شهرداری شناسنامه فنی صادر می‌کند
0 -

محلوجی خبر داد:

شهرداری شناسنامه فنی صادر می‌کند

شهرداری شناسنامه فنی صادر می‌کند
15 آبان 1397, 12:41 / کد خبر:61709
مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: شهرداری برای اطمینان از صحت وجود ملک و مشخصات فنی ساختمان، شناسنامه فنی صادر می‌کند تا فروشنده و خریدار آسوده خاطر باشند که ملک آنها وجود خارجی دارد.

مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: شهرداری برای اطمینان از صحت وجود ملک و مشخصات فنی ساختمان، شناسنامه فنی صادر می‌کند تا فروشنده و خریدار آسوده خاطر باشند که ملک آنها وجود خارجی دارد.

مهرداد محلوجی در گفت و گو با  ایمنا اظهارکرد: با توجه به مشکلاتی که در خصوص پیش فروش آپارتمان یا ساختمان‌های مسکونی وجود داشت، وزارت راه و شهرسازی با صدور ابلاغیه‌ای در تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۹۵ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۲ قانون پیش فروش ساختمان مصوبه ۱۳۸۹ و بندهای مربوط به آن را ابلاغ کرد.

وی با بیان اینکه در دستورالعمل صدور شناسنامه فنی ساختمان برخی وظایف برای شهرداری ها، ادارات ثبت، مهندسان طراح و معمار و ناظر پیش‌بینی شده است، افزود: با صدور شناسنامه فنی ساختمان از سوی شهرداری، پیش‌فروش و پیش‌خرید ساختمان قانون مند شده و از کلاهبرداری‌های احتمالی جلوگیری می‌شود.

مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با اشاره به مراحل صدور شناسنامه فنی ساختمان، گفت: وقتی پروانه ساختمانی صادر شد، فرد متقاضیِ پیش‌فروش به شهرداری مراجعه و شهرداری نیز با توجه به ابلاغ دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی، فرمی را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد، قسمتی از فرم از سوی شهرداری و قسمتی توسط مهندسان ناظر اعم از ناظر سازه، معماری و تأسیسات تکمیل و در شهرداری کنترل و امضاء می‌شود که با انجام این فرایند خریدار اطمینان پیدا می‌کند ملک مورد نظر و سند مالکیت آن چه مشخصاتی دارد.

وی تصریح کرد: شهرداری‌ها و سایر مراجع قانونی صدور پروانه، شناسنامه فنی ساختمان را برای هر واحد به صورت جداگانه صادر و برای آنها علاوه بر شماره ثبت دبیرخانه و تاریخ صدور، شماره مسلسل نیز اختصاص می‌دهد.

محلوجی با تاکید بر اینکه مهندسان طراح و معمار وظیفه دارند مراحل طراحی و اطلاعات مربوط به جداول شناسنامه فنی ساختمان را در نقشه‌های مربوطه درج و تعداد واحدها، پارکینگ‌ها و انباری‌ها مشخص شود تا خریدار از وضعیت ساختمانی که قرار است احداث شود، اطلاع پیدا کند، گفت: هنگام انعقاد قرارداد، شناسنامه فنی کامل و اطلاعات مربوطه در دفترخانه رسمی ثبت می‌شود تا جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شود.

وی با بیان اینکه شهروندان قبل از خرید املاک قولنامه‌ای باید نسبت به بررسی مشخصات ملک و استعلام از شهرداری اقدام کنند، اظهارکرد: زمین‌های قولنامه‌ای ممکن است به چند نفر فروخته شود چرا که قراردادهای املاک قولنامه‌ای بین دو نفر امضاء می‌شود، همچنین ممکن است آن زمین دارای چندین وارث و شریک باشد، بنابراین شهروندان قبل از خرید املاک قولنامه‌ای باید نسبت به بررسی مشخصات ملک و استعلام از شهرداری اقدام کنند.

مدیرکل اداره نظارت بر اجرای ضوابط شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان تاکید کرد: شهروندان باید بدانند که برای املاک تفکیکی کمتر از حد نصاب و قولنامه‌ای که از شهرداری استعلام نکرده‌اند، امکان صدور پروانه ساختمانی وجود ندارد.


ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 24 آبان 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین