رقابت شانه‌به‌شانه سپاهان و پرسپولیس
0 -

جدول لیگ هجدهم پس از برابری بازی همه تیم‌ها نکات جالب‌توجهی دارد

رقابت شانه‌به‌شانه سپاهان و پرسپولیس

رقابت شانه‌به‌شانه سپاهان و پرسپولیس
16 مهر 1397, 08:38 / کد خبر:58501
با برگزاری دیدار عقب‌افتاده استقلال تهران با نفت مسجدسلیمان عدد بازی 16 تیم حاضر در لیگ برتر برابر شد. حالا ارزیابی کیفیت فنی و روند امتیاز گیری تیم‌ها ساده‌تر خواهد بود چراکه همه به یک تعداد بازی انجام داده‌اند و جایگاه جدولی آن‌ها مشخص شد.

امیرحسین احتشامی-اصفهان امروز: با برگزاری دیدار عقب‌افتاده استقلال تهران با نفت مسجدسلیمان عدد بازی 16 تیم حاضر در لیگ برتر برابر شد. حالا ارزیابی کیفیت فنی و روند امتیاز گیری تیم‌ها ساده‌تر خواهد بود چراکه همه به یک تعداد بازی انجام داده‌اند و جایگاه جدولی آن‌ها مشخص شد.

در پایان هفته هشتم پدیده مشهد با جمع‌آوری 16 امتیاز بر صدر جدول رده‌بندی تکیه زده است. تیمی که چهارفصل پیش به لیگ برتر آمد و دو نخست را با رتبه یازدهمی و دو فصل گذشته را با رتبه دهمی به پایان رساند. در رتبه‌های دوم و سوم جدول هم سپاهان و پرسپولیس نشسته‌اند که اصلا غیرمنتظره نیست. دو تیم ریشه‌دار فوتبال ایران که هر دو هم پرافتخارترین تیم‌های لیگ برتر به شمار می‌روند. سپاهانی‌ها با پنج قهرمانی فعلا این عنوان را در اختیاردارند و البته پرسپولیسی‌ها را با چهار قهرمانی پشت سرخودشان می‌بینند. در رده‌های چهارم و پنجم جدول هم‌تیم‌های پیکان و سایپا قرارگرفته‌اند که تیم‌های با هویتی به‌حساب می‌آیند. سایپا یک‌فصل با هدایت علی دایی قهرمان لیگ برتر شد و البته دو نایب‌قهرمانی هم در کارنامه نارنجی پوشان تهرانی دیده می‌شود. دیگر تیم خودروساز تهرانی یعنی پیکان هنوز موفق به فتح هیچ جام نشده اما در دو فصل اخیر خودش را میان شش تیم برتر جای‌داده است. در جدول رده‌بندی جدول دو تیم با رتبه‌های دور از انتظار جای گرفته‌اند که تعجب‌برانگیز است. استقلال تهران و ذوب‌آهن تیم‌های با ریشه ای به شمار می‌روند که سابقه قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی در کارنامه آن‌ها دیده می‌شود. استقلالی‌ها تاکنون سه بار لیگ برتر را فتح کرده‌اند اما ذوبی‌ها هنوز موفق به انجام این کار نشده‌اند هرچند سه نایب‌قهرمانی در کارنامه آن‌ها دیده می‌شود. به این جمع باید تیم‌های فولاد و استقلال خوزستان را هم اضافه کرد که هر دو استقلال و در نیمه پایانی جدول جا خوش کرده‌اند و در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌توان رتبه‌ای در میانه‌های جدول برای آن‌ها پیش‌بینی کرد اگر کاندیدای سقوط به لیگ دسته یک نشوند.

سپاهان و پرسپولیس تاکنون شکست نخورده‌اند

در جدول رده‌بندی لیگ تا پایان هفته هشتم تنها دو تیم بدون شکست کارشان را پیش برده‌اند. سپاهان و پرسپولیس هر دو، چهار پیروزی و چهار تساوی در کارنامه‌شان به ثبت رسیده است و تنها به‌حکم تفاضل گل رتبه دوم و سوم جدول را به خودشان اختصاص داده‌اند. این دو تیم که از مدعیان جدی قهرمانی لیگ هجدهم به شمار می‌روند در فصل جاری هم به قدرت وارد میدان شده‌اند تا کلکسیون افتخاراتشان را پربارتر کنند. اگر پرسپولیسی‌ها موفق به انجام این مهم شوند تعداد قهرمانی آنها در لیگ برتر با سپاهان برابر خواهد شد و چنانچه سپاهانی‌ها جام هجدهم را بالای سر ببرند از رقیب تهرانی پیش به‌اندازه کافی فاصله خواهند گرفت و همچنان پرافتخارترین تیم لیگ باقی خواهند ماند. با این شرایط به نظر می‌رسد همین سپاهان و پرسپولیس تا هفته‌های پایانی لیگ نبرد شانه‌به‌شانه‌ای را برگزار خواهند کرد. البته پرسپولیسی‌ها کج‌دار و مریز پیش می‌آیند تا نیم‌فصل لیگ هر چه زودتر فرا برسد چراکه در نیم‌فصل دوم پنجره نقل و انتقالات بسته آن‌ها بازخواهد شد و می‌توانند از بازیکنان تازه‌واردی که جذب کرده‌اند، استفاده کنند. بازیکنانی همچون مهدی ترابی، مهدی شریفی، سروش رفیعی و حامد شیری ستاره‌هایی به شمار می‌روند که در نیم‌فصل دوم به نیمکت پرسپولیس جلای خاصی خواهند داد.

فصل پیش پرسپولیسی‌ها با میانگین امتیاز گیری 13/2 توانستند بر جام قهرمانی بوسه بزنند. در فصل جاری هم به نظر می‌رسد تیمی عنوان قهرمانی را کسب کند که معدل امتیازی‌اش از عدد دو بالاتر برود. در حال حاضر تیم پدیده به چنین میانگینی دست پیداکرده است و پرسپولیس و سپاهان هم درست میانگین امتیازی دو را به دست آورده‌اند. اگر این ویژگی را مبنای تعیین قهرمانی قرار دهیم سه تیم پدیده، سپاهان و پرسپولیس شانس‌های اول تا سوم قهرمانی لیگ هجدهم به‌حساب می‌آیند. البته بعید است پدیده در ادامه لیگ بتواند به همین روند صعودی خودش ادامه دهد چراکه هنوز مقاطع حساس بازی‌های این فصل فرا نرسیده است و تجربه نشان داده چنین تیم‌هایی در هفته‌های میانی و یا پایانی لیگ از گردونه مدعیان قهرمانی خارج می‌شوند. فصل گذشته پارس جنوبی جم هم شرایطی مشابه با پدیده داشت اما در نیم‌فصل دوم با افت فاحشی روبرو شد و به رتبه پنجمی جدول اکتفا کرد. بر این اساس باید پرسپولیس، سپاهان، سایپا، استقلال و پیکان را جدی‌ترین مدعیان کسب جام محسوب کرد. البته همان‌گونه که اشاره شد دو تیم سپاهان و پرسپولیس با توجه به سابقه و تعداد قهرمانی‌هایی که به دست آورده‌اند از شانس بیشتری برای کسب این جام برخوردارند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 21 آذر ۱۳۹۸، شماره 3678 ؛ 21 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 21 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین