کودک‌آزاری مدرن زیر سایه والدین خیلی‌مهربان و سخت‌گیر

کودک‌آزاری مدرن زیر سایه والدین خیلی‌مهربان و سخت‌گیر

کودک‌آزاری مدرن زیر سایه والدین خیلی‌مهربان و سخت‌گیر
15 آبان 1397, 09:31 / کد خبر:61685
کودک آزارای خشونتی غیر قابل انکار است که آثار و تبعات خطرناکی برای فرد و جامعه دارد، اما با آموزش به خانواده‌ها، ورود بیشتر رسانه‌ها و ارگان‌های مرتبط، خروج کودکان از خانواده‌های نا سالم و ... می‌توان مانع بسیاری از کودک آزاری‌ها شد.
کودک آزارای خشونتی غیر قابل انکار است که آثار و تبعات خطرناکی برای فرد و جامعه دارد، اما با آموزش به خانواده‌ها، ورود بیشتر رسانه‌ها و ارگان‌های مرتبط، خروج کودکان از خانواده‌های نا سالم و ... می‌توان مانع بسیاری از کودک آزاری‌ها شد.
به گزارش تسنیم، دوران کودکی مهم‌ترین دوره‌ زندگی انسان است، دوره‌ای که در آن بخش عمده رشد و تکامل جسمی و روانی انسان شکل می‌گیرد و هر گونه غفلت در این دوره، پیامدهای جبران‌ناپذیری برای فرد به ‌همراه خواهد داشت. در سال‌های اخیر جنبه‌های روحی و روانی کودکان نیز در کنار جنبه‌های جسمی آنان مورد توجه قرار گرفته است، به‌طوری‌که جرم‌انگاری آسیب به کودکان با عنوان کودک‌آزاری شناخته می‌شود و در قانون مدنی برای آن مجازات تعیین شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد کودک‌آزاری و همسرآزاری در صدر آسیب‌هایی است که با اورژانس اجتماعی تماس گرفته می‌شود، بنابراین ضرورت دارد دستگاه‌های اجرایی مرتبط نسبت به آسیب‌های اجتماعی حساسیت بیشتری داشته باشند.

فقر فرهنگی از مهمترین عوامل کودک‌آزاری به شمار می‌رود

رئیس اداره بهزیستی شهرضا در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه فقر فرهنگی از مهمترین عوامل کودک‌آزاری به شمار می‌رود، اظهار داشت: در قوانین مختلف کودک به گروه سنی زیر 18 سال اتلاق می شود و انواع کودک‌آزاری شامل آزار جسمی، روانی، جنسی و حتی غفلت و مسامحه سرپرست کودک در انجام وظایف محوطه است.

سید علی موسوی با بیان اینکه قوانین مربوط به حمایت از کودکان در کشور ما کم نیست، افزود: قانون مدنی، قانون مجازات اسلامی، قانون کار، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، چهار مجموعه قوانینی است که در احقاق حقوق کودکان نقش آفرینی دارد.

وی با بیان اینکه هرگونه مسامحه در حدی که وضعیت کودک را به آسیب برساند می‌تواند به عنوان شاخصی برای کودک‌آزاری باشد، گفت: وسعت مصادیق کودک‌آزاری و بی توجهی به حقوق کودکان به قدری فراوان است که نمی‌توان حد و مرز و میزان فراگیری آن را در قالب آمار و ارقام بیان کرد زیرا حتی غفلت از توجه به نیازهای کودک و عدم رسیدگی به سر و وضع و پوشش کودک نیز از مصادیق مسامحه و کودک آزاری است.

رئیس اداره بهزیستی شهرضا با اشاره به اینکه علل خانوادگی، فرهنگی و روانی از جمله علت‌های کودک‌آزاری است که علائم بروز آن در کودکان نیز متفاوت است، بیان کرد: بد خلقی، گوشه‌گیری، پرخاشگری، اضطراب، افت تحصیلی، رفتارهای غیر عادی، از نشانه‌های قابل مشاهده در کودکانی است که مورد آزار جسمی یا روانی قرار گرفته اند.

وی با بیان اینکه کودک‌آزاری آسیب‌های جدی روحی و روانی برای کودک دارد، گفت: دوران کودکی مهم‌ترین مرحله رشد و تکامل جسمی و روانی کودک است و آسیب در این دوران پیامدهای طولانی مدت در آینده را در پی دارد.

موسوی با تأکید بر اینکه آموزش و افزایش آگاهی والدین، بیان کرد: آگاه‌سازی والدین می‌تواند منجر به اصلاح الگوهای تربیتی، کاهش و پیشگیری از بروز آسیب های مختلف به کودکان و در نهایت کاهش و پیشگیری از پیامدهای سخت و طاقت‌فرسای این آزارها در دوران بزرگسالی کودک و به تبع آن انتقال آسیب‌ها به جامعه و خانواده شود.

به ازای هر کودک‌آزاری آشکار 20 کودک‌آزاری پنهان وجود دارد

وی با تأکید بر اینکه به ازای هر کودک‌آزاری آشکار 20 کودک‌آزاری پنهان وجود دارد، تصریح کرد: در بیشتر موارد کودک‌آزاری در خانه اتفاق می‌افند و دختران بیشتر از پسران مورد آزار قرار می‌گیرند و فرزندان حاصل از طلاق و اختلافات خانوادگی بیشتر در معرض کودک‌آزاری قرار می‌گیرند.

رئیس اداره بهزیستی شهرضا با بیان اینکه از هر 4 ایرانی یک نفر اختلال روانی دارد، تصریح کرد: آموزش و آگاهی کلید بسیاری از معضلات است، بسیاری از کودک‌آزاری‌ها در اثر عفلت بوده است، بنابراین روش‌هایی وجود دارد که می‌توانیم به بچه‌ها آگاهی دهیم.

وی با اشاره به اینکه مردم برای گزارش کودک‌آزاری می‌توانند با خط 123 تماس بگیرند، گفت: ارایه خدمات روان‌شناختی و مدکاری به کودکان، توانمندسازی خانواده‌های کودک‌آزار و کاهش عوامل خطرساز کودک‌آزاری و بازدید منظم از خانواده‌های آسیب‌پذیر و کسب اطمینان از رفاه روانی از اقدامات اورژانس اجتماعی است.

موسوی با بیان اینکه همه خدماتی که اورژانس اجتماعی به افراد آسیب دیده می‌دهد رایگان بوده و بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای انجام می‌شود، افزود: گروه‌های همیاری که زیر نظر داره بهزیستی شهرضا فعالیت می‌کنند، در 50 محله شهرستان شهرضا خدمات مشاوره برای مقابله با آسیب‌های مختلف اجتماعی از جمله کودک‌آزاری ارایه می‌کنند.

نقش مهم رسانه‌ها در کاهش کودک آزاری

مسئول دفتر امور اجتماعی فرماندار شهرضا در گفت‌وگو با  تسنیم با بیان اینکه باید خودمراقبتی را از کودکی به فرزندان‌مان آموزش دهیم، گفت: از زمانی که کودک از منزل خارج می‌شود و زمانی را بدون حضور والدین سپری می‌کند لازم است تا آموزش‌های خودمراقبتی را دریافت کند و با حوادثی که ممکن است او را تهدید کند آشنا شود.

آرزو قوامی با اشاره به اینکه سوءرفتار با کودکان ابعاد بسیار وسیع و پراکنده ای دارد، بنابراین هیچ گاه نمی‌توان یک عامل را به تنهایی برای این مشکل در نظر گرفت، اظهار داشت: عواملی مانند شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه، تربیت و توانمندی‌های والدین، محیط‌های آموزشی مانند مهد کودک‌ها و مدارس، نگاه رسانه‌ها و نحوه آموزش دادن آنها به جامعه همه و همه کنار هم برآیندی ایجاد می‌کنند که می‌توانند به رفتارهای سوء با کودک منتهی شوند.

وی با بیان اینکه خشن‌ترین و ماندگارترین کودک‌آزاری تنبیه بدنی و آزار جنسی است، افزود: بدخلقی، گوشه‌گیری، اضطراب، اشکال در خوابیدن، افت تحصیلی و خشم بی‌دلیل نسبت به والدین از علایم کودک آزاری است.

این عضو شورای شهر شهرضا با اشاره به اینکه بعضی از کودکان معلول مورد آزار قرار می‌گیرند و در حق آنها اجحاف می‌شود، بیان کرد: در سال 50 هزار کودک معلول در ایران متولد می‌شود که با یک غربالگری می‌توان از این معلولیت پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اهمیت نقش رسانه‌ها در کاهش کودک آزاری، بیان کرد: رسانه‌ها می‌توانند به خانواده‌ها آموزش بدهند که از هر کودکی، در هر سنی چه توانمندی‌هایی می‌توان توقع داشت یا در چه شرایطی بهتر است والدین همراه کودکان‌شان به مراکز بهداشت روان مراجعه کنند.

کودک‌آزاری مدرن زیر سایه والدین خیلی‌مهربان و سخت‌گیر

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرضا با بیان اینکه ثبت‌نام کودکان در کلاس‌ها متنوع  مصداق کودک‌آزاری مدرن است به خبرنگار تسنیم گفت: سخت‌گیری‌هایی چون اجازه ندادن به کودک برای ارتباط با همسالانش، ثبت‌نام کلاس‌های متنوع، آموزش مستقیم قبل از 7 سالگی از مواردی است که جلوی رشد اجتماعی کودک را می‌گیرد.

محمود رستگار با بیان اینکه چهار نوع کودک‌آزاری جنسی، جسمی، روحی و آموزشی در آموزش و پرورش داریم، افزود: کودک‌آزاری آموزشی به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش اول به محرومیت دانش‌آموز از تحصیل باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه نوع دوم کودک‌آزاری توسط دولت‌ها، مردم و اولیای دانش‌آموزان عملیاتی می‌شود، تصریح کرد: خانواده‌ها نقش خود را فراموش کرده‌اند، دوران کودکی دوران بازی و شادی است نه دوران کلاس آموزشی.

اعتیاد والدین، عامل 70 درصد کودکان بدسرپرست است

یک مشاور خانواده در این باره به  تسنیم، گفت: والدین باید بدانند بسیاری از مشکلات کودکان با ارزیابی هایی که روی آنها انجام می گیرد، قابل تشخیص و درمان است و می توان با مداخله های درمانی و روان شناسی، بسیاری از مشکلات آنها را حل کرد

مسعود ملکیان با بیان اینکه مسایل خانواده مانند حلقه‌های زنجیر به همدیگر متصل هستند، بیان کرد: بسیاری از این والدین بعد از رفتار خشونت آمیز با فرزندان شان خود را سرزنش و ملامت می‌کنند و از رفتاری که با آنها داشته‌اند ناراحت و پشیمان می‌شوند، اما باز همان زمان هم نمی‌دانند چطور باید ناراحتی و پشیمانی خود را مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه اعتیاد والدین، عامل 70 درصد کودکان بدسرپرست است، تصریح کرد: عوامل فرهنگی و سطح تحصیلات والدین ارتباط نزدیک با کودک‌آزاری دارد، اذعان کرد: در خانواده‌های پر جمعیت و وجود مشکلات خانوادگی از قبیل طلاق و ازدواج مجدد شاهد موارد بیشتری از این آسیب هستیم.

مشاور خانواده با اشاره به این‌که کم حوصلگی والدین سبب شده به کودکان آن طور که باید توجه نکنند، افزود: به دلیل نبود مهر و محبت در خانواده‌ها بسیاری از کودکان به فضای مجازی پناه برده‌اند.

وی با بیان این‌که نبود مادر سبب کودک‌آزاری می‌شود، بیان کرد: وقتی مادر طلاق می‌گیرد، پدرخوانده جانشین پدر می‌شود و کودک‌آزاری انجام می‌شود.

ملکیان با بیان این‌که کودکان توان دفاع از خود را ندارند و باید نهادهایی خاص از آن‌ها حمایت کنند، گفت: پیامدهای کودک‌آزاری تنها متوجه کودک و خانواده وی نیست و همه جامعه را در بر می‌گیرد، کودکان آزار دیده امروز به آزارگران فردا تبدیل می‌شوند و این تسلسل همچنان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان این‌که بیشتر خانواده‌ها از اعلام کودک‌آزاری خودداری می‌کنند، گفت: در آموزش‌های خانواده باید بحث کودک‌آزاری بسیار جدی گرفته شود.

مشاور خانواده با تأکید بر نقش خانواده‎ها در جلوگیری از سوءاستفاده جنسی از کودکان، گفت: خانواده‎ها نقش مهمی را در گرفتاری کودکان در دام افراد سودجو دارند، آموزش خودمراقبتی به کودکان بیش از پیش ضرورت دارد و آموزش‌ها باید در ابتدا از خود والدین شروع شود.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۲۷ اسفند 1398، شماره 3755 ؛ 27 اسفند 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۲۷ اسفند 1398
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین