۳۰۸ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان باختند
0 -

پادزهری نداریم

۳۰۸ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان باختند

۳۰۸ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان باختند
17 مهر 1397, 19:29 / کد خبر:58731
بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی ۳۰۸ نفر از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال بر اثر مسموم شدن با قرص برنج در کشور جان خود را از دست دادند، مقایسه این میزان جانباخته با قرص برنج با مدت مشابه سال گذشته با ۲۳۶ نفر فوتی ۳۰.۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی ۳۰۸ نفر از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال بر اثر مسموم شدن با قرص برنج در کشور جان خود را از دست دادند، مقایسه این میزان جانباخته با قرص برنج با مدت مشابه سال گذشته با ۲۳۶ نفر فوتی ۳۰.۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

به گزارش ایمنا،  سازمان پزشکی قانونی امروز اعلام کرد: در این مدت از کل تلفات مسمومیت با قرص برنج ۲۰۰ نفر مرد و ۱۰۸ نفر زن بودند که بر اساس آمارهای موجود تعداد مردان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴.۲ درصد و تعداد زنان ۲۴.۱ درصد بیشتر شده است.

در پنج ماهه امسال استان‌های تهران با ۶۹، گیلان با ۴۰ و مازندران با ۳۷ فوتی بیشترین آمار تلفات قرص برنج را داشتند، این در حالی است که تعداد تلفات قرص برنج در بیش از دو سوم استان‌ها کمتر از ۱۰ فوتی بود و در تعداد قابل توجهی از استان‌ها نیز، مرگ با قرص برنج، صفر بوده است.

رشد ۷ درصدی فوتی بر اثر قرص برنج در سال ۱۳۹۶

بر اساس گزارش پزشکی قانونی، در سال گذشته نیز آمار فوتی های قرص برنج نسبت به سال قبل از آن با رشد ۷ درصدی مواجه بود، در سال گذشته ۶۴۰ نفر (۴۱۱ مرد و ۲۲۹ زن) بر اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور جان باختند در حالی‌که تعداد تلفات در سال قبل از آن برابر با ۵۹۸ نفر بود.

در این مدت همچنین استانهای تهران با ۱۳۴، مازندران با ۸۸ و گیلان با ۶۹ فوتی بیشترین آمار تلفات قرص برنج را داشته اند.

سیر صعودی مرگ ها با قرص برنج در سال های اخیر

پزشکی قانونی در گزارش خود تاکید کرده است، آمارها نشان می دهد در سال های اخیر آمار تلفات مسمومیت با قرص برنج بیشتر با سیر صعودی مواجه بوده است و طی هفت سال گذشته (از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶) آمار مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج بیشتر با روند صعودی همراه بوده است و فقط در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ این آمار کاهش یافت، اما در دو سال بعد از آن نیز دوباره روند افزایشی را در پیش گرفت.

در این سال‌ها به طور کلی ۴ هزار و ۱۰۹ نفر در کشور بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند که کمترین آن مربوط به سال ۱۳۹۰ با ۴۶۳ فوتی و بیشترین آن مربوط به سال ۱۳۹۲ با ۶۶۱ فوتی بوده است.

قرص برنج هیچ پادزهری ندارد

پزشکی قانونی تصریح کرده است، با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفیدآلومینیوم (قرص برنج ) در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی فقط شامل اقدامات حمایتی ـ علامتی است.

از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه های بالینی نیز بعد از ۱۵-۱۰ دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه های مسمومیت ظاهر می شوند و مرگ در مدت کمتر از ۶ ساعت ممکن است رخ دهد.

علائم مسمومیت

در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی است و بیشتر مرگ و میرها در خلال ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولا ناشی از ایست قلبی ـ تنفسی است و مرگ و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است، علائم بالینی در این نوع مسمومیت، ناشی از درگیری سیستم قلبی ـ عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.

ضرورت اعمال تدابیر سختگیرانه برای جلوگیری از توزیع قرص برنج

پزشکی قانونی اعلام کرده است، بنا به آمارها طی سال های گذشته بیشتر شاهد افزایش تلفات قرص برنج در کشور بودیم به نحوی که در سال گذشته نیز این آمار با افزایش ۷ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه بود، بنابراین این روال افزایشی که در دو سال گذشته شاهد آن بودیم اعمال تدابیر ویژه و سختگیرانه تر برای جلوگیری از ورود غیرقانونی قرص برنج به کشور و ممنوعیت فروش آن را دو چندان می کند.


ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 26 مهر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین
Real Time Web Analytics