123 هزار تن پیاز و سیب زمینی در سمیرم برداشت شد

123 هزار تن پیاز و سیب زمینی در سمیرم برداشت شد

123 هزار تن پیاز و سیب زمینی در سمیرم برداشت شد
13 آبان 1397, 10:59 / کد خبر:61479
معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم از برداشت 123هزار تن محصول سیب زمینی و پیاز از زمین های زراعی این شهرستان خبر داد.
معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم از برداشت 123هزار تن محصول سیب زمینی و پیاز از زمین های زراعی این شهرستان خبر داد.
مصطفی طایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : 83 هزار تن از این محصولات، سیب زمینی است که بیشترین آن در بخش وردشت برداشت شده است.
وی اظهارداشت : سال زراعی 96-97 دو هزار و 369 هکتار از زمین های شهرستان بویژه در مناطق شمالی در بخش وردشت به کشت سیب زمینی در ارقام جلی، آریندا، میلوا، سانته، سانتا، آگریا و مارفونا اختصاص یافته بود.
این مسئول با یادآوری اینکه سال های گذشته بین سه تا سه هزار و 500 هکتار بذر سیب زمینی کشت شد، خاطرنشان کرد : عامل مهم کاهش تولید و کاشت این محصول خشکسالی است.
طایی تصریح کرد : استفاده از بذر تازه و همچنین اجرای طرح GIP (کاهش مصرف سم و کود) برای تظمین سلامت محصول باعث برداشت سیب زمینی با کیفیت و بدون آلودگی شد.
معاون مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم ادامه داد: امسال قیمت هر کلیو سیب زمینی در مزرعه 15 تا 17 هزار ریال و در میدان میوه و تره بار 20 هزار ریال بفروش می رسد.
وی در ادامه با اشاره به برداشت محصول پیاز سمیرم تاکید کرد: عمده محصول پیاز منطقه در روستاها و زمین های بخش وردشت در شمال سمیرم تولید می شود.
به گفته طایی سال زراعی 96-97، 504 هکتار از زمین های این شهرستان به کشت پیاز زرد و سفید اختصاص یافت و در مجموع 40 هزار و 320 تن برداشت شد.
وی تصریح کرد : تمایل بیشتر کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی در سال جاری انبار کردن محصولات باغی و زراعی در سردخانه هاست.
معاون فنی جهاد کشاورزی سمیرم با اشاره ای به تولید محصولات زراعی جو و گندم در شهرستان گفت: 10هزار و 892 هکتار زمین برای گندم دیم و یکهزار و 892 هکتار به کشت گندم آبی اختصاص داشته است.
به گفته وی متوسط تولید گندم آبی در سال زراعی 96-97، دو تن و 700 کیلوگرم در هر هکتار و گندم دیم 400 کیلوگرم در هر هکتار بوده است.
طایی با بیان اینکه 883 هکتار زمین به کشت جو آبی و 430 هکتار به کشت جو دیم اختصاص داشت؛ اضافه کرد : متوسط برداشت جو در هر دو بخش دیم و آبی بین چهار تا پنج تن در هر هکتار است.
وی تاکید کرد: بروز برخی آفات ها، وزش بادهای گرم در تابستان، خشکسالی و سرمازندگی در فصل بهار باعث کاهش تولید کل محصولات زراعی و باغی در سمیرم در یکسال گذشته شد.
معاون مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم یادآور شد : امسال 110 هزارتن سیب درختی از مجموع 18 هزار هکتار باغ سیب این شهرستان برداشت شد.
وی بیان کرد : امسال حدود 80 هزار تن کاهش تولید نسبت به سال گذشته و به نسبت بلند مدت 175 هزار تن افت تولید و برداشت محصول سیب درختی داشتیم.
به گزارش ایرنا، پیش از خشکسالی اخیر در مجموع هر ساله 250 تا 300 هزار تن انواع سیب درختی مرغوب از نوع گلدن، رد و گلاب در شهرستان سمیرم تولید و روانه بازارهای داخل و خارج کشور می شد.
سمیرم با پنج هزار و200 کیلومتر مربع وسعت، دارای 100هزار نفر جمعیت ثابت و عشایری است و95 درصد ساکنان سمیرم در بخش کشاورزی شاغل هستند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره 3717 ؛ 03 بهمن 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین