زنگ خطر اوتیسم  در اصفهان بعد از بحران سالمندی به صدا درآمد
0 -

10.5 درصد جمعیت اصفهان سالمند هستند

زنگ خطر اوتیسم در اصفهان بعد از بحران سالمندی به صدا درآمد

زنگ خطر اوتیسم  در اصفهان بعد از بحران سالمندی به صدا درآمد
30 تیر 1397, 15:30 / کد خبر:51020
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اصفهان گفت: اکنون از هر ۵۹ تولد یک نفر مبتلا به اوتیسم است و بعد از بحران سالمندی، اوتیسم زنگ خطر بزرگی است.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اصفهان گفت: اکنون از هر ۵۹ تولد یک نفر مبتلا به اوتیسم است و بعد از بحران سالمندی، اوتیسم زنگ خطر بزرگی است.
به گزارش تسنیم ، مجتبی ناجی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه امسال معاونت اجتماعی بهزیستی بر زنان و کودکان و افراد آسیب‌دیده تمرکز دارد، اظهار داشت: ارتقای سلامت در دفتر کودک و نوجوان و تاسیس مهدکودک و مراکزی که خدمات آموزشی و تقویتی ارائه می‌کنند ازجمله اقدامات ماست.
وی افزود: در استان اصفهان 800 مهدکودک تحت نظر بهزیستی‌اند که 150 مهدکودک در روستا هستند. سال گذشته بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون کمک مستقیم مالی تهیه غذای گرم برای مهدهای روستایی و حاشیه شهر ارائه شد و 7 هزار و 300 کودک در طول ایام هفته از غذای گرم بهره مند بودند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اصفهان تصریح کرد: همچنین برای خانواده‌هایی که بضاعت مالی نداشتند 67 میلیون تومان اختصاص یافت تا از خدمات بهره‌مند شوند و 80 میلیون هزینه تجهیز 200 مهدکودک شد.
وی ادامه داد: در روزهای جمعه، در محل برگزاری نماز جمعه آدینه مهد داریم که همکاران برای نگه داری چند ساعتی که نمازگزاران برای اقامه نماز می‌روند اقدام به نگه داری کودک می‌کنند.
ناجی بیان کرد: کودکانی که از نظر حضانت و سرپرستی مشکل دارند پس از طی کردن دوران قضایی و به تشخیص مقام قضایی برای نگه داری در مراکز شبانه روزی که شبه خانواده است، حضانتشان به بهزیستی واگذار می‌شود.
وی ادامه داد: حدود 39 خانه شبانه‌روزی در سراسر استان فعال‌اند که 430 کودک در آن‌ها زندگی و خدمات تربیتی، آموزشی، بهداشتی و روانی دریافت می‌کنند و 39 خانه‌ توسط خیرین اداره می‌شود و دولت ماهانه 370 تومان کمک هزینه به مرکز می‌دهد.
معاون اجتماعی بهزیستی با بیان اینکه 500 کودک سرپرست موثر نداشتند، گفت: در خانواده این کودکان افرادی دیگری هستند که از آن‌ها نگه داری کنند و ماهانه 350 هزار تومان به سرپرست فعلی کودک داده می‌شود. رویکرد ما خانواده محوری است و حضور در خانه‌های شبانه روزی آخرین گزینه است.
حمایت بهزیستی از 9200 زن سرپرست خانوار
وی پیرامون اقدامات در حوزه زنان اظهار داشت: 9 هزار و 200 زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی‌اند که خدمات حمایتی، نقدی و غیر نقدی دریافت می‌کنند.
ناجی افزود: رویکرد ما توانمندسازی است تا از وابسته شدن افراد به مرکز جلوگیری شود مثل تشکیل گروه همیار زنان سرپرست خانوار که در زمینه اشتغال برنامه ریزی می‌کنند مثل نانوایی، سبزی خرد کنی و غیره و محصولات آن‌ها را در قالب نمایشگاه عرضه می‌کنیم.
وی پیرامون طرح «تامین مالی خرد» زنان روستایی و زنان سرپرست خانوار گفت: زنان مشمول این طرح با مشارکت اندک به طور ماهانه صندوقی تاسیس می‌کنند و بانک کشاورزی نیز از آن‌ها حمایت می‌کند و تسهیلات بدون وثیقه و ضامن پرداخت می‌کنند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی خاطرنشان کرد: سال گذشته بالغ بر 2 میلیارد وام دریافت کردند و از صندوق خودشان هم وام‌های جزیی از 200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان داده می‌شود و به مرور افزایش سرمایه می‌دهند تا در راستای خود اشتغالی اقدام کنند.
وی ادامه داد : در استان اصفهان 300 گروه زنان و در کشور 600 گروه وجود دارد لذا از نظر اثربخشی طرح فعالی است.
ناجی تصریح کرد: فرزندان این زنان نیز برای ادامه تحصیل تا هر مقطعی مورد حمایت قرار می‌گیرند و تمام شهریه‌های دانشگاه آزاد و غیره پرداخت می‌شود و شاهد شکوفایی استعداد افرادیم.
رسیدگی به وضعیت 240 کودک در سال گذشته
وی پیرامون حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی گفت: واحد اورژانس اجتماعی در همه شهرهای بالای 50 هزار نفر فعال است و شهرستان کمتر این تعداد توسط شهرهای مجاور پوشش داده می‌شوند.
معاون اجتماعی بهزیستی اصفهان افزود: سال گذشته برای رسیدگی به وضعیت 240 کودک خیابانی، کودک آزار دیده و حتی کودکی که مورد غفلت قرار گفته و نیازهای او رفع نمی‌شود، تماس گرفته شد.
وی تصریح کرد: سال گذشته با یکی از موسسات 117 کودک کار یا خیابان که شناسایی شده بودند را پوشش دادیم که روزانه به همراه خانواده به مرکز حمایت‌های آموزش کودک و خانواده مراجعه و خدمات بهداشتی، هنری و غیره دریافت می‌کنند.
10.5 درصد جمعیت اصفهان سالمند هستند
معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه طبق آمارهای بهداشت جهانی بین 10 تا 15 درصد هر جامعه را معلولان تشکیل می‌دهند، گفت: در کل کشور 1 میلیون و 300 هزار نفر معلول و در استان اصفهان 9 درصد 1020 هزار نفر حضور دارند.
وی افزود: فراوانی معلولین جسمی حرکتی، کم توان ذهنی که جدیداً افراد با هوش میانه نامگذاری شدند، سالمندان تحت پوشش بهزیستی، ناشنوایان قریب به 13 هزار و 500 نفر، اعصاب  و روان مزمن، نابینایان و کم بینایان را شامل می‌شود.
سید اصغر فیاض تصریح کرد: 10 درصد کشور را افراد مسن تشکیل می‌دهند و در اصفهان 10.3 سالمند هستند و از این تعداد 22 هزار نفر تحت نظر بهزیستی هستند.
وی افزود: خدمات بهزیستی در قالب 3 دفتر توانمندسازی برای تشخیص و ارزیابی معولیت از دیدگاه جهانی فعالیت می‌کند، ماده 6 قانون جامع که معافیت سربازی یک نفر از خانواده‌های دارای معلولیت هم مزیت خوبی برای این افراد بود، توانمندسازی هم اولویت بعدی است.
معاون توانبخشی بهزیستی اصفهان پیرامون توانبخشی مبتنی بر جامعه گفت: 27 هزار نفر معلول در روستا زندگی می‌کنند و به جای اینکه آن‌ها مراجعه کنند مددکاران به محل زندگی‌شان رفته و خدمات دهی می‌کنند و 4 هزار نفر فعلاً در مراکز شبانه روزی ما هستند.
زنگ خطر اوتیسم بعد از بحران سالمندی به صدا درآمد
وی با تاکید برا اینکه اکنون خط قرمز بهزیستی اوتیسم است، ادامه داد: از هر یکهزار تولد یک نفر اوتیسم است اما سال گذشته از هر 68 تولد یک نفر و اکنون هر 59 تولد یک نفر مبتلا به اوتیسم است و بعد از بحران سالمندی، اوتیسم زنگ خطر بزرگی است.
فیاض بیان کرد: اگر افراد مبتلا زیر 3 سال آموزش‌های لازم از طریق بهزیستی، شبکه بهداشت و آموزش و پرورش ارائه نشود در آینده پیشرفت کودک مشکل خواهد شد. اکنون تهران 8 مرکز و خراسان رضوی 8 مرکز و استان اصفهان با 10 مرکز که تا پایان سال 2 مرکز دیگر اضافه می‌شود، بیشترین مراکز را دارا هستند.
وی افزود: در ارتباط با دیگر معلولیت‌ها برای زیر 14 سال و بالای 14 سال در سراسر استان مرکز داریم و تنها در بویین میاندشت نداریم که درحال برنامه ریزی برای افتتاح مرکز شده است.
اضافه شدن 100 نفر معلول در مراکز شبانه روزی
معاون توانبخشی بهزیستی اصفهان با بیان اینکه از وسایل کمک توانبخشی داخلی استفاده می‌شود، تصریح کرد: تنها سمعک نداریم چون تولید داخلی نداشتیم، در چند سال اخیر در این حوزه مشکل خاصی نداشتیم و امیدواریم امسال هم با وجود مشکلات اقتصادی بدون مشکل این دوره را طی کنیم.
وی با اشاره به توان بخش مراقبتی یا مراکز شبانه روزی گفت: به مراکز روزانه معلولین صبح مراجعه کرده و ظهر می‌روند اما مراکز شبانه روزی 24 ساعته است و 3 شیفت پرسنل می‌خواهد.
فیاض ادامه داد: روز به روز تعداد مراجعان برای پذیرش مراکز شبانه روزی زیاد شده و سرانه هر استانی مشخص است، سال گذشته تا امسال بودجه تفاوتی نداشته درصورتی که نزدیک به 100 نفر در ماه‌های اخیر اضافه شده است.
وی تصریح کرد: 14 هزار و 732 پرونده واگذار شده و 500 تا 800 پرونده دست یک مددکار است و تعداد بالایی برای مددکار محسوب می‌شود.
معاون توانبخشی بهزیستی با اشاره به اقدامات هنری معلولان گفت: سال گذشته 3 جشنواره استانی و جشنواره بین المللی برگزار شد، در موضوع موسیقی درمانی و هنرهای تجسمی با همکاری بهزیستی کشور 4 دوره 4 روزه برای تمام مربیان گذاشته شد و جشنواره به رنگ نقاشی برای نمایش آثار معلولان برگزار است و امیدواریم بتوانیم سال آینده جشنواره موسیقی برای معلولان را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه برای هر فرد 148 هزار تومان مستمری پرداخته می‌شود، اظهار داشت: گفته شده این مبلغ 14 درصد اضافه خواهد شد، بیماران آسیب نخاعی حق پرستاری و مستمری پرداخت می‌شود و استان اصفهان به عنوان استان پایلوت به صورت سرانه هزینه انتخاب و خرید وسایل بهداشتی را به حساب فرد واریز می‌کنیم تا برخی مشکلات رفع شود.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره شماره 3434 ؛ 01 بهمن 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین