي از اصفهان بنام رودريگوئز كه اعراب به آن الادرينوق مي گفتند، بر اسپانيا حكومت مي كرده است.از جمله ابن اثير(۶۳۰–۵۵۵ ه ق)مورخ نامي كه عرب هم مي باشد ، ابن خردادبه اولين جغرافي دان مي باشد كه به ايراني بودن سلسله موسوم به ايشپان يا ايسبان كه از فاتحان ومهاجريت ايراني به اسپانيا بوده اند اشاره مي كند. مقري در اين مورد مي نويسد : بربر ها اندلس را فتح مي كنند و پادشاه آنها اشبان يا اسبهان بوده كه اسم خود را بر تمام مملكت مي گذارند.شهر زادگاه او اصفهان بوده او شهر سويل را تاسيس مي كند ونام آن را اسبانيا مي گذارد كه بعداً اين نام به همه سرزمين اسپانيا اطلاق مي شود . همچنين يعقوبي مي نويسد كه پادشاه اسپانيا كه نام او ادريق از اصل ومنشاء اصفهان بوده در سال 91 هجري در نبردي با طارق كه او هم ايراني از اهل طبرستان بود شكست مي خورد. بعد از فتح اسپانيا بوسيله رومي ها اقوام ايراني الن كه در اقليت قرار گرفته بودنند با گروهي ديگر از مهاجرين كه گات يا گوت ناميده مي شدند وعمده آنها يهودي بودنند متحد شده وايالت كاتوآلنيا را ايجاد كردند كه تركيبي از اسم گات وآلن مي باشد. اسم شهر بارسلون يك ريشه ايراني دارد. اين بندر از نام هميلكار بارسا سردار فنيقي گرفته شده كه در سال 250 سال قبل از ميلاد در نبردي با رومي ها اين ناحيه را فتح مي كند .طبق تواريخ معتبر، فنيقي ها اقوام ايراني بوده اند كه بر بخش هاي زيادي از سواحل مديترانه حكم راني مي كرده اند.اسم مادريد هم اسمي ايراني مي باشد.زماني كه ايراني ها به اين منطقه مي رسند در اين ناحيه قنات حفرمي كنند زيرا در اين ناحيه هيچ رودي جاري نبوده است . تاچند ده پيش هم آب مادريد از همين قنات ها كه ايراني ها آن را حفر كرده بودنند تامين مي شده است. اعراب به قنات وآبي كه از آن جاري مي شود مجري مي گويند. لذا نام آن منطقه به كنايه مجري شد بعد از اشغال اسپانيا بوسيله مسيحيان حروف IT به آن اضافه شد كه معرب آن شد مجريت =مادريد.(قنات/نوشته هانري گويلو/ترجمه دكتر مقدم ) بعد از فتح اسپانيا بوسيله مسلمان اقوام مسلمان ايراني زيادي به اين سرزمين مهاجرت كردنند در اسپانيا شهر هاي زيادي وجود داردكه ايرانيان به پاسداشت شهرهاي ايراني ،نامهاي ايراني چون ري شيراز وشوشتر و.. بر آن نهاده اند هنوز در اسپانيا شهرهاي با نام ايراني وجود دار مثل شهر شيراز در استان باداخس و شهر ري درمالگا.آقای دکتر حمید شفیع زاده اسناد و مدارک و عکس های فراوانی در این مورد در کتاب تازیخ حضور مسلمانان و ایرانیان در امریکاآورده است. و من این مطالب را از کتاب ایشان گفتم.
0 -
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 19 آذر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین