اشتغالزایی سراموزه رهگشای برای زنان بی سرپرست در بادرود

مدیر سراموزه رهگشای بادرود عنوان کرد:

اشتغالزایی سراموزه رهگشای برای زنان بی سرپرست در بادرود

اشتغالزایی سراموزه رهگشای برای زنان بی سرپرست در بادرود
1 خرداد 1396, 10:39 / کد خبر:5570
مدیر سراموزه رهگشای بادرود گفت: بزرگترین افتخار موزه رهگشا کارآفرینی در شهر بادرود با اشتغال تعدادی از زنان بی سرپرست و بدسرپرست این شهر است که در کارگاه تولیدی عروسک های بومی و آیینی مشغول به کار هستند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، خانم میریام گوتس اظهار داشت: بزرگترین افتخار موزه رهگشا کارآفرینی در  شهر بادرود با اشتغال تعدادی از زنان بی سرپرست و بدسرپرست این شهر است که در کارگاه تولیدی عروسک های بومی و آیینی مشغول به کار هستند.

این بانوی فرانسوی الاصل همسر دکتر محمد رهگشای ادامه داد: عروسک های بومی شهر بادرود ۱۰۶ سال قدمت دارند و در سال ۹۵ وارد ۲۶ کشور شده و به نمایش گذاشته شدند.  

وی افزود: همچنین قرار است با همکاری یونسکو این عروسک ها با عنوان سفیران صلح و دوستی ثبت شوند. به علاوه کلاس های شاهنامه خوانی تحت نظر یونسکو برگزار خواهد شد و کودکان آموزش دیده در این کلاس ها در کشورهای دیگر همچون میدان فردوسی شهر رم ایتالیا به اجرای شاهنامه خوانی می پردازند.

وی تصریح کرد: خریداری انواع ساز ایرانی و معرفی آن به کودکان، احیای مراسم های فرهنگی و آیینی در محیط موزه، تقویت حس هویت ایرانی با برگزاری نشست با پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها در منزل به همراه اجرای موسیقی زنده و بیان تاریخ بادرود به روایت عروسک ها از طریق ساخت عروسک های بومی پارچه ای با ابزار و وسایل بومی منطقه همچون کرک قالی، تکه های پارچه، ملحفه، چوب و لباس بومی منطقه از جمله فعالیت ها و تجربیات موزه دکتر رهگشا می باشد.

گفتنی است تعدادی از عروسک های محلی  سراموزه رهگشای بادرود در کوشک احمدشاهی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران درمعرض دید قرار گرفتند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3797 ؛ 03 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین