بازار مسكن به پيشواز خواب زمستانی رفت
0 -

بازار مسكن به پيشواز خواب زمستانی رفت

بازار مسكن به پيشواز خواب زمستانی رفت
17 مهر 1397, 08:54 / کد خبر:58613
بازار مسکن اصفهان از ابتدای مهرماه وارد‌ خواب زمستانی‌ سنگینی شد یا به قول یکی از مشاوران املاک محله فردوسی، انگار از ابتدای پاییز آب‌ سرد بر آتش داغ معاملات مسکن ریخته‌اند. میزان عرضه‌ ملک به شدت‌ پایین‌ آمده‌ است و درصد زیادی از فروشندگان، می‌ترسند ملک خود را بفروشند، از تعداد خریداران در بازار نیز هر روز کمتر می‌شود با وجود این هنوز املاک زیادی در مهر‌ماه برای فروش قرار گرفته‌اند که شرایط خوبی برای خرید و حتی سرمایه‌گذاری دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد املاک‌فروشی اصفهان در مهر‌ماه کمتر در رده‌های قیمتی پایین است.
بازار مسکن اصفهان از ابتدای مهرماه وارد‌ خواب زمستانی‌ سنگینی شد یا به قول یکی از مشاوران املاک محله فردوسی، انگار از ابتدای پاییز آب‌ سرد بر آتش داغ معاملات  مسکن ریخته‌اند. میزان عرضه‌ ملک به شدت‌ پایین‌ آمده‌ است و درصد زیادی از فروشندگان، می‌ترسند ملک خود را بفروشند، از تعداد خریداران در بازار نیز هر روز کمتر می‌شود با وجود این هنوز املاک زیادی در مهر‌ماه برای فروش  قرار گرفته‌اند که شرایط خوبی برای خرید و حتی سرمایه‌گذاری دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد املاک‌فروشی اصفهان در مهر‌ماه کمتر در رده‌های قیمتی پایین است.
  یکی از بزرگ‌ترین‌ مشکلات خریداران در بازار مسکن مهر‌ماه کمیابی‌ و حتی نایابی املاک فروشی در رده‌های قیمتی پایین بازار است، مانند آپارتمان‌های کمتر  از  200 میلیون‌ تومان که تا چند هفته‌ پیش در بازار فراوان بودند، ولی امــروز به وفور پیدا می‌شوند. بعضـــی از کارشناســـان با این استدلال، مـــدعــــی می‌شوند  این مسئله نشانه‌ افزایش قیمـــــت ملک در آینده است.متوسط قیمت آپارتمان‌هایی که د‌ر مهر ماه برای فروش قرار گرفته‌اند 674 میلیون و 800 هزار تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر بیشتر شد. از اول تا 12 مهرماه سال گذشته متوسط قیمت آپارتمان‌های فروشی اصفهان حدود 342 میلیون‌تومان بود. در رده‌های قیمتی مختلف نیز باتوجه به آنچه گفته‌ شد تعداد آپارتمان‌هایی که کمتر از 300 میلیون‌ تومان قیمت‌ دارند به شدت‌ پایین است.از هر 100 آپارتمان‌فروشی در 12 روز ابتدایی مهر‌ماه فقط 12 مورد قیمتی کمتر از 300 میلیون‌ تومان دارند و  در میان آنها نیز به ندرت آپارتمانی با قیمت کمتر از 200 میلیون‌تومان پیدا‌ می‌شود در حالی که تعداد زیادی از آپارتمان‌های فروشی شهر بین 300 تا 500 میلیون‌تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. جامعه  آماری مورد بررسی بیانگر این موضوع است که حتی در محله‌های معمولی و حاشیه‌ای شهر نیز آپارتمان‌هایی با قیمت 300 تا 500 میلیون‌ تومان به سرعت‌ در حال افزایش هستند.در پایان 38 درصد یعنی بیش از یک‌سوم آپارتمان‌های فروشی مهر‌ماه دقیقا بیشتر از 800 میلیون‌ تومان‌ قیمت‌داشتند. تعداد این آپارتمان‌ها نسبت به مدت‌ مشابه سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته‌است.
   بازار خرید و فروش خانه
پیدا کردن خانه‌  فروشی در شهر اصفهان‌ شاید تفاوتی با پیدا کردن سوزن در انبار کاه نداشته ‌باشد. به‌خصوص در سال‌جاری که احتمال افزایش قیمت‌ ملک وجود دارد و سرمایه‌های زیادی راهی بازار خانه‌ شده ‌است تا بسیاری از فروشندگان خانه منصرف‌ شوند و خانه‌های کمتری برای فروش به مشاوران املاک سطح شهر‌سپرده ‌شود.تعداد خانه‌هایی که در 12 روز ابتدایی‌ مهرماه امسال برای فروش قرار‌گرفته‌اند نسبت به مدت مشابه‌ سال 96 نصف و مدت مشابه در سال 95 کمتر از یک‌سوم است. نتایج‌ یک بررسی‌دیگر نشان می‌دهد در مهر‌ماه مقابل هر هشت آپارتمان‌فروش، فقط یک خانه‌ برای فروش به مشاوران املاک سپرده‌ می‌شود و اگر در محله‌های لوکس شهر باشد معمولا بالاتر از دو میلیارد‌ تومان قیمت‌دارند.
    بازار  رهن‌ و اجاره
بازار رهن‌واجاره در تابستان 97 آنقدر برای مالکان دلچسب‌ بود که افراد زیادی فقط به بهانه‌ دریافت اجاره‌ از مستاجر تصمیم گرفته‌اند در بازار مسکن سرمایه‌گذاری‌کنند. با این‌ حال در مهر‌ماه تعداد املاک اجاره‌ای‌ در بنگاه‌های سطح شهر به نسبت مدت‌ مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرده‌است و دلیل منطقی برای آن بیان نمی‌شود. یک مشاور املاک در‌ این‌باره گفت: مستاجران به سختی اجاره می‌دهند و در نتیجه بعضی از مالکان تصمیم ندارند ملک خود را اصلا اجاره بدهند تا دست کم مستهلک نشود. یک مشاور املاک دیگر نیز  بیان کرد : مالکان می‌دانند در این فصل مستاجری وجود ندارد برای همین اصلا به بازار مراجعه‌ نمی‌کنند و به دنبال مستاجر نمی‌گردند.تمام این عوامل باعث‌شده تا تعداد املاک اجـــاره‌ای در 12 روز ابتـــدایی مهــــر‌مــاه کمتــر از مــدت مشـــــابه در ســــال‌های گذشتــــه‌باشد. اگر در مابقی روز‌های مهرماه عرضه و تقاضا برای ملک اجاره‌ای افزایش پیدا کند شاید این تحلیل درست باشد که این بازار به دلیل شروع ماه‌ محرم و ده‌ روز‌ ابتدایی این ماه فعلا تعطیل شده‌است و پس از محرم و صفر دوباره به روز‌های اوج خود باز می‌گردد. آپارتمان‌های فروشی شهر  در 12 روز ابتدایی مهرماه در چهار بازه‌ زیر قرار می‌گیرند.
منبع: روزنامه اصفهان زیبا
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 26 مهر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین
Real Time Web Analytics