دبیر سابق استعفا نداد بلکه برکنار شد
0 -

پاسخ سرپرست دبیری هیئت فوتبال اصفهان به انتقادات؛

دبیر سابق استعفا نداد بلکه برکنار شد

دبیر سابق استعفا نداد بلکه برکنار شد
27 آبان 1397, 08:56 / کد خبر:62560
سرپرست دبیری هیئت فوتبال استان اصفهان گفت: اگر سرپرست بودن منع قانونی دارد چرا کفاشیان چند سال است که به عنوان سرپرست کمیته فوتسال فعالیت می‌کند؟
سرپرست دبیری هیئت فوتبال استان اصفهان گفت: اگر سرپرست بودن منع قانونی دارد چرا کفاشیان چند سال است که به عنوان سرپرست کمیته فوتسال فعالیت می‌کند؟
به گزارش تسنیم، امیرمسعود هراتیان که از ابتدای ریاستش در هیئت فوتبال استان اصفهان تاکنون با انتقادات مختلفی در مورد عملکردش روبه‌رو شده و به نظر می‌رسد در جلب رضایت بخشی از اهالی فوتبال ناتوان بوده است، در چند روز اخیر با انتقادات تند و تیزی از جانب علیرضا جهانشاهی دبیر سابق این هیئت روبه‌رو شده و سخنان جهانشاهی، موج تازه‌ای از حواشی را برای هیئت فوتبال استان به همراه آورده است.

حمیدرضا دادخواه سرپرست دبیری هیئت فوتبال استان و جانشین جهانشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان به بررسی عملکرد هیئت فوتبال در زمان ریاست امیرمسعود هراتیان و این شائبه‌ها پرداخته که مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

تسنیم:یکی از انتقادهای مطرح شده ایجاد پست معاون دبیر هیئت بدون اجازه فدراسیون و انتصاب شما به این عنوان است. پاسخ شما در این مورد چیست؟

دادخواه: در ابلاغ من ذکر شده است که با توجه به حجم بالای کاری که دبیر هیئت فوتبال استان دارد، به عنوان کمک ایشان و تنها با نظر هراتیان متصدی این پست شدم و چیزی به دستمان نرسید که فدراسیون مخالفتی کرده باشد. ابلاغ‌ها برای فدراسیون ارسال می‌شود و اگر ممانعتی باشد، فدراسیون مخالفت می‌کند ولی فدراسیون روی ابلاغ من، هیچ مخالفتی نداشته است که نامه‌ای ارسال شود و فدراسیون مخالفت کند که مثلاً چرا این پست تشریفاتی برای هیئت فوتبال استان اصفهان در نظر گرفته شده است. از این گذشته در اساسنامه هیئت فوتبال استان آمده است که هیئت رئیسه هیئت فوتبال می‌تواند با توجه به شرایط زمانی و کاری، واحدها و کمیته‌های مقطعی برای هیئت تشکیل دهد. شاید این امر نیز شامل این موضوع شود، ولی فدراسیون روی ابلاغی که به من داده بودند ممانعتی نداشت.

تسنیم:جهانشاهی مدعی شده‌ که این پست برای محدود کردن ایشان ایجاد شده  بوده است این مسئله صحت دارد؟

دادخواه: خیر به صراحت می‌گویم که به دلیل ناتوانی ایشان در این زمینه پست معاون دبیر ایجاد شد.

تسنیم:انتقاد نسبت به عملکرد هیئت فوتبال اصفهان مربوط به نواب رئیس هیئت است. طبق این ادعاها دهقان و بختی رأی مجمع را ندارند و فعالیت‌شان غیرقانونی است.

دادخواه: قطعاً مجمع تشکیل خواهد شد و این پست‌ها به رأی اعضا گذاشته می‌شود. این از سیاست‌های هراتیان بوده و این کار انجام می‌شود.

تسنیم:این مجمع چه زمانی برگزار می‌شود؟

دادخواه: رئیس هیئت فوتبال استان تاریخ برگزاری مجمع را مشخص می‌کند ولی این کار انجام می‌شود. اگر بنا بود که این سمت‌ها به رأی گذاشته نشود، برای این افراد حکم سرپرستی صادر نمی‌شد.

تسنیم: رئیس سابق هیئت فوتبال استان در گفت‌وگو با تسنیم عنوان کرد که فعالیت سرپرست‌ها  به مدت بیش از 6 ماه اشکال قانونی دارد. در این مورد چه پاسخی دارید؟

دادخواه: اتفاقاً اساسنامه را مرور کردم و هیچ جای آن الزام 6 ماهه وجود نداشت. شاید من اشتباه می‌کنم، اما اساسنامه هیئت فوتبال استان‌ها نزد من است و من جایی این ممنوعیت بیش از 6 ماه را ندیدم. از طرفی به عنوان مثال کفاشیان چند سال است که به عنوان سرپرست مشغول فعالیت است و اگر منع قانونی وجود دارد چرا ایشان به عنوان سرپرست فعالیت می‌کند؟ مهم این است که مجمع برگزار شود. خود هراتیان هم در نظر دارد که مجمع برگزار شده و سمت نواب رئیس هیئت به رأی گذاشته شود.

تسنیم: یکی از مشکلات مطرح شده به عدم حضور کافی هراتیان در هیئت فوتبال استان و سوءاستفاده افراد از غیبت رئیس هیئت برمی‌گردد نظر شما در این مورد چیست؟

دادخواه: خود جهانشاهی جواب خودشان را داده‌اند. وظایف رئیس هیئت فوتبال استان در اساسنامه موجود است و می‌توانم اساسنامه را برای شما بفرستم. وظایف رئیس هیئت فوتبال استان در اساسنامه مشخص است و تمام مسائل اجرایی هیئت بر عهده دبیر است.

اگر این اتفاق در هیئت فوتبال افتاده باشد و هر کسی باب میل خودش کار انجام می‌داده است این مشکل به چه کسی برمی‌گردد؟ هراتیان روزهای شنبه، یکشنبه و چهارشنبه هر هفته در هیئت حضور دارد. شاید حضور در روزهای یکشنبه‌ کمتر اتفاق افتاده اما وی در مجموع 3 روز در هفته در هیئت حضور دارد و آیا 3 روز حضور در 5 روز کاری هیئت فوتبال برای رسیدگی به امور، زمان کمی است؟ رئیس هیئت فوتبال استان در هفته گذشته یک روز کامل در سازمان لیگ فوتسال بوده و برخی امور را پیگیری می‌کرد.

برای مثال اصفهانیان در زنجان و یا طالقانی در خوزستان سمت‌هایی هم در فدراسیون دارند. اصفهانیان اکثراً در کلاس‌های داوری است و حضورش در فدراسیون بیشتر است. طالقانی هم در کمیته امور استان‌ها فعالیت می‌کند و به همین منوال حضور بیشتری در فدارسیون دارد تا هیئت فوتبال خوزستان. این موضوع ممانعتی دارد؟ آیا تمام مشکل هیئت فوتبال استان اصفهان عدم حضور هراتیان است؟

آن هم در شرایطی که در 2-3 هفته‌ای که من در سمت دبیری مشغول به فعالیت هستم، تمام موارد و امور هیئت، بسیار منظم در حال انجام شدن است و شاهد حضور مستمر هراتیان در هیئت فوتبال استان هستم. فعالیت‌های ورزشی استانی بیشتر در روزهای پنج‌شنبه و جمعه اتفاق می‌افتد و ما در همین پنجشنبه و جمعه هفته گذشته چند بازدید، جشنواره و مسابقات داریم که هراتیان در همه آنها حضور داشتند.

تسنیم:انتقادها نسبت به عدم حضور هراتیان در هیئت فوتبال، تنها مربوط به گلایه‌های جهانشاهی نبوده و تقریباً از همان ابتدای فعالیت او در هیئت فوتبال مطرح بوده است.

دادخواه: همین افراد در گذشته هم این حواشی را  ایجاد می‌کردند. به صراحت می‌گویم که هراتیان روزهای شنبه و چهارشنبه در هیئت حضور دارد و در روزهای یکشنبه نیز به تناوب حضور پیدا کرده و حتی روزهای دیگری نیز وجود داشته که وی در هیئت فوتبال حضور داشته باشد ولی مهم این است که فعالیت‌های هیئت فوتبال پیش برود که هم‌اکنون به خوبی انجام می‌شود. در 2-3 هفته گذشته هیچ مشکلی در هیئت فوتبال نداشتیم و با هماهنگی کامل در حال انجام امور هستیم.

این را هم اضافه کنم که امور اجرایی هیئت، بر عهده دبیر هیئت فوتبال است و اصلاً نیازی نیست که رئیس هیئت فوتبال، در امور اجرایی دخالت داشته باشد و تنها نظارت وی کافی است. پیگیری مسائل کلان هیئت بر عهده رئیس آن است که این کار را هم می‌شود در خارج از هیئت فوتبال انجام داد و من ممانعتی در این کار نمی‌بینم.

تسنیم:چند مورد دیگر از انتقادات مطرح شده توسط جهانشاهی، عزل و نصب‌های جهت‌دار، عدم پرداخت حق‌الزحمه‌ها و سنوات کارکنان هیئت بوده است، آیا این مسائل صحت دارد؟

دادخواه: خیلی شفاف می‌گویم، مجمع به رئیس هیئت رأی می‌دهد و از فرد منتخب انتظاراتی دارد. رئیس هیئت باید بر اساس شعارهای خود، نفراتی را انتخاب کند. هر کس هم می‌تواند افراد موردنظر خودش را انتخاب کند. کسی در هیئت فوتبال استخدام نشده است که نشود او را تغییر داد.

میانگین سنی هیئت فوتبال استان بالا رفته بود. شعار اصلی کشور ما جوانگرایی است در حالی که 70 درصد افرادی که در هیئت فوتبال کار می‌کردند بازنشسته بودند. نظر رئیس هیئت فوتبال استان بر واگذاری کارها به جوانان متخصص بود و بر همین اساس تصمیم گرفت که در  واحدهای مختلف هیئت فوتبال از جوانان استفاده کنیم، قرار شد کمیته‌ها که سیاست‌گذار بوده و علاوه بر آن به واحدها کمک می‌کنند در اختیار پیشکسوتان و کارمندان سابق هیئت قرار دهند.

روزی که قرار شد این اتفاق رخ دهد، افرادی که منافع مالی‌شان در هیئت فوتبال به خطر می‌افتاد، اقدام به شکایت از هیئت فوتبال کردند. اگر این افراد به هیئت فکر می‌کردند چرا شکایت کردند؟ الان اگر جرایمی هم بریده شود، این پول از حق و حقوق فوتبال استان می‌رود.

اگر خواستید با سند ثابت می‌کنم که یک ریال از حق و حقوق کسانی که پیش از این در هیئت فعال بوده‌اند، اجحاف نشده است. هیئت فوتبال به گونه‌ای است که کسی نمی‌تواند در آن منفعت مالی زیادی داشته باشد. حالا نمی‌دانم دوستان قبلاً چه منافع مالی داشتند و حالا آن منافع به خطر افتاده است که هم‌اکنون دست به این اقدامات می‌زنند.

هراتیان بر اساس اختیاراتش، نفرات مورد نظر خود را انتخاب کرده است. اعضای مجمع و روسای هیئت‌های شهرستان‌ها از ایشان انتظاراتی دارند. او دارد تفکر و ایده جدیدی در فوتبال استان ایجاد می‌کند و ایده جدید هم با افرادی که 20 تا 24 سال در هیئت فوتبال حضور داشته‌اند جواب نمی‌دهد.

ایده جدید، فکر نو و نفرات جدید لازم دارد. چرا هراتیان نباید نفرات مدنظر خودش را انتخاب کند؟ جهانشاهی که 14 سال در هیئت حضور داشته است چرا انتظار دارد که ماندگار شود؟ به صراحت می‌گویم که ایشان از دبیری هیئت فوتبال برکنار شده است و هیچ استعفانامه‌ای هم به هیئت نداده است.

تسنیم: یکی از انتقادات وارد شده به هیئت فوتبال استان مربوط به برگزاری فستیوال فوتبال در رده سنی 8 تا 12 سال و عدم شرکت تیم‌های بزرگ در این فستیوال است و به نحوه برگزاری مسابقات معترض بودند. 

دادخواه: فکر می‌کنم در این باره سوء تفاهماتی پیش آمده است و یا نحوه برگزاری فستیوال‌ها، برای دوستان در باشگاه‌های سپاهان و ذوب‌آهن توجیه نشده است. سوء تفاهماتی بوده است که ما این موضوع را هم در سرلوحه کارمان گذاشته‌ایم و حتماً این مسئله را پیگیری می‌کنیم تا به شکل واحدی برسیم.

فدراسیون فوتبال در رده‌های سنی جوانان، نوجوانان و زیر 14 سال، لیگ کشوری برگزار می‌کند، اما آیا ما در رده زیر 13 سال لیگ کشوری داریم؟ در واقع مسابقات زیر 13 سال منسوخ شده است. نمی‌دانیم قراردادی که ابرقوئی‌نژاد به آن اشاره کرده چیست. شاید اسمش آسیا ویژن باشد، اما  اصلاً قرار نیست در رده پایه اتفاق بیفتد.

لیگ استانی برگزار می‌شود تا تیم برتر راهی مسابقات کشوری شود. اگر در این رده لیگ استانی برگزار شود، تیم برتر آن کجا باید برود؟ وقتی فدراسیون در این رده لیگی برگزار نمی‌کند، برگزاری لیگ استانی چه فایده‌ای دارد؟

تصمیم هیئت فوتبال برگزاری فستیوال فصلی است و این مسابقات در هر فصل در 2 مرحله برگزار می‌شود. 2 هفته پیش فستیوال رده‌های سنی 10 و  11 سال را برگزار کردیم و در چند روز آینده مسابقات رده سنی 12 سال برگزار می‌شود و سپس به سراغ مرحله دوم فستیوال خواهیم رفت.

پس این کار برنامه‌ریزی شده اما برای باشگاه‌ها به خوبی توجیه نشده است. جشنواره‌های هیئت فوتبال استان در این رده به صورت فصلی بوده و در هر فصل در 2 مرحله برگزار می‌شود. در شهرستان‌ها از جمله شهرستان اصفهان نیز جشنواره‌ها برگزار شده و برای رده نونهالان به اندازه کافی مسابقات برگزار می‌شود.

تسنیم:یکی از جدی‌ترین انتقادات مطرح شده از طرف دبیر سابق هیئت فوتبال استان موارد اخلاقی و محیط ناسالم این هیئت است، آیا این مساله صحت دارد؟

دادخواه: اگر جهانشاهی سندی دارد منتشر کند و درخواست من از ایشان این است که فرافکنی نکند. ایشان بپذیرد که نمی‌توانست نظارتی که هیئت فوتبال به آن نیاز داشت، بر امور داشته باشد و داشت در حق فوتبال و در حق شهرستان‌ها اجحاف می شد. واحدها به صورت خودسرانه کارهای خود را انجام می‌دادند و از نظارت وی خارج شده بود.

این مشکلات در هیئت فوتبال پیش آمده بود و ایشان هم کم کم فهمید که توانایی ندارد و به همین خاطر کنار کشید. به صراحت اعلام می‌کنم که هیچ مورد اخلاقی در هیئت فوتبال وجود ندارد و از جهانشاهی که همیشه در هیئت فوتبال بوده  می‌پرسم که مورد اخلاقی چه بوده است؟ اگر سندی دارند منتشر کنند. به شدت این موضوع را تکذیب می‌کنم. مطمئن باشید که هیچ اتفاقی در هیئت فوتبال نیفتاده است.

هیئت فوتبال قبلاً تبدیل به محلی برای منافع شخصی آقایان شده بود. جهانشاهی پسر شما کجای فوتبال بود که الان در چین در حال مربیگری است؟ من این سوال را از ایشان دارم و دوست دارم که جواب دهد. خیلی اتفاقات دیگری نیز در گذشته رخ داده است. مربیان بسیار خوبی داریم که در حقشان اجحاف شده است و من پای این کار می‌ایستم. تا آنجای که بتوانم و باشم، نمی‌گذارم حقی از کسی ضایع شود. شهرستان‌ها چقدر حقشان ضایع شده بود؟

در چند سال گذشته کدام رسیدگی به شهرستان‌ها صورت گرفته بود؟ سال گذشته 4 شهرستان را مورد بازرسی قرار داده و به مشکلات آنها رسیدگی کرده‌ایم. هراتیان در مجمع قول داد که از شهرستان‌ها در بدنه هیئت فوتبال استفاده کند. خودم 15 سال رئیس هیئت فوتبال شهرستان بودم و هیئت فوتبال استان، چندین سال بود که به مرکز فعالیت‌های فوتبال شهر اصفهان تبدیل شده بود.

هراتیان این کار را به هیئت شهرستان اصفهان واگذار کرد. این حق هیئت فوتبال شهرستان اصفهان بود که بخواهد فوتبال این شهر را اداره کند در حالی که تمام هیئت فوتبال استان برای اداره فعالیت‌های شهر اصفهان بسیج شده بود. در حالی که در واحد شهرستان‌ها 2 نفر به مسائل مربوط به 24 شهرستان می‌پرداختند که این کار اصلاً در توان 2 نفر نبود.

هم‌اکنون هیئت فوتبال استان اصفهان تبدیل به هیئت استان شده و لیگ‌های ما تبدیل به لیگ استانی شده است. در گذشته لیگ شهرستان اصفهان وجود داشت و بعدها لیگ شهرستان‌ها را با چه کیفیتی راه انداختند، در حالی که الان فاصله شهرستان‌ها با مرکز استان در حال کم شدن است. تیم‌های شهرستانی از فریدن، فریدونشهر، گلپایگان، نایین و آران و بیدگل می‌آیند و با تیم‌های شهرستان اصفهان رقابت می‌کنند، در حالی که در گذشته فاصله بین این تیم‌ها بسیار زیاد بود. این اتفاق خوبی است و این نکات مثبت را هم مطرح کنند.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره ؛ 25 آذر 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین