" زر چشمه " شهرضا گردشگران را فرا میخواند

" زر چشمه " شهرضا گردشگران را فرا میخواند

" زر چشمه " شهرضا گردشگران را فرا میخواند
30 تیر 1397, 12:16 / کد خبر:50988
منطقه بکر و دست نخورده زرین چشمه یا زر چشمه شهرضا واقع در روستای هونجان در ایام بهار و تابستان پذیرای مسافران بسیاری است.
منطقه بکر و دست نخورده زرین چشمه یا زر چشمه شهرضا واقع در روستای هونجان در ایام بهار و تابستان پذیرای مسافران بسیاری است.
به گزارش تسنیم، روستای هونجان واقع در 60 کلیومتری شهرستان شهرضا واقع در استان اصفهان قرار دارد این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده و دارای زمستان  بسیار سرد و تابستان خنک است، شغل بیشتر مردم کشاورزی است، این روستا دارای مناطق تفریحی بسیار زیادی است که از جمله این منطقه تفریحی، منطقه بکر و دست نخورده زرین چشمه یا زر چشمه است که در ایام بهار و تابستان پذیرای مسافران بسیاری است.
هونجان دارای زمستان‌های سرد و بهار و تابستان‌های معتدل است
هونجان دارای زمستان‌های سرد و بهار و تابستان‌های معتدل است، در فصل بهار و تابستان با توجه به آب و هوای خوب پذیرای مسافران از شهرها و نقاط مختلف است از تفرجگاه‌های معروف می‌توان به بیشه‌های مسیر رودخانه و آبکا که دارای آب معدنی است اشاره کرد، در فصل‌های بهار و تابستان با توجه به ییلاقی بودن منطقه همه ساله پذیرای 350 خانوار عشایری است.
آداب و رسوم ماه محرم و صفر این روستا که در نوع بی نظیر است؛ مراسم ازدواج هم با استفاده از ساز و ناقاره محلی در مدت دو روز با در آوردن عروس در روز نخست و داماد در روز دوم و رسم چوب بازی تا منزل داماد که مردم آن را همراهی می‌کنند و در عصر روز دوم با مراسمی داماد را اصلاح می‌کنند که بستگان و دوستان داماد با ریختن پول و هدایایی تا زمانی که سلمانی مشغول انجام اصلاح است به پایکوبی می‌پردازند.
وجه تسمیه روستای هونجان
در مورد وجه تسمیه این روستا مرحوم دکتر معین در جلد ششم فرهنگ معین در صفحات 2313 و 2314 چنین نگاشته است که هون نام قبیله‌ای از قبایل ترک (ژلو تاتار) که از حوالی شمال آسیا است که به نقاط دیگر مانند شمال چین و صحراهای مغولستان و دشت‌های ترکمنستان و ایران  کوچ کرده و انتشار یافته‌اند، کلمه هون بعدها به هونان و بعد از آن هونجان تبدیل شده است.
سابقه تاریخی روستای هونجان
به چند مورد می‌توان درباره قدمت و سابقه این روستا اشاره کرد که دارای اسناد و مدارک مستند است  که قدمت این روستا به قرن چهارم یا پنجم هجری می‌رسد.
1) باقی مانده قلعه غازیان (جنگجویان) که در زمان مغول ساخته شده و بر اثر حوادث طبیعی تخریب شده است.
2) سند مالکیت از زمان شاه عباس که یک نفر را مامور جمع‌آوری مالیات از این روستا کرده که دارای اسناد و مدارک مستند است که قدمت این روستا را به قرن چهارم و پنجم هجری می‌رسد.
3)  سنگ قبرهای موجود از زمان زرتشتیان.
4) سند خرید و فروش املاک که در زمان صفویه صورت گرفته و هم اکنون موجود است.5) ساختمان قدیمی که  350 سال پیش ساخته شده و تاریخی ترین حکاکی شده است و از تاریخ روستا است که به قلعه اسماعیل کنی معروف است.
6) مسجد جامع با 280 سال قدمت تاریخی.
7) یک تخته قالی موجود در موزه لوور پاریس بنا بر اظهار یکی از محققان دانشگاه اصفهان.
8)  قالی کیخا بافت که در موزه آستان قدس رضوی است.
9)  باقی مانده ساختمان حمام قدیمی که بنا بر دستور فتحعلی شاه قاجار احداث شده که سند آن موجود است و 36 تومان هزینه‌ ساخت آن شده است و این حمام به خاطر این که حاکمان در فصل ییلاق مدتی را در منطقه زر چشمه در جایی که بنام «یوردشاه» معروف است، اطراق می‌کرده و به خاطر شکار نیاز به حمام داشته دستور می‌دهد که فردی به نام قاسم خان معروف به «قاسم خان قبا زر» مامور می‌شود که این حمام را بنا کنند.
10) کشف تعدادی ظروف سفالی و اشیای دیگر از قلعه‌های قدیمی.
تفریحگاه زرچشمه بر اثر جوشش چشمه‌ای با همین نام از دل کوه پدید آمده است
بعد از آنکه مسیر جاده خاکی بین دو روستای اسفرجان و هونجان را پشت سر گذاشتید، وارد روستای هونجان می‌شوید و از اینجا، باید 12 کیلوکتر دیگر پیش بروید تا به زرچشمه برسید.
وقتی دو سه بلندی و پستی جاده را پشت سر گذاشتید، با منظره درختان تفریحگاه زرچشمه مواجه می‌شوید، رویش گل‌های آبی رنگ در حاشیه جاده و دشت‌های اطراف تغییر دمای هوا و تمایل آن به سردی و نزدیکی فصل سرما را نوید می‌دهد.
تفریحگاه زرچشمه بر اثر جوشش چشمه‌ای با همین نام از دل کوه پدید آمده است، چشمه‌ای زلال که از دل سنگ‌های سفید رنگ بیرون می‌آید، در اطراف رودخانه‌ای که از فعالیت این چشمه ایجاد شده انبوه درختان وحشی، یک پارک جنگلی طبیعی را ایجاد کرده است.
دامنه‌های اطراف این کوه محل رویش گیاهان دارویی فراوانی است که برای یافتن آنها شاید مجبور باشید ماه‌ها، عطاری‌های شهرها را بگردید.

هونجان دارای زمستان‌های سرد و بهار و تابستان‌های معتدل است

هونجان دارای زمستان‌های سرد و بهار و تابستان‌های معتدل است، در فصل بهار و تابستان با توجه به آب و هوای خوب پذیرای مسافران از شهرها و نقاط مختلف است از تفرجگاه‌های معروف می‌توان به بیشه‌های مسیر رودخانه و آبکا که دارای آب معدنی است اشاره کرد، در فصل‌های بهار و تابستان با توجه به ییلاقی بودن منطقه همه ساله پذیرای 350 خانوار عشایری است.

مراسم ازدواج با استفاده از ساز و ناقاره محلی در مدت دو روز با در آوردن عروس در روز اول و داماد در روز دوم و رسم چوب بازی تا منزل داماد که مردم آن را همراهی می‌کنند و در عصر روز دوم با مراسمی داماد را اصلاح می‌کنند.

صبح یک روز تابستانی دل به راه جاده می دهیم و به سمت جنوب حرکت می کنیم. وقتی پایانه کامیون‌داران شهرضا را پشت سر گذاشتیم به دو راهی کمربندی شهرضا می‌رسیم و از اینجا به بعد، حدود ۵۰۰ متر که شهرک صنعتی امیر کبیر را پشت سر گذاشته و به دامنه های بکر کوه زامیاد، از رشته کوه‌های زاگرس می‌رسیم.
دامنه هایی فراخ و دلنواز که مناظر و آب و هوای آن در صبحگاهان بسیار زیباست. به جز این فصل، اگر بتوانید در اواسط پاییز و در یک روز بارانی خود را به این دامنه ها برسانید، با منظره ای بدیع مواجه خواهید شد. در این وقت ابرهایی که قله کوه را احاطه کرده آنقدر پایین به نظر می‌رسد که گویی می‌توان دست دراز کرد و بخشی از آن را دست گرفت.
چرای رمه های گوسفند در دامنه این کوه در بهاران و اوایل تابستان تابلوهای نقاشی مناظر کوهستانی را یادآور می‌شود. در سمت راست جاده روستای امامزاده علی اکبر است که نمای تاریخی امامزاده آن از دور دست پیداست و حتما دوستداران میراث کهن را به سمت خود جذب می‌کند، اما فراموش نکنید مقصد زر چشمه است.این بیشه ها بلافاصله بعد از خروج از روستای اسفرجان به سمت روستای هونجان آغاز و به طول تقریبی ۱۰ کیلیومتر در حاشیه رودخانه ای منشعب از زرچشمه ادامه می یابد.
بعد از آنکه مسیر جاده خاکی بین دو روستای اسفرجان و هونجان را پشت سر گذاشتید، وارد روستای هونجان می شوید، زر چشمه در 12 کیلومتری روستای هونجان قرار دارد و برای رسیدن به آن باید جاده خاکی و کوهستانی را پیمود. آب زرچشمه دارای کیفیت بالایی است و به گفته اهالی بومی هونجان آب این چشمه شفای امراض مختلف از جمله بیماری‌های گوارشی است. این آب از زیر کوه‌های مرز سمیرم به طرف هونجان جاری و باغات این منطقه را سیراب می‌سازد و به حرکت خود به طرف اسفرجان ادامه می‌دهد و در مسیر خویش باغات، اراضی کشاورزی و جنگل‌ها را مشروب می‌سازد و باعث شادابی آنها می‌شود و مناظر زیبایی به نمایش می‌گذارد.
یکی از مهم‌ترین مشکلات حضور در منطقه زرچشمه، جاده سنگلاخ و خاکی آن بود که به تازگی زیرسازی آسفالت آن به پایان رسیده و بزودی شاهد آسفالت آن خواهیم بود.
زیبایی و بکر بودن طبیعت «زرچشمه» گردشگران زیادی به خود جلب کرده، پس شما نیز وقت را از دست ندهید و در تعطیلات آخر هفته رز چشمه را از نزدیک ببینید.
برای دیدن سایر جاذبه های گردشگری اصفهان کلیک کنید.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸، شماره 3718 ؛ 08 بهمن 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین