سپاهان و پدیده در معرض تهدید
0 -

تعطیلات لیگ به تیم‌های بالانشین بیشترین آسیب را وارد می‌کند

سپاهان و پدیده در معرض تهدید

سپاهان و پدیده در معرض تهدید
27 آبان 1397, 09:03 / کد خبر:62561
لیگ هجدهم برای تیم‌های که در کوران مسابقات آماده می‌شوند، بسیار دشوار پیش می‌رود. تداخل برنامه‌های تیم ملی با بازهای لیگ زمینه‌ساز قطعی بازی‌ها شده تا جایی که در همین چهارماهی که از لیگ سپری‌شده، چند بار مسابقات از سکه افتاده است.

امیرحسین احتشامی-اصفهان امروز: لیگ هجدهم برای تیم‌های که در کوران مسابقات آماده می‌شوند، بسیار دشوار پیش می‌رود. تداخل برنامه‌های تیم ملی با بازهای لیگ زمینه‌ساز قطعی بازی‌ها شده تا جایی که در همین چهارماهی که از لیگ سپری‌شده، چند بار مسابقات از سکه افتاده است.

البته دو موضوع به لیگ فصل جاری آسیب فراوانی وارد کرده است که مدیریت آن از توان مسئولان سازمان لیگ هم خارج است. نخستین مشکل با حضور تیم پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا نمایان شد. ظاهرا مسئولان سازمان لیگ هیچ حسابی روی تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا باز نکرده و برنامه‌ریزی آن‌ها با تکیه‌بر حذف تیم‌های ایرانی نوشته‌شده بود. اما برخلاف انتظارها تیم پرسپولیس توانست خودش را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برساند و همه برنامه‌ها پیش‌بینی‌شده را به هم بزند. از همین رو مسئولان سازمان لیگ مجبور شدند تا بازی‌های پرسپولیس را به حالت تعویق درآورده تا نماینده فوتبال کشورمان فرصت استراحت کافی و بازی با حریف ژاپنی را پیدا کند. اما دومین مشکل برگزاری جام ملت‌ها در زمستان سال جاری بود. در دوره‌های گذشته هرگز سابقه نداشت تا این مسابقات فصل جز تابستان برگزار شود اما با تصمیم مسئولان کنفدراسیون آسیا و به دلیل این‌که تابستان سال جاری جام‌جهانی برگزار شد، جام ملت‌های آسیا بافاصله‌ای شش فاصله، دی‌ماه به سرانجام خواهد رسید. این دو برنامه آسیایی عملا کار برنامه‌ریزی را برای مسئولان سازمان لیگ تااندازه‌ای دشوار کرده است که شاهد اظهارنظرهای تند سرمربیان لیگ درباره تعطیلی‌های مداوم این رقابت‌ها هستیم. ازجمله این مربیان امیر قلعه‌نویی سرمربی سپاهان است که تعطیلات پرتعداد لیگ او را کلافه کرده است. قلعه‌نویی که با تیمش در اوج قرار دارد نگران است این وقفه‌های ایجادشده به سپاهان آسیب وارد کند. نگرانی که کاملا درست هم به نظر می‌رسد چراکه طلایی پوشان اصفهانی هفته‌هاست باقدرت به کارشان ادامه می‌دهند و همین تعطیلات ممکن است آن‌ها را از فرم مسابقه خارج کند. در حقیقت تیم‌های بالانشین جدول همچون پدیده، سپاهان و تراکتورسازی بیشترین آسیب را از این تعطیلات پردامنه لیگ خواهند دید و برعکس تیم‌های دیگری همچون ذوب‌آهن که شرایط بدی را پیش روی خودشان می‌بینند فرصت برای بازسازی و یا ترمیم نقاط ضعفشان پیدا می‌کنند.

نگرانی به‌جای قلعه‌نویی از تعطیلات مداوم لیگ

امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم فوتبال سپاهان به‌شدت از تعطیلات متوالی لیگ گله‌مند‌ است و همواره در مصاحبه‌هایش به این موضوع اشاره می‌کند. پرافتخارترین مربی لیگ می‌داند این تعطیلات تا چه اندازه می‌تواند شاگردانش را تحت تأثیر قرار دهد و آن‌ها را از شرایط مسابقه خارج کند. قلعه‌نویی می‌گوید: «آذرماه تعطیلات زیادی وجود دارد که هیچ کجای دنیا این‌طوری نیست. این لیگ نباید تبدیل به دیگ شود. یک کارشناس باید از هرجای دنیا پیدا کنند تا ایده‌ای دهد و لیگ در نیم‌فصل، 50 روز تعطیل نشود. خودم 40 سال بازیکن و مربی هستم و در آسیا و لیگ از همه بیشتر تجربه‌دارم اما از تجربه فرد دیگری استفاده می‌کنم تا این مشکل را حل کنیم.» در حال حاضر که هفته دوازدهم لیگ هم سپری‌شده است دو تیم پدیده و سپاهان که عنوان نخست و دوم جدول را در اختیاردارند یک باز عقب‌افتاده پیش روی خودشان می‌بینند. این در حالی است که تراکتورسازی یعنی تیم سوم جدول یک بازی بیشتر از دو تیم بالای سر خودش انجام داده است. سپاهانی‌ها باید هجدهم آذرماه با پرسپولیس بازی عقب‌افتاده‌شان را برگزار کنند. یعنی زمانی که برخی بازی‌های هفته پانزدهم هم انجام‌شده است. بازی با حریفی چون پرسپولیس که خود یکی از مدعیان قهرمانی است، نشان می‌دهد شاگردان امیر قلعه‌نویی در فصل جاری چه وضعیت دشواری را باید تحمل کنند. تیم شگفتی‌ساز پدیده هم به‌گونه‌ای از برنامه‌ریزی نادرست مسئولان سازمان لیگ آسیب‌دیده است. قرمزپوشان مشهدی قرار بود هجدهم آبانماه در چهارچوب هفته دوازدهم لیگ برتر با استقلال روبرو شوند اما این دیدار به دلیل برگزاری بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا در تهران که یک روز بعد در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد، لغو شد تا پدیده در بهترین شرایط مقابل استقلال قرار نگیرد. حلال شاگردان یحیی گل محمدی مجبورند این بازی عقب‌افتاده را 22 آذرماه با استقلال در ورزشگاه آزادی انجام دهند.

لیگ قهرمانان آسیا هم اسفندماه می‌رسد

اگر برنامه‌ریزی لیگ قهرمانان آسیا همچون چند فصل اخیر باشد، تیم‌های ذوب‌آهن و سایپا از بهمن‌ماه و پرسپولیس و استقلال از اسفندماه وارد این رقابت‌ها خواهند شد و عملا در آن مقطع زمانی دوباره با سکته‌های دیگری روبرو خواهد شد. بر این اساس مسئولان سازمان برای نیم‌فصل دوم لیگ هم باید برنامه‌ریزی دقیق انجام داده باشند تا تیم‌های کشورمان هم بتوانند بازی‌های داخلی را برگزار کنند و هم بدون مشکل رقابت در لیگ قهرمانان به میدان بروند.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه 1 خرداد 98، شماره 3517 ؛ 01 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه 1 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین