مصرف داروهای هورمونی دامی در ورزش بدنسازی و پرورش اندام
0 -

دبیر ستاد مرکزی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو هشدار داد:

مصرف داروهای هورمونی دامی در ورزش بدنسازی و پرورش اندام

مصرف داروهای هورمونی دامی در ورزش بدنسازی و پرورش اندام
28 اردیبهشت 1396, 11:53 / کد خبر:5120
دبیر ستاد مرکزی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف داروهای هورمونی دامی مورد استفاده در پرورش عضلات دام بویژه اسب های مسابقه در ورزش بدنسازی و پرورش اندام هشدار داد.
به گزارش ایمنا و به نقل از ایفدانا، دبیر ستاد مرکزی  دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو در گفتگو با ایفدنا با بیان اینکه یکی از مهمترین دسته داروهایی که در ورزشکاران سوء مصرف می شود استروئیدهای آنابولیزان هستند. این داروها را مشتقات هورمون‌ مردانه معرفی  کردکه توسط متخصصین، در درمان کمبود هورمون مذکور  و یا در مشکلات خونی و ...تجویز می شوند.
دکتر یسنا به منش با اشاره به اینکه اخیرا مشاهده شده است که داروهای هورمونی دامی که در پرورش عضلات دام خصوصا اسب های مسابقه مورد مصرف دارد، از طریق افراد غیر مسئول و سودجو در میان جوانانی که در ورزش بدنسازی و پرورش اندام فعالیت می کنند توزیع می شود.
وی  ضمن بالا دانستن خطرات و عوارض  این داروها ی مذکور گفت با مصرف این دارو ها آسیبها  به ۲ برابر افزایش می یابد.  
دکتر بهمنش در توضیح بیشتر گفت:  آز آنجا که در تولید داروهای دامی، بسیاری از الزاماتی که در تولید داروهای انسانی باید رعایت شود، وجود ندارد لذا تزریق داروی دامی احتمال وقوع مرگ را نیز به دنبال دارد.
این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه داروی دامی با مشخصات استفاده در حیوان تهیه و از طریق داروخانه های دامی و با نظر دامپزشک توزیع می شود تصریح کرد:  توزیع این دارو به روشهای دیگر همگی قاچاق محسوب می شود و همین امر خطرات مصرف این داروها را بیش از پیش خواهد کرد.
ولی در پایان با ابراز تاسف از اینکه در مواردی، فرد مصرف کننده، با علم کامل به دامی بودن دارو و عوارض بالقوه مصرف آن، باز هم اصرار به مصرف داروی دامی  می کند نسبت به انجام چنین کارهای خطرناکی هشدار داد.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3458 ؛ 02 اسفند 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین