احتکار، مشکل بزرگ بازار لوازم خانگی
0 -

بازار نابسامان ، مشکل زوج‌های جوان نیازمند جهیزیه

احتکار، مشکل بزرگ بازار لوازم خانگی

احتکار، مشکل بزرگ بازار لوازم خانگی
17 مهر 1397, 09:11 / کد خبر:58618
این روزها افزایش بی‌سابقه قیمت اجناس و اوضاع آشفته‌بازار نقل مجالس مردم شده است، به‌گونه‌ای که همواره بعد از سلام و احوال‌پرسی، مردم از یکدیگر می‌پرسند: راستی، از اوضاع قیمت‌ها چه خبر؟
این روزها افزایش بی‌سابقه قیمت اجناس و اوضاع آشفته‌بازار نقل مجالس مردم شده است، به‌گونه‌ای که همواره بعد از سلام و احوال‌پرسی، مردم از یکدیگر می‌پرسند: راستی، از اوضاع قیمت‌ها چه خبر؟
به گزارش تسنیم ، این یک واقعیت است که مردم نگران وضعیت اقتصادی خود و کشورشان هستند و همواره از جدیدترین اخبار مربوط به بازار اطلاع دارند و به دنبال یک خبر خوب می‌گردند تا کمی از نگرانی‌شان بکاهد.
اما این نگرانی برای زوج‌های جوانی از همه بیشتر است چراکه رسم و رسوم رایج اما گاه بی‌جا و غلط در تهیه جهیزیه‌های آن‌چنانی و خرج و مخارج مراسم ازدواج، آن‌ها را در ابتدای یک سیر بسیار سخت قرار داده که در این مسیر پستی‌وبلندی‌های زیاد و گاه کمرشکن وجود دارد.
 اما از طرفی اوضاع آشفته‌بازار و رشد روزافزون قیمت‌ها و از طرف دیگر پس‌انداز کم زوج‌ها، می‌تواند نگرانی خانواده‌ها را بیشتر کند.
متأسفانه اوضاع بازار لوازم‌خانگی از دیگر بازارها آشفته‌تر و مبهم‌تر است و همه حتی فروشنده‌ها از آینده این بازار بی‌اطلاع هستند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اصفهان ، درباره وضعیت بازار لوازم خانگی به دنبال نوسانات شدید ارزی، اظهار داشت: در حال حاضر نه مشتری در بازار وجود دارد که جنسی را بخرد و نه فروشندگان جنس خود را عرضه می‌کنند.

اکبر محمدی افزود: در بیان این اوضاع دلیلی نمی‌توانیم عنوان کنیم، چون خود ما نیز نمی‌دانیم دقیقا علت چیست، یا به دنبال افزایش قیمت هستند و یا جنسی ندارند که ما هم در جریان نیستیم.

وی با بیان اینکه فروشندگان منتظر مانده‌اند تا شرایط بازار ثابت شود، گفت: مردمی که به دنبال خرید لوازم خانگی هستند با این شرایط مضطر شده‌اند و در سوی مقابل فروشندگان جنس خود را نمی‌فروشند تا بازار ثبات پیدا کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اصفهان با بیان اینکه روزانه تماس‌های بسیاری از طرف مردم برای بررسی شرایط بازار لوازم خانگی داریم، افزود: ما نیز پاسخی نداریم که به مردم بدهیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف برای حفظ وضعیت فعالیت فروشندگان لوازم خانگی، گفت: ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم که فروشگاه‌های عرضه لوازم خانگی فعالیت را تعطیل نکنند اما فعلاً راهکار دیگری برای حل مشکلات وجود ندارد.

بازار نابسامان لوازم خانگی، مشکل زوج‌های جوان نیازمند جهیزیه

زوج‌های جوان از همین ابتدا یعنی تهیه جهیزیه به مشکل برمی‌خورند و ناچارند از تهیه بعضی از اقلام ضروری صرف‌نظر کنند تا زمانی که وضعیت به تعادل برسد.

 یکی از فروشندگان لوازم‌خانگی درباره خرید جهیزیه می‌گوید: هر ماه شاید یک جهیزیه به‌طور کامل به فروش می‌رسد.

بازار لوازم‌خانگی یکی از خلوت‌ترین بازارهای حال حاضر کشور است و بعضی از فروشندگان حتی کرکره مغازه‌های خود را پایین کشیده‌اند.

یکی از خریداران جهیزیه دراین‌باره می‌گوید: اغلب افراد وقتی‌که وارد فروشگاه می‌شوند تنها از قیمت‌ها اطلاع می‌گیرند و خرید و فروشی انجام نمی‌شود. فروشندگان خود نیز این مورد را تایید می‌کنند.

کمیاب شدن اقلام وارداتی در بازار

یکی از علل گرانی بی‌سابقه لوازم‌خانگی، کمیاب شدن اقلام وارداتی در بازار است. این اجناس البته در بیشتر فروشگاه‌ها موجود است اما فروشندگان به دلیل عدم اطلاع از قیمت‌های آن، آن‌ها را نمی‌فروشند.

یکی از فروشندگان لوازم‌خانگی می‌گوید: تا قبل از گرانی‌ها، از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت لیست قیمت‌ها مرتب برایمان ارسال می‌شد اما اکنون به دلیل عدم ارسال این لیست، خودمان نیز از قیمت‌ها بی‌خبریم.

 یکی از خریداران نیز می‌گوید: هرگاه از فروشندگان درباره قیمت‌ها سؤال می‌پرسیم، آن‌ها ابتدا قیمت لحظه‌ای دلار را چک می‌کنند و سپس بر اساس قیمت دلار در آن لحظه، قیمت اجناس را به ما می‌گویند. به همین دلیل اغلب حاضر به فروش اجناس وارداتی نیستند.

بر اساس آماری که مرکز آمار ایران ارائه کرده است، تورم در ماه مرداد به بیشترین مقدار و به 9.7 درصد رسیده است که دراین‌بین، بیشترین افزایش قیمت در بین کالاهای غیرخوراکی مربوط به لوازم‌خانگی است.

این مورد را می‌توان به‌طور واضح در بازار لوازم‌خانگی مشاهده کرد به‌طوری‌که فروشندگان می‌گویند قیمت‌های لوازم‌خانگی بیش از صد درصد افزایش داشته است و حتی رشد قیمت برخی از اجناس به 400 درصد نیز رسیده است.

 یکی از فروشندگان می‌گوید: درصورتی‌که کسی خریدار یک جهیزیه معمولی باشد، باید حدود 70 میلیون تومان پرداخت کند.

خریدار دیگری هم می‌گوید: تنها قیمت یک یخچال و یک لباسشویی معمولی 25 میلیون تومان می‌شود.

تفاوت قیمت روی اجناس با قیمت فروش

اما یکی از مواردی که مورد تعجب خریداران لوازم‌خانگی قرارگرفته، تفاوت قیمت روی اجناس باقیمتی است که خود فروشندگان می‌گویند.

 خریداری می‌گوید: وقتی‌که کسی اولین بار وارد فروشگاه می‌شود، فکر می‌کند که قیمت لوازم‌خانگی چندان افزایشی نداشته اما وقتی‌که قیمت‌ها را از زبان فروشندگان می‌شنوند، متوجه می‌شوند که قیمت روی اجناس باقیمتی که می‌شنوند تفاوت زیادی دارد.

وی ادامه می‌دهد: وقتی‌که علت را جویا می‌شویم فروشندگان پاسخ می‌دهند که قیمت اصلی چیزی است که خودشان می‌گویند و قیمت‌هایی که بر اجناس زده می‌شود، به این دلیل است که تعزیرات از آن‌ها ایراد نگیرد. در ضمن باوجود افزایش چند برابری قیمت‌ها، خدمات پس از فروش نیز به کسی تعلق نمی‌گیرد. خود فروشندگان نیز می‌گویند فاکتوری داده نمی‌شود تا در بازار کسی به مشکل نخورد که هم فروشنده و هم خریدار متضرر می‌شوند.

سودجویی در فروش اجناس در بازارهای مرزی

بازار برخی شهرهای مرزی از بازارهایی است که مردم به دلیل پایین‌تر بودن قیمت‌ها نسبت به قیمت‌های داخل شهر خود و همچنین به دلیل مرزی بودن و با تصور اینکه اجناس به‌صورت اصل به فروش می‌رسد، موردعلاقه مردم قرار داشته و ترجیح می‌دهند اقلام برقی و لوازم آشپزخانه خود را ازآنجا تهیه کنند؛ اما با افزایش قیمت‌ها و آشفتگی بازار، دلالان نیز به این بازار هجوم آورده‌اند به‌طوری‌که تمیز دادن اجناس اصلی از غیر اصلی نیازمند مهارت بالایی است.

سود جویان لوازم‌خانگی که در شهرهای دیگر کمتر یه فروش می‌رسد را با نصب مارک‌های معتبری روانه بازارهای مرزی می‌کنند و چند برابر قیمت اصلی‌شان به فروش می‌رسانند.

 یکی از فروشندگان می‌گوید: اجناسی که در یکی از این شهرها فروخته می‌شود از یکی از شهرهای جنوبی به ایران می‌آید و همین احتمال تقلب را بالا می‌برد چراکه در این راه برخی واسطه‌ها به دنبال سود مضاعف هستند. اجناسی که در بازار این شهر فروخته می‌شود به درهم امارات حساب می‌شود چراکه اجناس از دبی وارد ایران می‌شود. من تا به حال نشنیده‌ام که ارز دولتی به لوازم‌خانگی تعلق بگیرد و همین باعث می‌شود فروشندگان به هر قیمتی که بخواهند اجناس را به فروش برسانند. البته اجناس اصل نیز یافت می‌شود اما خریدار باید تفاوت اجناس اصلی و تقلبی را به‌خوبی بلد باشد تا متضرر نشود.

احتکار، مشکل بزرگ بازار لوازم خانگی

فروشندگان همچنین از احتکار تعداد بسیار زیادی از لوازم‌خانگی خبر می‌دهند. آن‌ها می‌گویند: اکثر نمایندگی‌ها برای سود خودشان لوازم را روانه بازار نمی‌کنند تا قیمت آن افزایش یابد و بتوانند سود بیشتری از آنچه مستحقش هستند بگیرند.

به گزارش تسنیم، با توجه به شرایط حاضر در بازار لوازم‌خانگی، اگر دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگی‌ها همکاری‌های لازم را انجام ندهند و با توجه به اوضاع اقتصادی و نوسانات ارزی، آینده‌ای بسیار مبهم و نامعلوم برای این بازار پیش‌بینی می‌شود که می‌تواند به ورشکستی فروشندگان و از دست دادن شغل خود و همچنین ایجاد بن‌بست اقتصادی برای تازه‌عروس و دامادها و عدم توان مالی برای خرید جهیزیه و اقلام ضروری زندگی منجر شود.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 26 مهر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین
Real Time Web Analytics